1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Natural aquarium başlangıç

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde camfaus tarafından 1 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Hekse selamlar, daha önce açmış olduğum konuyu takip edenler bilirler. Akvaryumumu küçültmeye karar vermiş ve uygulamaya koymuştum ancak bu akvaryumu nasıl bir akvaryum olması konusunda ( bitki,tropheus va ) kararsız kalmıştım. Kararımı verdim ve bitkili tank kurmaya başlıyorum. Sizlerinde desteği ile çok anlamadığım bu konuda forum olarak hep birlikte güzel birşeyi ortaya çıkaracağımıza eminim.

Akvaryumdan (beklenti görsellik olarak ): Fotoğraflardaki akvaryumlarda bulunan bitkileri işaretleyerek adaları ile verirseniz sevinirim.

1.

Uploaded with ImageShack.us

2.

Uploaded with ImageShack.us

3.

4.

5.

Kullanılacak kaya ve kütükler ve kökler : Önerilere göre hareket edilecek.
    Akvaryum boyutları: 80x40x62 ölçülerinde.
    Taban Malzemesi. aqulacy, Midye Kırığı, ve çiçekcilerde satılan torf,zeolit 200/300gr 05mm bej silis kum pomza taşı. Önerilere göre hareket edilecek.
    Işıklandırma sistemi ( Düşünce aşmasında ): 1 mavi 1 beyaz silvinya grolüx Tamiere bağlı.( Yüksekliğe karşı öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca bu ölçüde bir akvaryumda kaç saat ışıklandırma gerekli?
    Düşünülen Bitkiler: Yok öneri ve destekle oluşturulacak. ( Şimdilik java mos gül saz anibiuas var ama çıkarılabilirler.)
    Düşünülen canlılar : Karidesler,Longfin cüceler. Kırmızı burun tetralar. Önerilere göre hareket edilecek.
    Kurulum maaliyeti : AKvaryum filltre ısıtıcı vs var. Bunların dışında yardımlarınızla oluşturulacak
    Aylık maaliyet hesaplaması. 20 tlyi geçmeyecek şekilde.

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Resimlerdeki gibi bir bitkili akvaryumlarin tabaninda 200 milyon yatar. Taban 200 tl 198 litre su var galiba buna gorede isik dusunulecek olursa oda yaklasik balast florasanlar 100-150 tl tutacaktir. Akim gerekli bunu saglayacak filtre lazim 20 tl bu tutacaktir. Gubreler lazim Tunc Beyden 40-60 arasi o tutacaktir. Akvaryumum var dediniz ona gerekte yok baliklar 30-40 tl arasi tutacaktir. Yani yaklasik olarak en fazla boyle bir akvaryum icin. Yaklasik 400 tl varsa bu ise girin cunku tahmini bu ucrete gelecektir. Hersey dahil full fiyat 400-500 tl gecmeyecektir. Tabi cok daha ucuza gelir ama yukaridaki gibi bir akvaryum olur mu olmaz mi bilemiyoru. Benim kendi bitkili akvaryumum 120 litre. Ben florasanlar 100 tl civari tutmustur desek kapak ile birlikte. Zemin kumu sadece hagen ve misket gubre kullandim oda tutsa bir 50 tl gubreler 40 tl. Bitkilerim hediye gelmisti. Ic filtre aldim 18 tl 2 adet. Toplamda 200 tl gibi bir masraf cikiyor. Boylede yapilabilir sakincasi olmaz bence iyi arastirin sorulariniz olursa cevabi icin biz yardimci oluruz.

3. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Ben direk böyle bir akvaryum kurmak istemiyorum zamanla bitkiler gelişerek bu hali alacak şekilde bir tank oluşturmak istiyorum. Ayrıca co2 kullanmayı düşünmüyorum. Gübreye gelince sıvı gübre kullanıcam oda 10/15 tl gibi birşey yada tunç beyden sadece misket gübre alıcam. Yani sizin dediğiniz gibi 500 tl harcamya aklksam farklı bir akvaryum kurarım. Işıklandırmaya gelince en fazla 20 tl tutar çift florasanı bir araya bağlamakki oda sıkıntı olmaz zaten bir florasanım hazır durumda var 1adette bağlanmayı bekleyen var. Zemin kumum var aqulacy anlayacağınız sizin fiyatınız biraz abartı geldi bana göre. Filtre ısıtıcı ışık gübre vs sıkıntı yok anlayacağınız bunların bana maaliyeti olmaz.

