1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nasıl Fikir Sizce

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yukarıdaki fotoğrafda bulunan serum torbasının içerisine bisiklet pompası ile oksijen doldursak. Fotoğrafta görüldüğü gibi hortumun ucuna hava vanası takarak şiddetini kısarak ve yeterli seviyeye getirsek, elektirikler gitiğinde bizi iki saat idare eder diye düşünüyorum. Denedim ve hatta daha uzun süre kısık ayarda hava verdi.

Yine bu aletin içerisine tatlı suda erittiğim kalsiyumu doldurdum ve damla miktarını ayarlıyarak, deniz akvaryumumda kalsiyum reatörü yerine kullandım. Bunu bazı element eklemelerinde de kullana biliriz. Tek gereken ihtiyaç miktarını hesaplamak.

Başka ne için kullanılabilir sizce?

Saygılar...
    www.akvaryumportali.com
    Tüm hakkı saklıdır...

2. avşarbeyi

avşarbeyi

Ynt: Nasıl Fikir Sizce

Akvaryum suyuna adepte edilmek istenen balıklar için kullanılabilir...

3. axu2

axu2

Temel hocam yine yapmışsın yapacağını :alkis:
    Teorik olarak açıklayalım, bizim akvaryuma hava basmamız için ihtiyaç duyduğumuz basınç, 50-100 mbar, Serum torbasının toplam hacmi 2 lt (örnek), serum torbasını şişirebileceğimiz maksimum basınç 1 bar, akvaryuma saniyede 50 mbar lık 2 kabarcık vermek istiyoruz bunların tahmini hacmi 1 ml,
    2 lt serum torbası 1 bar basınç altında 2 lt hava alırsa 50 mbarda 2x1000/50=40 lt eder
    40 lt de saniyede 1 ml boşaltırsak 40000 sn yapar.
    Buda 40000/60 = 666 dk yaparki buda 11 saat eder
    demekkii hesapta bir hatamız var
    yani serum torbası 1 bara dayanamıyor demekki ama 250 mbara dayanır (kesin)
    buda bize 11 /4 = 2,5 saat sağlar :cicek: yani çoook güzel bir fikir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sevindim inan. Ben aslında senin gibi hesap yapmadım. Ama abartmakta istemedim. Kalsiyum ilavesinde de gerçekten işe yaradı. Zaten istediğimiz ve ulaşmak istediğimizde bu fikirler zaten. Bu fikirleden olumlu veya olumsuz ne çıkarsa çıksın, kazanan mutlaka biz oluruz.
    Teşekkür ederim hesabın için.

5. avşarbeyi

avşarbeyi

Karbondioksit gazı depolanabilir.Ne dersiniz?

6. Ynt: Nasıl Fikir Sizce

O kadar Co2 işe yaramaz ama ya.

7. Desert Falcon

Desert Falcon

Evet ben onu üfleyerek birkaç nefeste zaten hallederim.Biraz düşünelim ama güzel olmuş.1 numara !...
    ama akşam bisiklet pompası arayıpta şişirmeye çıkarsanız sakatlık yaşarsınız ;)

8. sinan1962

sinan1962

Yer:
    Ataşehir / İSTANBUL
    İsim:
    Sinan

Arkadaşa katılıyorum. Nasıl fikir diye sorman, biraz alçak gönüllülük olmuş Temel.
    Şaşırdım doğrusu görünce. Valla çok mantıklı ve işe yarar kesinlikle.

Kalsiyum eklemek için kullanma fikri bana daha cazip geldi. Temel, yarın eczaneye giderim almaya.

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Karideslerin yeni suya adaptasyonunda kullanılır süperde olur bence

10. cihat35

cihat35

Biraz modifiye edersek yavru balıklarımza artemia vermek içinde kullanılabilir. Ama biraz uğraştırır gibime geliyor çünkü artemialar tuzlu suda yaşıyor dolayısıya yavrulara verirken tuzlu sudan arındırmak gerekir.

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Güzel bir fikir temel abi. Emeğine sağlık...

Saygılar.

Sayfayı Paylaş