1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano zoa akvaryumu kurmak istiyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Stowoo tarafından 20 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Stowoo

Stowoo

İsim:
    caner
    Merhabalar ben tuzlu su dünyasına giriş yapmak istiyorum zoa türüne tutuldum o renkler beni benden aldı ve bir akvaryum kurmaya karar verdim yaptığım araştırmalar sonucunda bir yerlere vardım ama dediğim gibi yeniyim ve hata yapma olasılığım yüksek iş böle olunca sizin yardımlarınızla adımlar atmak istiyorum bu dünyaya.
    Akvaryumum resun markalı eski bir akvaryum eski dediğim bir kere kısa süreliğine kullanılıp kenara atılıp unutulan bir akvaryum.
    Boyutları: Genişlik-40cm , Derinlik-37cm / Kullanılabilen derinlik-29cm , Yükseklik-33cm .. Arkasında 8cm derinliğinde 4 odalı filtre yeri mevcut.
    Kapağının altında 2 adet ampul bulunuyor çalışmayan.
    Ps takamayacağım için ve zoa için iyi bir ışıklandırmayı bu şekilde veremiyeceğimi düşünüyorum ve kapağı sökmeyi düşünüyorum. Ps ve Işıklandırma için önerilerinizi almak isterim.

Birkaç Resim:
    20161020_113154.jpg 20161020_113333.jpg 20161020_122700.jpg 20161020_122738.jpg 20161020_122835.jpg

2. Bu tankın uygun hale gelmesi için bayağı modifikasyon yapmanız gerekir diye düşünüyorum. Tankın modelini DMS-400 olarak okudum (fotoğrafta parladığı için iyi görünmüyor), bu model T5 lambalarla geliyor demiş satış sayfaları. Sizin aydınlatmanız çok daha değişik görünüyor. Biraz daha detay verseniz cevap almanız kolaylaşacaktır. Saygılarımla..

3. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    Bu işler küçükle başlar buyur gider ve sürekli para gider eğer bu işe gönül verdiyseniz aşık olacağınız çok sayıda canlı ile karşılaşacaksınız ve yer hep sorun olacak.ama eğer kendinden eminseniz ve zamanınız da buna müsait ise suyu sürekli kontrol edip bu küçük akvaryumu görseli güzel hale getirebilirsiniz.akvaryumunuza uyacak bir ps varmı bilemedim çünkü üst kapak sorun bende küçükle başladım üst kapağı delik deşik ettim malum sığmayinca sonra birde baktım kapaklık hali kalmamış sokuverdim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    Dalgasız deniz olmaz ps siz akvaryum .ps şart mutlaka koymalisiniz aski tip olursa yer de kaplamaz

5. Stowoo

Stowoo

İsim:
    caner
    Aynen okuduğunuz gibi yanliz bi onceki modeli sanirim cunku 2 ampul yeri var onlarda calismiyor ne yazikki. Sokmeyi dusunuyorum o yuzden bende.

Bende sonumun sizin gibi olacagini dusunup direk kapagi kaldirip atmayi dusunuyorum ps olarak şelale tarzi urunler gordum hepsiburada da onlardan almayi dusunuyorum ışıklandirma olarakda aquareef markasiydi sanirim ustune takilabilen ledli aydinlatmayi dusunuyorum suanlik valla.

6. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    Formun satilik ilanları araştırın evet şelale tarzı olur bunun için sıfır ürün kıvamında uygun bulabilirsiniz

7. Stowoo

Stowoo

İsim:
    caner
    Bu guzel bi haber bulabilirsem guzel olur sagolun

8. Aquareef'in olsa olsa X30 modeli olur sizin bu tanka, fiyatını araştırdınız mı? 550 TL şu andaki satış fiyatı :) Bu kuruluma bence fazla kaçar o armatür. Bu tankı bence hiç kullanmayın. Astarı yüzünden pahalıya gelecektir. Verdiğiniz emek de cabası.. Acele etmez iseniz bence çok daha esnek ve sağlam bir sistem kurabilirsiniz. Size önerim; eğer bu ebatlarda bir tank kurmayı düşünüyorsanız pico kurulum deneyimlerini forumlarda araştırıp incelemeniz. Çok başarılı örnekler var, onlardan "esinlenmek" daha iyi olacaktır. Deneyiminiz artınca doğaçlama da yaparsınız ama başlangıç için "esinlenmek" iyi bir yöntem bence :) Saygılarımla..