İsteğim sadece akvaryum kurulumda yardım maddi açıdan nekadara çıkar tahminleri değil.

Düşünülen bitkiler.

Heteranthera zosterifolia
    Echinodorus uruguayensis AASSIIIIILLLLLLLLL
    Aponogeton crispus
    Bolbitis heudelotii asıl
    Cryptocoryne beckettii (petchii)
    Cryptocoryne blassii asıl
    Cryptocoryne undulata asıl
    Cryptocoryne undulata broad leaves”
    Cryptocoryne wendtii (brown)
    Cryptocoryne wendtii Tropica
    Microsorum pteropus (Asıl)
    Microsorum pteropus ‘Tropica
    Microsorum pteropus ‘Undulata (Asıl)
    Microsorum pteropus Narrow”
    Microsorum pteropus Windelov ( Asıl )
    Vesicularia dubyana (asıl)
    Anubias minima asıl
    Cryptocoryne petchii Asıl
    Ludvigia repens Asıl
    Çınar
    s.subulata asıl
    Cyriptocorny wenthi brown asıl
    Lobelia cardinalis .D
    Lilaeopsis brasiliensis zemin bitkisi

CO2 KULLANMADAN BİR TANK KURACAĞIM:

4. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Ayrıca ilk etapta balık koyulmayacak.

5. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bence nano reef kurun, başaracağınıza eminim. :em:

6. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Hasan bey okadar masraf yapmam nano reef oldukça masraflı araltırdım. Ayrıca 80lik olan tankta sump yok petgarden in kendinde filtreli sistemi. Bir firmada 75 tlye PS buldum ancak işe yaramaz dediler neden olduğunuda anlamadım açıkcası? Nano reefin böyle bir tank için maaliyeti nekadar olur ? Bildiğim kadarı ile sump olmadan tuzlu su kurulumu olmuyor ayrıca nano reefle ilgili hiçbir fikrim tecrübem bilgim yok.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cok guzel bir konu olmus basi ve devam edisiyle ve tabi gorselligi ile. Arstirma cok iyi ve istenenin ne oldugu dusunulmus kutlarim.

Bence fotofraftaki ornekleri olusturmak zaman ve ilgi meselesi. Eger dikkatlice kurulursa zaten olmamasi mumkun degil, ornekleri forumda var.

Maliyet olarak nano reef yukardaki orneklerden fazla masrafli olmaz ama bitkili bir akvaryumda baska bir dunya. Tecrubenin bu konuda daha fazla olmasi sebebiyle bence hedef bitkili akvaryum olmali.

Forumdan gerekli destek ile yakinda ortaya cikmaya baslayacaktir.

Cep mesaj...

8. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Hasan beyinde etkisi ile 2 seçenek arasında gidip geliyorum. Ancak ilk kurlum ve sontrasındaki masraflar hangisinde daha maaliyetli olur onu kestiremiyorum.

Örneğin: Bitkili akvaryumda ilk kurlumda ve sonrası için gerekecek malzemeler ( AKVRYUM ISTICI KUM VS VS VS HARİÇ) nekadar tutar. Kurulumdan sonraki aylık maaliyeti nekadar tutar ? Kurulum için gerekli malzemler nelerdir ?

Önek 2 : Nano Reef için ilk kurlumda ve sonrası için gerekecek malzemeler ( AKVRYUM ISTICI KUM VS VS VS HARİÇ) nekadar tutar. Kurulumdan sonraki aylık maaliyeti nekadar tutar ? Kurulum için gerekli malzemler nelerdir ?

Sanırım öncelikli olarak bunu ortaya koymamız gerekli ki benim için önemli olan ilk nokta bu. Bu konuda sizlerin görüşerlerinde almak isterim.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sadece misket gubre ile olacak is degil bu sucul bitkiler hem koklerinden hemde govdelerinden gubre alirlar sivi gubre sarttir sanirsam 200 litrelik bir akvaryumunuz var 2 adet florasan diyorsunuz bende 120 litreye 4 adet 24 watt florasan kullaniyorum. Tamam siz seri baglayin ben ona karismam. Ama sunu bilmenizi isterim florasan kac watt ise balastinizda o kadar olsun florasanin omrunu arttirir. Tabanda aquaclay guzel bir malzemedir ama mineral acidan zayiftir sadece su degisimini saglar taban ile. Onun en altina soil marka bitki kumu koyabilirsiniz onun uzerine floredepot ve hagen karisimi koyarsiniz onun uzerine elinizdeki aquaclay ile hageni karistirip koyarsiniz en uzerinede hagen serersiniz guzel bir goruntu olusturacaktir. Tabi ama siz kendiniz bilirsiniz benim burada amacim size yardimci olmak malzemeleri ben satmayacagim nede olsa size ama siz bilirsiniz. Sorunuz olursa cevaplamaya hazirim. Co2 bitkiler icin onemlidir bunu unutmayin.

10. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bitkili akvaryumum vardı, size nano reef öneririm. Gelin siz beni dinleyin. Hem acele etmenize de gerek yok. Şu an ben de balıklarımı satıp akvaryumu boşalttım. İnsan önce garip hissediyor, sonra toparlıyor. :F Dolayısıyla güzel bir planlamayla harika bir nano reef kurabilirsiniz.

Ufuk Uçar abinin nano reefini görmediyseniz bence onu önce inceleyin. Ufuk abi 2 senelik sigara parasına kurdum diyor akvaryumu.

Hayırlısı inş.

11. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Tüh beim sigaramda yok:D Bakalım sanırım bitkili karides yapacağım nano riskini almak istemiyorum hem maaliyeti daha düşük olur bitkilinin. Tabanda ne kullanmalıyım öncelikle bunu belirleyelim derim.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tabanda kullanacaginiz iki tane taban ornegi soylemek istiyorum.
    Ilki pahali ikincisi ucuz ama ikiside ise yariyor.

En alta soil bitki kumu uzerine floredepot ve hagen karisimi onun uzerinede hagen kum bu cok guzel ve Murat Abi'nin bir zamanki akvaryumunun tabani bir arastir istersen.

Bir digeri ise hagen ve misket gubre buda benim akvaryumun tabani hic sikinti cekmiyorum acikcasi.

Gordum torf demissin o hataya dusme Murat Abi baksaydi o taban taban degil o taban bomba derdi. :D

Midye kirigi asla kullanamazsin.

Benim soyediklerim iyidir dinlemende fayda var.

13. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Şimdi kimse torfa çamur atmasın ben gayet memlunum. Sadece hagen ve misket denedim bitkilerde gelişme göremezken torf ve hagen karışımı ilk bana yetecek kadar gelişimi yakaladım. :)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Verdiğiniz fotoğraflardaki ve isimleini yazdığınız bitkilerin çoğu 2 tane ismini cismini bilmediğimiz bir florasanla gelişmeyecektir. O bitkilerin çoğu litre başına 1 watt ışık ister. Yani 200 litre tankınıza 200 watt ışık.

Akvaryumunuzun 80x40x62 ölçülerinde olduğunu söylemişsiniz. Eğer yükseklik 62 ise işiniz daha zor. Litre başına 1 watt bile zar zor yeter bu yüksekliğe.

Kurduktan sonra bir masrafı olmaz bitkili tankın. Tankın tabanına ne kadar para harcarsanız o kadar verim alırsınız.

murer bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ozgur Hocam ben birakmasaydim akvaryumun yanindan ayrilmasaydim gorusurduk. :D Bakalim benimkininde her yani yosun sarmis olabilir cumartesi %50 diger tum gunler %20 su degisimi ile insallah kurtaririz. :F

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Doğuş abi bendekiler yosun değilmiş. Glossostigmalar çürümüş ve bitkiler besin eksikliğinden kendini tüketmeye başlamış. Bu pazar gün gübrelerimin siparişini veriyorum. Bıktım vallahi masraftan :F

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O kadar masrafada degiyor Fatih cok guzel oluyor. Bakalim bendede camlarda mikraskabik birsey var ama sanirim onlarda yayilan yosunlar degilmis. Bakalim cok heyecanliyim ne olacak ki hayirlisi artik. 120 litre su bekliyor vallahi bir sorun olsun %100 su degisimi. :F

18. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Bende ne gübre nede CO2 masrafı var low tech rahat iş ;) Haftada bir %40 su değişimi tamam :) Fazla bile onlara :D

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ozgur gel sen yap bu isi gec bak simdi yavas yavas bitkiler uzuyor diye seviniyorsun obur turlu o kadar bitkiyi cope atacagin icin oturup aglayacaksindir. :F

20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Hangi işten bahsediyorsun Doğuş kardeşim soilisi olan taban mı?

Sayfayı Paylaş