1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Naso ve safiling tang yem almıyor

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde okan058 tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Arkadaşlar herkeze iyi akşamlar .
    geçen pazar akvaryuma 1 adet naso tang ve safiling tang ekledim boyları 7 cm civarı ne verdiysem bir türlü yemediler nori ve spektrum yem denedim ama bakmadılar bile yüzüne sizce ne yapmam gerekir yada ne yedirebilirim çok zayıfladılar kılçıkları görünüyor neredeyse akvaryumda başka tang yok sadece küçük bir kaç damsel var aldığım yerde çok güzel yem yiyorlardı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Okan akvaryuma yapılan son işlemlerden aslında haberdar değiliz. DSB sistemi nasıl bir sistem olarak çalışıyor ? Yoğurt kabı vb değil sanırım ? Balıklar yem alarak satın alınmışsa ve evdeki akvaryumda yem almıyorsa sorgulanması gerekenler var demektir.

Kurulumunu birlikte yapmadığımızı hatırlatmak isterim. Sumptan yukarı su basan motor gücünü, DSB su akışını vb yazarsan iyi olur. % 10 -15 su değişimi yaparak sistemin bir sirkelenmesini sağlamak yerinde olur. Daha sonra akvaryuma öncelikle bir taş parçasına bağlı olarak kıvırcuk koymalısın. Ardından tetra bits yemini sarımsak suyu emdirerek vermeyi deneyebilirsin.

Eğer kafanı farklı yerlerde karıştırıyorsan ve bilmediğimiz uygulamalar içine giriyorsan mesela elementler ve katkılar anlamında biz tam olarak akvaryumunu bilmeden yardımcı olmaya çalışırız. Akvaryumuna yaptığın genel uygulamaları zaman zaman paylaşman gerek. Aksi halde sorunlarında sadece danışır ve konu açarsan boğuşmaya devam edersin.

Geçmiş olsun.

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi akvaryumda her hangi b, değişiklik yapılmadı dsb tabanda çalışıyor norman kum katmanları şeklinde . Geri dönüş olarak aqua bee 2001 ve bir adet seio 820 kullanıyorum . Elementler ise sadece bakteri kültürü ve karbonat ekledim su değerlerim yaptığım testlere göre yerinde gibi biraz önce % 15 su değişimi yaptım ama nasoyu kaybettim safilingde çok iyi durumda değil ...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Baligina uzuldum Okan. Ben de kole tangi malesef hircin tang baliginin agresifligi yuzunden kaybettim. Bunlar hobide var.

Ancak beni tanirsin benim mesaj sitilim bellidir ve ben asla bakteri kulturu, mahmut pasa entaresi, kek icin karbonat pek onermem. Yukarda da yazdim kurulumun ve akvaryumun hakkinda pek bilgi sahibi degiliz. Kulturun faydasini ogrendigin yer belki bizden daha iyi yardimci olur sana.

Sana bir abi tavsiyesi kafani bulandirip hata yapmaktan vaz gec. basari bazen medet umdugun suslu kutulardan degil sabirla bir akvaryumu ornek alarak gerekli sartlari olusturmaktan gecer. Dsb sistemi belli bir bilgi ister ve yapilacak hata da sistem amonyagi nitrit evresinde birakir ve agir sonuclari olur.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Kusura bakma sormakla yanlış yaptım sanırım !!!

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yanlışı bu gibi uygulamaları yapmadan önce sormamakla yaptın Okan. Ekledigin bu maddeler su degerlerini oynatan maddeler. Karbonat eklemek elbette dusuk kh degerinde olur ama bakteri kulturu benim hic ya5igim birsey degil. Kurulum uzerinde bilgi sahibi degiliz fazlaca. Akvaryumunu yakindan tanimak onemli bu gibi yorumlar icin.

Benim aklim boyle nedenlerden balik oldurmeyi almiyor ve kiziyorum. Bunlari eklemeyi dusunuyorum diye sordun mu ? Bunlar hadi uygulunabilir yontemler ama kurulum eski uyemiz olarak birlikte olmaliydi degil mi ? Ilave olarak ilk tecrubende benzer hatalar yaptin gercekci olalim.