YMR_AY ve cimlikaya bunu beğendi.
  9. Stowoo

Stowoo

İsim:
    caner
    evet bedreddin bey dediğiniz gibi güzel bi fiyatı ve bu akvaryuma göre büyük olduğunu farkettim şuan :) Alternatif olarak araştırırken aliexpressde 165w lık mercekli led aydınlatmalar buldum hem daha büyük hem daha uygun 400tl civarı kalite olarak nedir bilemem tabi.Buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Bu akvaryumla başlamak istiyorum sonra büyüğüne geçersem bunuda dükkanda falan değerlendiririm diye düşünüyorum. Zoa'lar için mavi ve beyaz ışık kullanıyorlar sadece yanılmıyorsam.

10. Linkini verdiğiniz armatür 165 watt gücünde! Bu güçte bir armatürü bu kadar küçük hacimli tankın üzerine asarsanız; sıcaklık problemi yaşarsınız, çok yüksek PAR değerleri nedeni ile mercanlara zarar verirsiniz (ışığın az olması sorun olduğu gibi çok olması da sorun). Eğer bu tankla devam ederim diyorsanız çin malı Zetlight ve Sunsun armatürler var (hala satışta mı bilmiyorum ama zaman zaman ikinci elde satmaya çalışan hobicileri görüyorum ilanlarda). Bu tip bir armatür ile başlayın. Zoalar için yeterli olacaktır verdikleri ışık.

11. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Selamlar kendi kapak sistemine power led kendiniz yapabilirsiniz sadece
    Sadece zoa türleri yapacaksanız çok fazla bir skimmer ihtiyacınız olmayacaktır balık koymadığınızı düşünürsek sistemin kendi sirkilasyon motoru haftalık %10 su değişimi ile rahatça ayakta kalır tabi sistem kurulumu için mutlaka portaldaki sabit konuları okuyun
    Ve hatta kendin yap sistemlere girerseniz hava taşlı protein skimmer bile kendiniz yapabilirsiniz
    Bir diğer husus ise kuracağınız akvaryuma deniz bitkilerinden örn kırmızo alg bambuu alg caluerpa gibi bitki çeşitleride koyarsanız nitrat ve fosfatıda büyük ölçüde engellersiniz daha sonra sistemi büyütmek isterseniz cihazlara detaylı araştırma yapınız
    Selamlar başarılı hobiler dilerim

Burcu bunu beğendi.
  12. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ufak bir modifikasyon ile tunze 9001 o sumpa girer. Kapagin zaten cok bir esprisinin bulunmadigini dusunuyorum. Kaldirirsaniz ve power led olarak kendiniz bir armatur yapabilirseniz daha uygun fiyatlara saglikli bir sistem olur bence.

seaman038 bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu akvaryuma fazla masraf etmeyin, bununla başlayın ileriye dönük size tecrube olur.

A... Aydınlatma.

1 . 12 li seri pcb alın 8 mavi 4 beyaz led olacak sekilde ledleri lehimleyin. (Bilginiz yoksa bir elektronikciye lehimletin.)
    2 . 4-14 led çalıştıran bir driver yeter bu ledlere
    3 . Bu pcb ye uygun aliminyum soğutucular var bir adette ondan lazım.
    Bunu hepsini bir elektronikciye bile yaptirsanız 100 tl civarı tutar.
    4 . Kapağın içindeki ampulleri sokup ledi oraya montajlayın.
    Marketdijital sitesinden yukarıda yazdığım malzemeleri edinebilirsiniz.

B.... Filtrasyon

1 . Kafa motoru mevcutta var ise kafa o kullanılır. Yoksa 600 litrelik bir kafa motoru yeter.
    2. Nano dalga motoru, hydor dalga motoru 900 lük yeterli gelir. Yada minik kafa motorları var onlarda olur dalga motorundan bile küçüklerdir.
    3 . Şelale filtre almanıza gek yok izgaralardan suyun döküldüğü sump gözüne bir parça biyolojik sunger ve üstüne elyaf yeterli. Elyaf 2 güne bir değişsin.

C... Canlı secimi

1. Kaya. Sizin tank küçük olduğu için kaya bütcenizi zorlamaz bir kaç parça kaliteli canlı kaya alın
    2 . Kum. Ölü aragonit veya mercan kırığı (2-3 mm)
    Ps olmayacak sisteminiz bu hayati iki ögeye bağlı. Kum ve kaya.
    3 . Temizlik ekibi. İki veya üç adet conh bir turbo snail ilerledikçe doctor karides
    4 .Zoa beslemek istiyorsunuz bu tanka sistem balığı mutlaka şart six line veya yellow wrase.

Kısaca bu tankta acemilik atılabilir. Hemde görsel olarak güzel bir tank olur. Haftalik yüzde 10 su degisimi ucurur bu tankı. Zoalar tazd su değişimini severler.

Ancak kurallara uymak okumak önemli. Tuzluluk kontrolü, su değişimlerinin kuralara uygun ve doğru yapılması anahtar olacak bu tankta.

seaman038 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş