1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano tuzlu su yerine 120 litre tatlı su :)

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde gangster92 tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet
    İlk başta amacım tuzlu su kurmaktı ancak fiyatlar baya yüksek geldi :) bu nedenle tatlı su kurmaya karar verdim. Akvaryumum tahminen 120-130 lt olucak. İçinde demasoni beslemeyi düşünüyorum. Bu akvaryuma ekol 15 dış filtre yeterli olurmu? kaç tane demasoni besleyebilirim? Ankarada güvenilir ve hesaplı akvaryum yapan camcılar varmı?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Nano tuzlu su yerine 120 litre tatlı su :)

akvaryum hacmini biraz daha arttırabilirseniz daha iyi olur. Sonuçta cichlid türü besleyeceksiniz.

Bu litredeki bir akvaryumda 1e 4d demosoni besleyebilirsiniz. Ekol 15 yeterli gelir. Ama bence Jebo daha sorunsuz bir marka. Jebo 825 veya 835 serisini tercih edebilirsiniz. Ekol 15 ile arasında çok fark yok.

gangster92 bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

93 TL ye mi ne canpette tetratech var. Uğraşmayın çin malı ile. Alın bir tetratech Ex-600 yanında ısıtıcı hediyesi de var.. Bakın keyfinize. Ben almıştım bitkili tank kurarken, gayet güzel. Tankın su basma şelale borusunu uzun camdan uzun cama su dışına çıkardığımda bir tank boyu daha karşıya atıyor suyu. :) Epey debili bir filtre. Ben memnunum.

gangster92 bunu beğendi.
  4. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Ekol Türk malı değil mi? Bu yüzden almayı düşünüyordum.

5. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Bende size tetratec öneriyorum. Sorunlar ile ilgili yazılar okursanız zaten hep 2008 den ve 2009 dan kalma yazılardan ibaret. Sızdırma sorunu çoktan çözülmüş. İç malzemeleri ağızına kadar dolu olarak geliyor. Yani ekstradan masrafa gerek yok. Sadece dış filtreyi temizlerken hortumlarıda dışarı çıkarın içlerinde hiç su kalmasın. Sonra tekrar kurulumu yaparak pompalama sayesinde başlatın. Böylece debi sorunu ile karşılaşmazsınız.

gangster92 bunu beğendi.
  6. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Benim filtreye ayırdığım bütçe 50-60 tl arası çünkü akvaryumu da sıfırdan kurucam daha ucuz ve iyi bir filtre öneriniz var mı?

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Dış filtrede kar yapayım derken zarara geçersiniz. Şuanda piyasadaki fiyatına göre en kaliteli filtre Jebo'dur. Jebo 825 veya 835 modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Fiyatı da dolu olarak 75 lira. Ekol 15 yanılmıyorsam 55 lira. Jeboyu geçen hafta bir tanıdığımı aldık burdaki 828 modelini 85 liraya temin etti, Teleskop akvaryumdan. Ürünü çalışırken görme fırsatım oldu.

http://onlineakvaryum.com/asp/product/296/Life-Tech-JEBO-825-835

gangster92 bunu beğendi.
  8. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Ben de dolphin c500 ile jebo 825 arasında kaldım hangisini alıyım? Hangisi daha sessiz ve kalitelidir?

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Jebo'yu gördüğüm için tavsiye ettim. Dolphin konusunda fikrim yok.

gangster92 bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tuzlu su nano için iyi düşünmüşsün. Sonuçta tam hazır olmadan kurulup keyif alamamaktansa keyif alacağın başarılı akvaryumu kurmak daha iyidir. Jebo dış filtrelerden memnuniyet oldukça fazla mesajlardan anladığımız.

gangster92 bunu beğendi.
  11. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Evet Temel hocam hobiden soğumamak adına böyle bir karar verdim. İnşallah ileride güzel bir tuzlu kurmayı planlıyorum. Şimdilik tatlı suyla idare edicem. :)

Tavsiyen için teşekkürler büyük ihtimalle jebo alıcam. :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yanlız şöyle bir yol izlense; İlerde nano tuzlu su kurma düşüncesi varsa o zaman şimdi alınacak olan malzeme ve ekipmanları tuzlu suda kullanabilecek şekilde seçmek ve satın almak daha iyi olmaz mı ? Kum olarak ince mercan kumu veya mercan kırığı, Filtre olarak İyi bir askılı şelale tip ama protein skimmer şelale tip filtre alıp ps bölümünü değil de şelale filtresini şimdilik kullanmak, aydınlatmayı T5 armatür olarak hazırlamak vb daha iyi olmaz mı ? Daha sonra yeniden bunları almak gerekmez ve maliyet düşer.

13. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Gerçekten süper fikir çok teşekkürler :) 120 litreye yetecek şelale filtre öneriniz varsa benim için 2 kat iyi bir öneri olur. Ayrıca 120 litreye tek başına yeterli olurmu? Demasoni yada tetrazon düşünüyorum ona göre bir öneriniz olursa süper olur :)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Şelale tipi ps alın o zaman. Jebo 178 sizin işinizi görür. Ps kısmını isterseniz kullanmıyabiliyorsunuz. 120 litreyede yeterli gelir.

gangster92 bunu beğendi.
  15. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Acaba akvaryumu 150-160 litreye çıkartıp astronot besleyebilirmiyim. Tek balık olarak çünkü benim eskiden beri astronotlara karşı bir takıntım var.Kusura bakmayın biraz maymun iştahlıyım ama :)

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tek balık olarak astronot :bilmem: Sizce zevkli olurmu ki ? Akvaryumunuzu 200 litre yapabilirseniz ufak boyutlarda astronotlar besleyebilirsiniz. Fakat bu boyutlara şelale filtre yeterli gelmez. Dış filtre gerekir.

Bence daldan dala atlamak yerine bir türde karar kılınıp, araştırılıp, bilgi edinip, en sağlıklı akvaryumunuzu kurmanız daha iyi olacaktır.

17. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Söylediklerinizde son derece haklısınız. Yanlız ben en çok astronot istiyordum ancak evdekilerden büyük akvaryuma izin çıkmayınca farklı türlere yönelmek zorunda kalmıştım. Bu akşam etkili bir konuşma ile ikna ettim. :) Şu anda gerçekten inanılmaz mutluyum. Bencede dış filtre astronota göre daha uygun. Ayrıca bir tame beslemeyi düşünüyorum. Komşumuzda bir tame vardı çok imrenerek bakardım. Resmen akvaryum köpeği çok akıllı,sahibini tanıyan... O yüzden son kararım astronot. Bundan emin olabilirsiniz. :) Ayrıca yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için hepinize ne kadar teşekküretsem azdır. İlerleyen zamanlarda size ayrıntıları ve sorularımı yazıcam. :)

Sayfayı Paylaş