1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nanoya doğru.

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde burberrysboy tarafından 23 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın
    Bu arada tuzumuz test kitlerimiz(ph ve amonyak ve nitrit) elime ulaştı diğer siparişleri bekliyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  2. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın
    Evet bugünde ışıklandırma armatürüm,elyafım,yeni tuz ölçerim elime ulaştı heyecan hatsafhadaresimlerinide ekliyeyim şuraya hemen, bugün hali hazırdaki akvaryumumdaki değerleri ölçtüm ph:8e gerilemiş tuzluluk desen baya azmış benim azoo yanlış ölçüyormuş meğer,yeni aldığım hidrometreyle yeniden tuzluluğu ayarladım,amonyak=0 şaşırmadım dün su değişimi yapmıştım 30 lt re kadar onun etkisiyle sanıyorum, şimdi artık İzmirde ikamet eden güvenilir bir esnaf bilen arkadaşlarımla irtibata geçmek istiyorum canlı kaya hususunda şimdiden teşekkürler.

elimize ulaşan malzemelerimiz.

bu da ışıklandırma armatürümüz 17000kelvinlik t5 2 adet

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: Nanoya doğru.

Hadi hayırlısı Umut. Dilerim her şey istediğin gibi gelişir.

4. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

İnşallah abi benimde temennim o yönde, birde aklıma gelmişken sorayım biliyorsun ki yeni baştan bir tank kuracağım herşeyiyle suyu bile yeniden düzenleyeceğim cycle sürecinin başlaması canlı kaya ilavesiyle oluyordu ve süreci hızlandırmak için bir miktar pul yem ilave ediyorduk yanılıyor muyum?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biyolojik döngünün başlaması için canlı kaya olması şart değil ama, canlı kaya üzerindeki bakteriler sayesinde süreç sıfırdan oluşmasına göre daha hızlı gerçekleşir. Akvaryuma çok az yem atmanda sakınca yok. Oluşmakta olan bakterilere besin olur.

Akvaryumunda kahverengi algler camlarda vs oluşur. Bu çok normaldir. Zamanla kaybolacaktır. Yeni suyu güzelce hazırlayıp bir kaç gün bekleyip, monolardan birini yeni hazırladığın akvaryuma eklersen yine döngü sağlıklı oluşur. Dikkatli beslemeyi unutmamalısın.

6. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Teşekkür ederim abi saol ro cihazımı bekliyorum gelirgelmez yeni hazırlayacağım suyla işlemlere başlamak en mantıklısı canlıkaya biraz yalan olcak gibi hemen bulamayacağım anlaşılan.

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar.Çok güzel bir akvaryum olmuş hele işıklandırma süper bide içine mavi renkli balık koyarsanız dahada güzel olur diye düşünüyorum .Ama sehpahada en az sağdan vede soldan 10 ar cm lik boşluklar var akvaryumu sıfırlıya bilirdiniz bi 10 yada 20 cm derinlik dahada süper olurdu zira su arıtma cihazı falan baya bi masraf yaptınız.Çünkü bu akvaryumla yetinmek istemiyeceksiniz sürekli daha fazlasını isteyeceksiniz benden söylemesi. :heyo:

8. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Evet çok masraf yaptım yapmaya devam ediyorum dayanamadım bugün bir askı skimmer, argonit kum, bir dalga motoru seio marka porselen milli sipariş ettim, ilerde akvaryumum en az 150x50x50 gibi ya da 100x70x70 gibi bir tank olacak skimmer o zaman yetersiz gelecek ama diğer tüm malzemelerimi gene kullanabilirim zaten bu nanoyu bozamam ilk göz ağrısı bu aynen kalır diye düşünüyorum balık konusuna gelince mavi bir balık değil ama kafası gövdeye kadar şekerpembe gövdeden kuyruğa kadar sarı olan ismini bilmediğim balık olacak onu küçüklüğümden beri çok severim, bu arada iş başa düştü canlı kaya konusunda, abim profesyonel dalgıçtır ondan rica ettim erdek körfezine gittiler 10kg civarında bir canlı kaya getirecek ve ben kürleyeceğim bakalım ne kadar başarılı olacak kürleme işim, balıklar kolay yani onlara daha çok vakit var ben bu işe bir soyundum pir soyundum ama Allah yardımcım olsun elime,yüzüme bulaştırmam inşallah:)

