1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Naso Tang Hızlı Nefes Alıp Verme

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde vicia ervillia tarafından 8 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  Bugüne kadar hiç sıkıntısız ve sıcak kanlı elden yem yiyen olan naso tangim sabahleyin yem için akvaryum başına geldiğimde ilgisiz ve hızlı nefes alıyordu; haftalık yüzde on su değişimini ve hepar ampul kırdım , araştırmalarım iç parazit yada solungaç lar için farklı hastalıklardan bahsediyor ; akşamdan hiçbirşey olmayan bir balık için çok şaşırtıcı; tavsiye ve yardımlarınız olursa çok sevimirim.
   
 2. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Geçmiş olsun, alalı 1 ay kadar mı yoksa daha uzun mu oldu ?
   
 3. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  İlk balığıklarımdan avatardaki canlı 4- 5 aylık bir balık;
   
 4. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Ben bir tek tatlı su banyosu yaptırmadım, düşük tuzluluk, ilaç ve ısı bir işe yaramadı.
   
 5. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  Midede biraz çöküklük var ; normalde 1 gün yem vermesem bile bukadar çökmez ; dr wrase yanına geldiğinde ağzını sonuna kadar açmaya çalışıyor temizlesin diye bir sıkıntı var diyorda...
   
 6. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Valla bilemedim istersen bir antibiyotik araştır iç parazit için umarım senin balık kurtulur
   
 7. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  Aynen Erdal bey; nette çok denk gelemedim bu konuya ama yarın işallah denk getiririm bir uygulama
   
 8. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Geçmiş olsun Burçak bey.Naso tang yeni olmasa bile sonradan eklediğiniz her hangi bir balık varmı?Ondan bir şey bulaşmış olabilir.Bende bu ara yeni aldığım lemonn angeli takipteyim.Aldıktan sonra 15 gün karantina tankında tuttuğum halde son 2 gün kyruğunda beyaz nokta gibi bir şey vardı.Balığı çıkartıp o beyazlığı sildiğim zaman elime pütürlü toz şeker tanesi gibi geldi.Çıkartıp aldım ve metilen mavisi sürdüm.2 gün sonrada ana tanka ekledim.Epeydir bir şeyi yoktu ama bugün alnında aynı beyaz pütürcükten var.Tanka bir şeyler bulaştıracak diye ödüm patlıyor.Ne oluyor bu yeni getirilen balıklara anlamadım gitti.
   
 9. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Burçak bey son günlerde kh katkısı girdiniz mi? Balıklar biraz daha fazla duyarlı oluyor ona.
  Ya da yağmur hanımın dediği gibi bir başka canlı ilavesi var mı?
   
  vicia ervillia bunu beğendi.
 10. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Kh tepkisi farklı oluyor Levent bizzat denemiş biri olarak KH direk bayıltıyor ani ölüm kesinlikle olmuyor ama 2 güne götürebiliyor ve balıklar tanktan atlama hatta kendilerini kuma gömmeye çalışma gibi tepkiler veriyorla öyle deli gibi nefes alıp verme kh, ph tepkisi değil bence iç hastalık yada parazit
   
  vicia ervillia ve Pennywise bunu beğendi.
 11. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Formaldehit diye güçlü bir dezenfektan var, çok dikkatli kullanılarak bu ilacın düşük yoğunluklu olanıyla banyo yaptırabilirsiniz. 1 dakika banyoda bekletip 5-10 dakka dinlenmesi için karantina tankına alın. Bunu birkaç defa yapın. Büyük ihtimalle bir iç parazit olabilir.
   
 12. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Konuyla ilgili internette şöyle bir paylaşım buldum
  Alıntıdır:
  Tüm dünyada özelikle balık çiftliklerinde Mantarlar(fungus), solungaç, mide ve bağırsak kurtları, gövde kurtları, parazitler ve bakteriel enfeksiyona karşı hem koruma sağlamak hemde tedavi etmek maksatıyla Formalin&malahit yeşili ve metilen mavisinden bir karışım elde edilerek kullanılınılır.

  formülü:

  1 litre (%37 lik) Formaldehyde (Formalin)
  3.7 gr Metilen mavisi
  3.7 gr Malahit yeşili

  Hazırlanışı:

  Formalin ağzı açılmamış cam şişede iyi bir markanın ve su gibi duru olmalı, bulanık olmamalı ve şişenin dibinde toru birikmiş olmamalı.

  Benim önerim 3 kimyasalıda Merck Marka alın.

  Metilen ve malahit hassas kuyumcu terazisinde3,7 gr tartılmalı ve formaline eklenmeli ardından iyice karıştırılmalı. Metilen ve malahitin eridiğinden iyice emin olunduktan sonra şişe aluminyum folyo ile sarılmalıdır çünki ilaç ışıktan etkilenir, saklarken serin ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır.