Uzuluyoruz Okan hepsi bu uzuluyoruz. Danismak birlikte hareket etmek en guzeli. Ordan bira burdan biraz olur bu sorun degil hakkindir ama malesef gordugun gibi en azindan bana ters ilaveler ile balik sorunuyla bizi uzuyorsun. Bence bu baliklar bu sekilde olmemeli bu iste hata var bu kadar basit. Kizacagin veya hak verecegini dusunerek yazmiyorum ben icimden geceni yazarim cunku senin icin yaziliyor. Kizginligi ile sevecenligi ile fark etmez senin icin. Ister anlarsin ister anlamazsin hicbir onemi yok. Sonuc olarak baliklarin bence bosu bosuna oluyor.

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi bakteri olarak sadece mb 7 kullandım brickvell marka onuda sadece kayaların ölü olması sebebi ile kullandın ve başka hiç bişey kullanmadım . İş yoğunluğu nedeniyle ilgilenemedim ama değerlerim hiç yerinden oynamadı . Ama abi sende bilirsinki bizim samimiyetimiz farklı senle ben senin onaylamadığın zaman akvaryuma su bile eklemedim dsb için kim ne derse desin ben buradan aldım cesareti ve denedim ve sonucuda gördüm 0 nitratla ilerleyen akvaryumum oldu ve biçok kişiyede cesaret verdiğimi düşünüyorum !!!

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Okan sağol.

Bu ürünlerin raf ömrü ve raftaki içeriğini bilinmez olarak görüyorum. Bazen akvaryumun eski sakinleri çok sağlıklı görülür ama yeni eklenen balıklar yaşamaz, bunu çok gördük. Oturmuşluk kavramı önemlidir. Bu tarz durumlar yanıltıcıdır ve bu yüzden su değişimleri ile akvaryumları hazırlamak gerekir. Elbette DSB sistemim var su değişimi daha aralıklı olmalı diye düşünebilirsin bunda haklısın ama en azından sistemin sirkelenmesi adına bir su değişimi fazla sayıdaki Tang türünü karşılamada iyidir. Dsb sisteminde nitrat sıfır olmamalıdır çünkü bu sistemde yerleşen bakterilerin besini nitrat'tır. Bu yüzden bir şekilde makul ölçüde nitrat sistemde olmalıdır yoksa DSB sistemi çöker.

Bu balıklar yeni ithal balıklar mıydı yoksa oturmuş balıklar mıydı ? Sırtlarında bariz erime oluştu mu ?

9. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Balıklar yeni italattı ve geldiğinin 3 günü bana geldi yaklaşık 13 saat yol geldiler safiling hala ölmedi aksam sarımsaklı yem verdim aradı tırtıkladı bakalım hayırlısı heralde safiling kurtulucak bi kaç gün daha bekleyip tekrar bi su değişimi daha yapıcam ...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni baliklar ise ilk geldiklerinde yem almalari birsey degistirmez fazla Okan. Siyanurlu olabilirler bunlari tam bilemeyiz. Benek oldu mu baliklarda ?

Sen bence yuzeyi iyice hareketlendir ve usenme bir su degisimi daha yap.

Sarimsakli yem denemelerine devam et. Yuzeyi mutlaka hareketlendir su ankinden daha fazla. Bir akinti motorunu tamamen yuzeye cevir.

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Akıntı motorunu tamamen cevirdim yüzeye ayrıca şu an 40 litre su hazırlıyorum tuz sanırım sabaha erir su hazır olunca hemen bi değişim yapıcam

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumunda bulunan önceki balıkların sağlık sorunları yoktu ise bu sıkıntıların sebebi senin de tahmin edeceğin gibi satın aldığın balığın durumuyla alakalıdır. Dediğim gibi balıklar akvaryum şartlarına alışırlar ama yeni ithal balıklar bundan hoşlanmayabilir bu yüzden balık satın almadan önce akvaryumun genel su şartlarını toparlaman çok yerinde olur. Toparlamadan kasıt su değişimleri yapmak, bu süreçte Ph, Kh gibi değerleri oynatacak katkılar eklememek genel yapılması gerekenlerdir.

Aklından asla çıkarmaki Okan eğer içinde 10 adet balık olan akvaryum şartları kırmızı çizgide kararlılığa sahip ise yeni eklenecek olan benek hastalığına duyarlı bir tür tüm balıkları bu ince çizgideki akvaryumda hasta edebilir. Bu yüzden satın alınan türlere göre akvaryuma ayar çekmek çok yerinde olacaktır.