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

İnşallah Umut abi bir sorunla karşılaşmazsın. Baya bir uğraştın masraf ettin. Balıkları ekleyeceğin günü bende dört gözle bekliyorum :helalolsun:

10. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Sağolasın Muhammedciğim inşallah hazırlıklarımız bir sorunla karşılaşmadan biterde 1-2 aya kadar bizde balıklarımızı eklemiş oluruz, kurulum aşaması fotoğraflarla birlikte bu sayfada olacak zaten saygılar.

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Şu şeker pembe balığı merak ettim doğrusu bi internetten arayıp ismini yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olurum .Yine bence diyorum ama nna yapayım bence 10 kg erdekten gelen canlı kayayı koyup hiç bir şeyi beklemeden (ne beklenecekse TEmeli biraz kızdırıyım) .direk akvaryuma koyardım vede içine blue demsel atardım bu balık akvaryum dünyasının en dayanıklı balığı diye düşünüyorum . :heyo:

12. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın
    Ufuk abinin reef akvaryumunda da mevcut bi tane bu resimde sağ üst köşeye yakın biyerde büyükçe bir mavi balığın damsel sanıyorum arkasında kalan balıktan söz ediyorum.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dottyback fish, çok dayanıklı bir balıktır. Küçük bir tür olmasına ramen bol kayalıklı ve mağralı akvaryumlardan hoşlanır. Bir çok renk ve desende türü mevcuttur. Eğer almayı düşündüysen iyi bir seçimdir. Senin akvaryumuna uygundur. Dayanıklı bir balıktır ve kuru yem sorunu pek yoktur.
    Büyüdüklerinde güzelliklerini biraz kaybederler.
    Fakat aşağıdaki bazı türleri kaybetmemektedir.

Düzenleme: 15 Mayıs 2016
  14. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Allah razı olsun Temel Abim nihayet bunun adını öğrenmiş oldum google dan pembe-sarı okyanus balığı şeklinde aratmaktan kurtuldum :) ben bu balığı çok seviyorum bundan beslemek istiyorum ne güzel tankıma da uygunmuş tekrar teşekkür ederim.

15. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Sevgili Temel Abi gene ben başının belası:) Abicim ben şimdi Coral Reef Canlı Aragonit 5kg civarında ViaAqua MSD-1 UV Protein Skimmer (link verip olurunu aldığım askı ps) birde senin gene önerdiğin Seio marka M620 Dalga Motoru 2400 Lt. için uygununu aldım 1 tane heralde yeterli gelir benim akvaryumuma değil mi? bir ikincisihali hazırdaki akvaryum kumum mercan kırıklı bir akvaryum kumu bu kumumun üzerine canlı aragonit kumu serip aşılayacağım sence olur mu yoksa sadece aragonit mi kullansam iyi olur şimdilik bu kadar gene rahatsız ederim aklıma bi zihni sinir sorusu gelirse:)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel yapmışsın, eski akvaryumdaki kumu fazla yıkamadan yani kendi suyunda şöyle bir çalkalayarak alıp üzerine yenisini eklersin. Argonit iyi tercih.

17. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın
    Değerli arkadaşlar zamanla malzemelerim tamamlanmaya başladı sondan bir önceki malzeme teslimatımıda almış bulunuyorum geriye yeni sehpam ve su arıtma cihazım kaldı ro cihazımda gelince baştan kurarak tankımı suyun oturmasını bekliyeceğiz.

askı tip protein skimmerimiz

genel malzemelerimizin bir görüntüsü

Seio marka dalga motorumuz

halihazırdaki suyundan şüphe duyduğum akvaryumuma ps yi takıp çalıştırdım dahili 5wlık bir uv lambası var ve köpük toplama işlemi başladı ama kuru köpük yok henüz

psmizin toplama kabından bir kare

şimdilik bu kadar ro cihazını bekliyoruz o da tamam olunca kurulum aşamasını resimlerle anlatırım saygılar.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhabalar,
    Önce ben açıkca gönülden tebrik ederek başlamak istiyorum. Bir başlık açıp fikirler alındığında bu fikirlere saygı duyrak, kurulumu gerçekleştirmek ve kurulumu bu kadar ciddiye alarak ilerlemen gerçekten çok güzel.

Hatırlatmak istediğim ilk şey, yeni çalışmaya başlayan bir ps, kalitesine ve modeline göre 2 ila 4 gün arasında toplamaya başlar. Bu süreler zarfında verimli bir toplama beklenmezken, yine akvaryum suyundaki atık miktarınında önemi vardır. Kısaca yukarıdaki akvaryum önce kurulmuş olsa bile, yeni kurulmuş bir akvaryum suyunda toplanacak atıkta az olacaktır. Buna ilave olarak tuz yoğunluğu ps toplamasında yine ol oynar.

Siparişi verilmiş olan ro cihazı bu litredeki bir akvaryumda şartmıydı ?

Aslında bu konu ile ilgili daha önce yorum yapmadık. Gözden kaçırdığım için üzgünüm. Elbetteki eğer kaliteli ise, işe yarayacaktır. Ancak, iç filtre malzemelerini zamanında değişmek gerek. Eğer suyu iyi temeizlemez ise, istenmeyen alg oluşumları oluşuyor, İnşallah gerçekleşmez.Gözümüz ve dikkatimiz bu yönde ro cihazında olsun bir süre. Bu konuya birlikte dikkat delim. Turkuaz marka ve yine kaliteli markaların damacana suları deniz akvaryumlarında kullanılabilir. Hacimin önemi çok büyük tabi. Sonuçta gerek su değişimleri ve gerekse buğarşan suyu eklemek damacana sular ile maliyetli. Damacana suyu kullanıyorum yıllardır. Getirdiği maddi yükü yakından biliyorum. Akvaryum 900 litre. Ancak küçük hacimli akvaryumlarda damacana kullanılması bana daha mantıklı geliyor.

Canlı kaya temininde zorlanma olur ise, elbette çözüm üretmeye çalışacağız. Umarım gönlüne zevkine hitap eden bir akvaryum olur.
    Saygılarımla...

19. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Öncelikle bende özellikle sana teşekkür etmek istiyorum Temel Abi, bunca yıldır edindiğin bilgiyi,deneyimi bizlerle ve benle burda paylaşarak deyim yerindeysen yol gösterdin işin maliyeti bazen herşeyin doğru yapılması için yeterli değildir bu hobiye başlayalı belkide 15-16 yıl oldu tuzlu su ise çok çok yeni bir konuydu benim için konu hakkında fikir beyan etmeyi bırak söyleyecek tek sözüm yoktu değişik forumlarda ve elimde değerli bir kitap var onu okuyarak biraz bişeyler öğrendim öğrendikçede heves oluşmaya başladı bir çok arkadaş haklı olarak maliyeti gözönüne alarak bu hobiye başlamadan nokta koyuyor hakvermemek elde değil sonuçta bu iş bir hobi ama insanlar aç evine akşam götüreceği 3-5 ekmeği düşünüyor demem o ki bu işe başladım sizin sayenizde devam edecek ve ben yaşayarak hergün sayenizde yeni şeyler öğreneceğim bu arada ro cihazına gelecek olursam alt tarafı kayalar ve taban malzemeleride eklenince 80lt ye düşecek bir akvaryum olarak hesaplanırsa doğal olarak gereksiz bi mastraf görünebilir ama ben nano tankı bir basamak olarak yapıyorum zaten amacım bu yaz daha büyük bir deniz akvaryumu kurmak işte orda bu iş yapar diyorum sonuçta belli sürelerde filtre malzemeleri değiştirilecek ro cihazının maliyeti o litrelerdeki damacana fiatlarıyla kıyaslanamayacak şekilde ekonomik olacaktır yoksa şu anda işlenmiş suyla doldurulup tuz eklenerekte bir akvaryum kurabilirim bu pratik ve görece ekonomik olacak çünkü alt tarafı 20 litre farzedersek bir damacanayı 4 damacana su eder bu canlı yüküyle 15 günde bir 1damacana su değişimiyle idare edilebilir, canlı kaya konusunda ise abime bel bağlamış durumdayım:) gelecek hafta erdekte dalışları var ordan 10kg civarında canlı kaya getirecek tabi bunu söylerken 2 sorun var gerçekten doğa aşığı bir adamımdır ve kim olursa olsun doğaya zararı olan kimseyi affedemiyorum ama şimdi ellerimizle bir köşedeki doğal hayatın düzenini bozup ordan bilimum omurgasızı ev sahipliği yapan kayaları yerinden edeceğiz ikinci sorun kürleme bana bu kadar yabancı bir konuyken bu işe girişeceğim gelen canlı kayalar erdekte aydına kadar olan yolda geçecek süre zarfında bir miktar hasara uğrayacaktır canlı yükü bakımından bunları uzaklaştırmak gerekecek sağlıklı kürleme için artı dahası var ben hangisi yararlı hangisi zararlı omurgasızların onu dahi bilmiyorum ve resif yaşantısının süprizleri içinden çıkacak ufak bir yengeç bi sekte-i kalpten götürebilir:) şimdilik bu kadar aklınıza gelecek başka bir çözüm olursa lütfen paylaşalım görüşmek üzere saygılar.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kayayı denizden çıkarmanız konusuna bizim itirazımız olmazken, doğal hayata zarar verildiği düşüncenize de katılmamak mümkün değil 'Fakat ben yazmaz isem çatlarım ' Eğer sizin 10 kg kayanıza itiraz edersek, ben önce kendime gülerim. Zira bu işin ticretini yapan ve bu alanları talan edenleri düşünce sizinle direk konumuza dönmeyi tercih ederim.

Denizden çıkaracağınız canlı kayaların çıkarıldıkları bölgenin ekolojik durumu, kayaların temizliği ile alakalı olarak kürleme seviyesi belirlenmelidir. Eğer bu kayalar kullanılacaksa bir metot değişikliği yapalım. Önce mevcut suyumuzu boşaltmayalım ve gelen kayaları ona yerleştirelim. Tasarruf oluken, bir yerden de başlamış oluruz. Önce kayalar bu suda filtre, ps çalışırılarak, akıntı sağlanarak kayaların durumuna ve çıkan atığa göre bir süre tutalım. Daha sonra bir miktar su değişimi yapalım ve bir kaç gün daha bekleyelim. Ardından dip çekimi yaparak çıkan totuyu pisliği dipten alırken eksilen suyu tamamlayarak bir su değişimi daha yapmış olalım.

Tüm bu işlerden sonra bile canlı kayaların gözeneklerinde, derinliklerinde bir miktar bakteri ölümü gerçekleşecek ve ortaya bir miktar amonyak çıkacaktır. İşte bu amonyak hayatta kalan ve oluşan döngünün besini olacaktır. Önceleri boş akvaryum yem atmayalım sabırlı olalım. Diyatom (kahve rengi alg) dönemini beklerken, artık seninle canlı beğenmeye başlayalım ve sonucu burada paylaşalım.

Sevgiler sunarken, herkese gönlüne göre sucul hayat dilerim.

Sayfayı Paylaş