1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Naso Tang Hızlı Nefes Alıp Verme

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde vicia ervillia tarafından 8 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Bugüne kadar hiç sıkıntısız ve sıcak kanlı elden yem yiyen olan naso tangim sabahleyin yem için akvaryum başına geldiğimde ilgisiz ve hızlı nefes alıyordu; haftalık yüzde on su değişimini ve hepar ampul kırdım , araştırmalarım iç parazit yada solungaç lar için farklı hastalıklardan bahsediyor ; akşamdan hiçbirşey olmayan bir balık için çok şaşırtıcı; tavsiye ve yardımlarınız olursa çok sevimirim.

2. Erdal

Erdal

Geçmiş olsun, alalı 1 ay kadar mı yoksa daha uzun mu oldu ?

3. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    İlk balığıklarımdan avatardaki canlı 4- 5 aylık bir balık;

4. Erdal

Erdal

Ben bir tek tatlı su banyosu yaptırmadım, düşük tuzluluk, ilaç ve ısı bir işe yaramadı.

5. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Midede biraz çöküklük var ; normalde 1 gün yem vermesem bile bukadar çökmez ; dr wrase yanına geldiğinde ağzını sonuna kadar açmaya çalışıyor temizlesin diye bir sıkıntı var diyorda...

6. Erdal

Erdal

Valla bilemedim istersen bir antibiyotik araştır iç parazit için umarım senin balık kurtulur

7. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Aynen Erdal bey; nette çok denk gelemedim bu konuya ama yarın işallah denk getiririm bir uygulama

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun Burçak bey.Naso tang yeni olmasa bile sonradan eklediğiniz her hangi bir balık varmı?Ondan bir şey bulaşmış olabilir.Bende bu ara yeni aldığım lemonn angeli takipteyim.Aldıktan sonra 15 gün karantina tankında tuttuğum halde son 2 gün kyruğunda beyaz nokta gibi bir şey vardı.Balığı çıkartıp o beyazlığı sildiğim zaman elime pütürlü toz şeker tanesi gibi geldi.Çıkartıp aldım ve metilen mavisi sürdüm.2 gün sonrada ana tanka ekledim.Epeydir bir şeyi yoktu ama bugün alnında aynı beyaz pütürcükten var.Tanka bir şeyler bulaştıracak diye ödüm patlıyor.Ne oluyor bu yeni getirilen balıklara anlamadım gitti.

9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Burçak bey son günlerde kh katkısı girdiniz mi? Balıklar biraz daha fazla duyarlı oluyor ona.
    Ya da yağmur hanımın dediği gibi bir başka canlı ilavesi var mı?

vicia ervillia bunu beğendi.
  10. Erdal

Erdal

Kh tepkisi farklı oluyor Levent bizzat denemiş biri olarak KH direk bayıltıyor ani ölüm kesinlikle olmuyor ama 2 güne götürebiliyor ve balıklar tanktan atlama hatta kendilerini kuma gömmeye çalışma gibi tepkiler veriyorla öyle deli gibi nefes alıp verme kh, ph tepkisi değil bence iç hastalık yada parazit

vicia ervillia ve Pennywise bunu beğendi.
  11. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Formaldehit diye güçlü bir dezenfektan var, çok dikkatli kullanılarak bu ilacın düşük yoğunluklu olanıyla banyo yaptırabilirsiniz. 1 dakika banyoda bekletip 5-10 dakka dinlenmesi için karantina tankına alın. Bunu birkaç defa yapın. Büyük ihtimalle bir iç parazit olabilir.

12. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Konuyla ilgili internette şöyle bir paylaşım buldum
    Alıntıdır:
    Tüm dünyada özelikle balık çiftliklerinde Mantarlar(fungus), solungaç, mide ve bağırsak kurtları, gövde kurtları, parazitler ve bakteriel enfeksiyona karşı hem koruma sağlamak hemde tedavi etmek maksatıyla Formalin&malahit yeşili ve metilen mavisinden bir karışım elde edilerek kullanılınılır.

formülü:

1 litre (%37 lik) Formaldehyde (Formalin)
    3.7 gr Metilen mavisi
    3.7 gr Malahit yeşili

Hazırlanışı:

Formalin ağzı açılmamış cam şişede iyi bir markanın ve su gibi duru olmalı, bulanık olmamalı ve şişenin dibinde toru birikmiş olmamalı.

Benim önerim 3 kimyasalıda Merck Marka alın.

Metilen ve malahit hassas kuyumcu terazisinde3,7 gr tartılmalı ve formaline eklenmeli ardından iyice karıştırılmalı. Metilen ve malahitin eridiğinden iyice emin olunduktan sonra şişe aluminyum folyo ile sarılmalıdır çünki ilaç ışıktan etkilenir, saklarken serin ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır.

Formalinle ilgi bir uyarıda; çok toxictir, kansorejendir, solunması dahi tehlikelidir, hazırlarken cildinize temasından sakının ve camı açık havadar bir ortamda hazırlayın.

Kullanılışı:

Kimi kaynaklarda koruyucu olarak 15 günde bir su değişiminin ardından 100 litreye 1ml(1cc) ilave edildiğidir.

Beyaz benek gibi vücut parazitleri, bir çok fungus(mantar) türevi, solungaç kurtları, mide ve bağırsak kurtları tedavisinde hastalığın fark edildiği ilk 2 gün 100 litreye 3ml, üçüncü gün ise yine 100 litreye 1ml formülden tanka eklenir. İlaç her kullanımdan evvel şişesi iyice çalkalanmalıdır.

Bizler discus üzerinde kullanacağımızdan ms ve ph düşük, yani asidik bir su olacağından 10 litreye tedavi öncesi 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu eklenmesinde fayda vardır, ilaç 27-28C etkilidir, daha yüksek ısılarda zehirleyici olur, tank çok iyi bir şekilde havalandırılmalıdır, üç günlük kürün ardından %50 ısısı eşitlenmiş su değişimi yapılır.

Tedavi sırasında filtrenizde karbon kullanmayın, hastalığın bitmesinin ardından karbonu ekleyin ve 3 günlük kullanım ardından çıkartın.
    Tamer Doğan, 2008
    Burada tatlı suda kullanımı anlatılmış, tuzlu suda karantina tankında bu uygulama yapılabilir.

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Doğrudur. İlave balık konulmadıysa iç parazit, oturmuş 5 aylık bir balıkta siyanür de bana mantıklı gelmedi. Dersen ki ecel ona da diyecek bişeyim yok

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ahmet bu uygulama tuzlu suda çok tehlikeli. Formalinin ana tanka ilavesi çok kötü sonuçlar doğurabilir, oksijen azalır, pH düşer, alkalinite çöker. Mukozaya gömük parazite formalin dahi etki etmez, dozaj ayarlanamazsa balıklar patlıcan gibi çürür.

Hiçbir işleme gerek yok, güzel bir su değişimi yapın, sumpa hava taşı ile oksijen takviyesi yapın çok ******* hastalık degilse balık bir iki güne düzelir.

15. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Abi zaten ana tankta kesinlikle tedavi yapılmaz. Tedavi için mutlaka ufakta olsa bir karantina tankı kurulmalı. Çözeltiler de çok düşük yoğunlukta uygulanmalı. Düzelecek balık zaten kendini belli eder. Yeme tepki vermeyen balığı çok geç olmadan tedaviye almak gerekir diye düşünüyorum.

16. Erdal

Erdal

Siyanürü benimki için söylemiştim ihtimali var diye ;)

Pennywise bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık için bir şeyler yapmak adına tedaviye almak elbette gerekebilir ama ne yazık ki bu tarz sorunlar bireysel bazda sorunlar. Yani tankın genel düzeni içinde diğer sakinler normal olan durumlar ve bu durumda ana tank tüm işlemlerden muaf olmalı.

Karantina tankında formalini banyolar şeklinde uygulamak veya hastalığın durumuna göre daha hafif ilaçlarla yapmak daha iyi olur. İç parazit şüpheleri ile tedaviyi suya eklenenler ile yapmak çok zordur, balık odaklı tedavi daha iyi sonuç verir. Yem alıyorsa yeme emdirme, almıyorsa şırınga yöntemi yanında o zaman suya ilaç odaklı tedavi denenebilir.

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  18. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Abi aynen dediğiniz gibi oldu. Son bir aydır katkıyı kestiydim sonra kh ın 6 lara düşmesiyle 1 hafta hızlı şekilde 9 lara kadar yükselttim ..
    Birde yeni aldığım Sohal tang var tank ta. Sohal sağlıklı görünüyor ama belkide taşıyıcı çıkabilir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Şuan sohal görünüyor ama su değişimi yapın biraz derim. Bakarsınız kh tepkisi de olabilir. Hoş ben daha önce öyle bir durumla karşılaşmadım Erdal daha çok biliyor Bu durumu.

20. Erdal

Erdal

Günlük bir birim kh yükseltmek balıklarda hiçbir etki yaratmıyor ben 10 birimi 10 dk yükseltmiştim yanlışlıkla ki bayıldılar oradan biliyorum acil marmara desteği olmasa öleceklerdi

Sayfayı Paylaş