Yem olarak tek çeşit yem deneme ve kıvırcığı bir taşa bağlayarak artık akvaryum tabanına bırakarak onu da denemelisin.

13. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Kıvırcık dünden belli akvaryumda ama pek bakmıyor yüzüne yem olarak sera tetra nev life spektrum gibi bi karışık yem kullanıyorum içinde bitkisel yemde var ayrıca noride var safiling yüzmeye başladı ve dışkı bırakmayada başladı ama çok zayıf bir kaç benekte gördüm üzerinde sanırım beyaz benek olucak . Aydınlatmanın metal olmasıda bu işe tuz biber oldu sanırım . Canlı olrak 3 adet damsel var 1 adet true percula var 2 adet cromis ve 1 adette purple fıre goby var mercan olarak 14 kafa oktopus var zoalar var bir kaç kafa mushrom var biraz glov polyp var ve ismini bilmediğim bi mercan daha var .

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eski balıkların dayanıklı ve su değerlerine tepkileri hassas türlere göre daha azdır. Yukarda benek olup olmadığını somamdaki sebeb aslında balığın şartlarını sevip sevmediğini anlamaktı ve açıkcası tahmin etmiştim benek durumunu. Su değişimin iyi olacak yaptığında. Bunun yanında ısı inanılmaz fazla bu sene soğutucun ok bildiğim kadarıyla. Yüksek ısı her anlamda zararlı akvaryuma tüm bunlar bütün olarak doğadan gelen balığı olumsuz etkiler. Işıkları bence 2 gün yakma, su değişimi yap ve bir akıntı motorunu tamamen yüzeye çevir. Bunlar toparlama yapacaktır hem balıkta hem de sistemde.

okan058 bunu beğendi.
  15. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    10 Haziran 2010 su ve tuz karıştı

19 Haziran 2010 canlı kaya ps

27 Haziran 2010
    Tuzluluk 1024
    NİTRAT 10 ppm hagen test
    FOSFAT 0.5 ppm hagen test
    PH 8.0 hagen test
    SU SICAKLIĞI 25.5 PPM

20 Temmuz 2010 fosfat reaktörü prugen ve renew eklendi
    TUZLULUK 1024
    NİTRAT 5
    FOSFAT 0
    PH 7.5 * 8.0
    KH. 7.04 PPM
    SU SICAKLIĞI 26,3
    25 Temmuz 2010 Balıklar eklendi

30 Temmuz 2010
    TUZLULUK 1025
    NİTRAT 5
    FOSFAT 0
    PH 7.5 * 8.0
    KH. 8,8 ppm
    SU SICAKLIĞI 26,3

7 Ağustos 2010
    TUZLULUK 1025
    NİTRAT 5 ppm
    FOSFAT 0,5
    PH 8.0 ppm
    KH. 8,32ppm
    SU SICAKLIĞI 26

12 Ağustos 2010
    TUZLULUK 1025
    NİTRAT 5 ppm
    FOSFAT 0,5
    PH 8.0 ppm
    KH. 9.30ppm
    SU SICAKLIĞI 26

16. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Sürekli ölçtüğüm değerleri bi yerde kaydediyordum akvarymun tarihçesi böyle soğutucum yok ama 26 dereceyide geçmedi sıcaklık genelde bu seviyede gitti ...

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soğutucu olmadan 26 derece süper valla Okan şanslısın. Değerler normal ilerlemiş. Fosfat sıfır olmamalı mercanların renkleri için en azından sklanın ölçemediği değerlerde olması iyi olur. Zaten belli ederler kendilerini eksik olduğunda.

18. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Okan Fotoğraf ışık zamanı ne iken çekildi bilemiyorum ama Düğme poliplerin ve octobus Coralin iyi durumda çıkmamış fotoğraflarda. Genel durumu ışıklar açıkken bu mudur ?

20. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Evet abi ışıklar açıkken ama sadece 1 adet 150 w metal lamba yanıyor 10000 kelvin değerinde macro marka ve yaklaşık iki yıllık en kısa zamanda değişicek ve yanına 4 adet t5 eklenicek yada 6x24 sadece t5 yapılacak kararsızım hangi kombinasyonun iyi olduğuna karar verdikten sonra işleme geçicem ama aydınlatma konusunda çok kararsızım ...

Sayfayı Paylaş