1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nattereri üretimi???

Başlığı 'Piranha Balıkları Forum' kategorisinde turqer tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Bugüne kadar F0 Nattereri üretimi ülkemizde gerçekleşti mi acaba? Üremeleri zor mudur kolay mıdır? İstedikleri şartlar diğerlerine göre farklılık gösterir mi?

  Biraz bildiklerimiz paylaşalım... Saygılar...
   
 2. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  Ynt: Nattereri üretimi???

  Türker F0 ların akvaryum ortamında şimdiye kadar ürediklerini duymadım ama hala bazı televizyon programlarında yapılan programlarda Türkiyede piranhaların üretilemediği hakkında programlar izlemekteyim bu demektirki Türkiyede piranhaları çok fazla tanıyan insan yok.
  Nedense piranhalara ülkemizde sıcak bakılmıyor fakat bana göre beslenmesi ve görselliği çok güzel olan bir canlı bizim yaptığımız, denemeden yanılma ben akvaristlik hayatım boyunca hemen hemen her türlü balığı akvaryumda beslemeye çalıştım akvaryum dünyasında son nokta diye birşey yok her türlü balıktan yavru almayı başardım sadece discus ve frontasadan yavru alamadım diyebilirim kendi çapımda küçük bir üretimhaneye bile sahibim ama piranhalarda bulduğum haz çok farklı enteresan canlılar diyebilirim hastalık konusunda çok dirençli canlılar 5 senelik damızlık natlarımda 5 sene boyunca herhangi bir hastalık belirtisi bile görmedim.
  Sözün özü şimdiye kadar F0 diye gelen piranhalar doğal ortamlarından koparılmış canlılar bana göre adaptasyon sorunları yaşıyorlar.
  Bence en iyi balık kendi doğal ortamında yani adapte olduğu ortamda mutlu olur buda tanklarda dünyaya gelen bütün balıklar verimlidir anlamına gelir doğadan koparılan balıktan fazla bir şey beklemek doğru olmaz. Saygılar....
   
 3. Hiper0ktivE

  Hiper0ktivE

  Mesajlar:
  160
  Ynt: Nattereri üretimi???

  Melih abiye aynen katılıyorum. Zaten akvaryumlarımıza gelen veya doğal ortamlarından kopan birçok balığın üretimi akvaryumda yetişmiş bir balığa kıyasla daha zordur.

  Bunun sebebini bende Melih abi gibi adaptasyona veriyorum.
  Almanya'ya gittiğimde 2003 yılında kendime 5 tane F0 discus getirdim. Yem yemeye başlayana kadar ve kendi doğal renklerini belli edene kadar 2.5 hafta geçti ki birde üretmek.. Bu sadece discus için değil diğer balıklar içinde geçerlidir bence. Doğal ortamdan kopup akvaryumda yaşamak ..

  (Güzel bir konu, teşekkürler)
   
 4. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Nattereri üretimi???

  Merhabalar, bende F0 muhabbetinden ciddi manada rahatsızlık duyanlardanım. Sanki F0 olunca birşeyler değişiyor. En güzel yerli üretimdir, hem balıklar doğal ortamından kopartılmamış olurlar, dışarıya para kaptırmamış oluruz. Hatta bana göre bırakın yerli üretimi, bulunduğunuz ilde üretilmiş balık edinmemiz çok daha mantıklı olacaktır. Balık zaten şehir şebeke suyuna alışık olacak ve uyum ve adaptasyon süreci yaşamayacaktır. Bu arada konuyu biraz dağıttığım için özür dilerim.
  Saygılar.
   
 5. piranhanet

  piranhanet

  Mesajlar:
  5
  F0 Üretimi yapılacak sayıda nattereri ülkemize henüz girmemişti, giren canlılar şu an üretim olgunluğuna ulaşmadı. Ulaşanlar üretim yapacak tecrübeye sahip kişilerin elinde olduklarında o da olacak inşallah. Bundan 2 sene önce natt. üretimi hayal iken bugün bir çok arkadaşım üretim başarısı gösterdi.Hem F0 üretimi olsa ne olacak, yavrusu zaten F1 oluyor.
  Bir başka üretim yapılmamasının sebebide maliyet, 10 ad F0 fiyatına yaklaşık 300 ad F1 nattereri alınabiliyor.
  Peki bunu bu kadar farklı kılan ne?
  Vahşiliklerimi? Hayır. Aksine daha ürkek ve çekingen olurlar. Daha çok emek isterler, sabır isterler, su kalitesine dikkat isterler...
  Ben bir çok FO piranha türü beslemiş biri olarak bu canlıların tankımda yüzmesinden keyif alıyorum, Bir hafta önce Rio Negro da veya amazonun bir kolunda yüzen canlı şimdi benim tankımda.
   
 6. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Yorumlara katılmamak elde değil. Adaptasyon sürecinin zorluğuda aşikar. Kimi insanlar F0 üretmekten daha farklı bir haz alabiliyor..Ancak Kerem Hocamız belkide en temel sebebe değinmiş...

  Bu asil balıkların hak ettiği değere kavuşmalarını ve ülkemizde daha fazla piranha severin olmasını temenni ediyorum.

  Saygılar.
   

Sayfayı Paylaş