  Formalinle ilgi bir uyarıda; çok toxictir, kansorejendir, solunması dahi tehlikelidir, hazırlarken cildinize temasından sakının ve camı açık havadar bir ortamda hazırlayın.

  Kullanılışı:

  Kimi kaynaklarda koruyucu olarak 15 günde bir su değişiminin ardından 100 litreye 1ml(1cc) ilave edildiğidir.

  Beyaz benek gibi vücut parazitleri, bir çok fungus(mantar) türevi, solungaç kurtları, mide ve bağırsak kurtları tedavisinde hastalığın fark edildiği ilk 2 gün 100 litreye 3ml, üçüncü gün ise yine 100 litreye 1ml formülden tanka eklenir. İlaç her kullanımdan evvel şişesi iyice çalkalanmalıdır.

  Bizler discus üzerinde kullanacağımızdan ms ve ph düşük, yani asidik bir su olacağından 10 litreye tedavi öncesi 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu eklenmesinde fayda vardır, ilaç 27-28C etkilidir, daha yüksek ısılarda zehirleyici olur, tank çok iyi bir şekilde havalandırılmalıdır, üç günlük kürün ardından %50 ısısı eşitlenmiş su değişimi yapılır.

  Tedavi sırasında filtrenizde karbon kullanmayın, hastalığın bitmesinin ardından karbonu ekleyin ve 3 günlük kullanım ardından çıkartın.
  Tamer Doğan, 2008
  Burada tatlı suda kullanımı anlatılmış, tuzlu suda karantina tankında bu uygulama yapılabilir.
   
 13. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Doğrudur. İlave balık konulmadıysa iç parazit, oturmuş 5 aylık bir balıkta siyanür de bana mantıklı gelmedi. Dersen ki ecel ona da diyecek bişeyim yok
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ahmet bu uygulama tuzlu suda çok tehlikeli. Formalinin ana tanka ilavesi çok kötü sonuçlar doğurabilir, oksijen azalır, pH düşer, alkalinite çöker. Mukozaya gömük parazite formalin dahi etki etmez, dozaj ayarlanamazsa balıklar patlıcan gibi çürür.

  Hiçbir işleme gerek yok, güzel bir su değişimi yapın, sumpa hava taşı ile oksijen takviyesi yapın çok ******* hastalık degilse balık bir iki güne düzelir.
   
 15. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Abi zaten ana tankta kesinlikle tedavi yapılmaz. Tedavi için mutlaka ufakta olsa bir karantina tankı kurulmalı. Çözeltiler de çok düşük yoğunlukta uygulanmalı. Düzelecek balık zaten kendini belli eder. Yeme tepki vermeyen balığı çok geç olmadan tedaviye almak gerekir diye düşünüyorum.
   
 16. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Siyanürü benimki için söylemiştim ihtimali var diye ;)
   
  Pennywise bunu beğendi.
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık için bir şeyler yapmak adına tedaviye almak elbette gerekebilir ama ne yazık ki bu tarz sorunlar bireysel bazda sorunlar. Yani tankın genel düzeni içinde diğer sakinler normal olan durumlar ve bu durumda ana tank tüm işlemlerden muaf olmalı.

  Karantina tankında formalini banyolar şeklinde uygulamak veya hastalığın durumuna göre daha hafif ilaçlarla yapmak daha iyi olur. İç parazit şüpheleri ile tedaviyi suya eklenenler ile yapmak çok zordur, balık odaklı tedavi daha iyi sonuç verir. Yem alıyorsa yeme emdirme, almıyorsa şırınga yöntemi yanında o zaman suya ilaç odaklı tedavi denenebilir.
   
  Ahmet Solmaz bunu beğendi.
 18. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  Abi aynen dediğiniz gibi oldu. Son bir aydır katkıyı kestiydim sonra kh ın 6 lara düşmesiyle 1 hafta hızlı şekilde 9 lara kadar yükselttim ..
  Birde yeni aldığım Sohal tang var tank ta. Sohal sağlıklı görünüyor ama belkide taşıyıcı çıkabilir.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 19. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Şuan sohal görünüyor ama su değişimi yapın biraz derim. Bakarsınız kh tepkisi de olabilir. Hoş ben daha önce öyle bir durumla karşılaşmadım Erdal daha çok biliyor Bu durumu.
   
 20. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Günlük bir birim kh yükseltmek balıklarda hiçbir etki yaratmıyor ben 10 birimi 10 dk yükseltmiştim yanlışlıkla ki bayıldılar oradan biliyorum acil marmara desteği olmasa öleceklerdi
   

Sayfayı Paylaş