1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ne Üretelim

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde hasanacar tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

?

Üretim stratejisi olarak neyi hedeflerdiniz?

1. Zor üreyen türü üretmek

33,3%
  2. Kolay üreyen türler ile sürümden kazanmak

33,3%
  3. Ülkeye yeni giren türleri üretmek

oy sayısı 0
    0,0%
  4. Bol yumurta ya da yavru veren türleri üretmek

33,3%
  5. Diğer

oy sayısı 0
    0,0%
  1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bizim okulun öğrencileri kırsal kesimden. Derste bazen büyükbaş hayvancılıktan bahsdediyorlar, en iyi bildikleri iş bu olduğu için.

Düşündüm, ben büyükbaş hayvancılıkla uğraşamam. Dedim kendi kendime bari balık üretip balıkbaş hayvancılıkla uğraşayım.

Siz olsanız hangi tür balığın üretimi ile uğraşırdınız?

Ülkeye yeni giren, zor üreyen, bol yumurta döken, üretimi zor, üretimi kolay gibi kategorilerde tür tavsiye yaparsanız güzel bir paylaşım olur.

Bir de anketimiz var sayfanın başında, onu da oylarsanız güzel olacak.

Saygılar.

2. KeVoK

KeVoK

Ne Üretelim

Bence Axolotl üret hocam. Ülkede az bulunan bir tür hemde Üretimi kolay ama en az 2 akvaryumun olmalı. Yavrular doğar doğmaz hemen büyük Axolotl olan akvaryumdan çıkarman gerek yoksa Axolotlar yer kendi yavrularını :)

3. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Ne Üretelim

Ben şahsen L serisi vatozları üretmek isterim ve buna yönelik çalışmalarım LDA16 çiftini eşleştirmekle başladı. Ciddi derecede yumurtlama faaliyetleri var ve kısa sürede başarı elde edebileceğimi umuyorum. Ayrıca bu tür ile o kadar araştırma yapmama rağmen herhangi bir bilgi elde edemedim. Önümü görmeden gidiyorum yani. :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne Üretelim

Zor üreyen türlerin peşinden koştum hep. Belki başarma arzusunun vereceği hazdır ama bence zor üretileni üretmek her açıdan getirilidir. Değelendirme, yavruların bolluktan heba olmaması, kişisel tatmin vb.

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Ne Üretelim

Aslında göreceli bir cevabı var bu sorunun, eğer amaç para kazanmak ise çok satılan heryerde bulunan türlere yönelmek en iyisidir aslında arz-talep meselesi yani, fakat eğer amaç hobiye katkı ise zor türleri ve ülkemizde nadir bulunan türleri üretmek daha iyidir örneğin discus üretirsen alıcın az fiyatın yüksek our ama sarı prenses üretirsen alıcın çok fiyatın düşük olur.

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ne Üretelim

Bence nesli tükenmekte olan türleri üretsek daha güzel olur.

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Ne Üretelim

Burası portal burda zor yoktur imkansız biraz vakit alır :heyo:

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Ne Üretelim

Keşke nesilleride bizim yüzümüzden tükenmese. :cekingen: Ancak niyetinizin üst mertebede olduğunu biliyorum, üzülürüm alınmayın.Bana sorarsanız ben zor olanı tercih ederim (Ancak kolaydan başlamak en güzeli ; Tecrübe açısından.) çünkü zoru başarıp ''Aslında ne kolaymış?'' diyebilmeliyim ve insanlara zoru başartabilmeliyim.Ancak öncelikle tecrübe. :)

9. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Ne Üretelim

Ben ülkeye yeni giren, girmekte olan nadir türlerden yanayım. Çoğu nadir tür zor ürer zaten. İnsan beslediği balığı mutlaka üretmek ister bir yerden sonra. Bir belki iki yavru alımından sonrada bunları elden çıkarma gereği duyar. İsteyerek ya da istemeyerek olur bu durum ama mutlaka olur. Bu hobici hem türün yaygınlaşmasını sağlar hemde bir takım giderlerini karşılayabilir.
    Bu balıklar göllerde bizim onlara verdiğimiz granül, flake, toz, tablet yemleri maalesef bulamıyorlar. F0 diye tabir edilen, doğasından yakalanan ve akvaryuma koyulan balıklardan alınan F1 yavrularda bu yüzden bence tam anlamıyla saf olmuyorlar. Doğasında olandan daha iyi beslendikleri şüphesiz. Ama beslenmek için doğalarındaki gibi çaba sarfetmiyorlar.
    Balıkların genleri ne kadar iyi olursa olsun çevre şartları gelişimde son derece etkilidir. Çevre şartlarının, yani akvaryumlarımızın hiç bir zaman bir Amazon bir Malawi olamayacağını düşünürsek saflık konusu benim kafamı karıştırıyor. Benim düşüncem bu yönde. Tabi bu üretim işini bilinçli bir şekilde emek vererek yapanlarada ayrıca saygı duymak gerek. saygılar:gif

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Ne Üretelim

Bende üretmesi zor ve nadir türlerden yanayım.

11. safak

safak

Ne Üretelim

Her zaman zor üreyeni üretmek kârdır.

Sayfayı Paylaş