1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ne almalıyım?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Yeşil tarafından 20 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Ne almalıyım?

Cüce vatoz 13 cm boya gelene kadar rahat 2-3 sene geçer ki bu tankda o boya ulaşması da mümkün olmaz.O yüzden azami 1 tane yeterli gelir.Hatta mecburi olmalı bence.

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Ama cüce vatozu o küçük akvaryumda besleyerek cüce vatozun büyümesini de yavaşlatırsınız. Cüce vatoz da eziyet çeker o akvaryumda. Bence bir miktar para biriktirin, zaten o akvaryumu yaptıktan sonra boş kalmayıp büyültürsünüz. :) Başından büyük alın ilerde sorun yaşamayın.

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

En İyisi Şu Akvaryum Almak yerine Akvaryum Yaptırın daha Kârlı olur. o akvaryuma cüce vatoz hiç olmaz benim 61 Litre akvaryuma Zor tavsiye edildi sizinkine hiç edilmez. Toprak kardeşimin dediği gibi en sağlıklısı Salyangoz olur ama Japonun içine koyma onları sen japona devam et ilerde inşallah tahmin ettiğin gibi bir akvaryum kurarsın.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bendeki cüce vatoslar iki senelik 7 santim. :temel:

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

En doğrusu bu zaten ama şartlar oluşmuyorsa eldekinden başka çare de olmaz.Aslında en ideali 2 Japon beslemek.Zaman içinde maddi olanaklar ve evdeki yer durumu el verince daha büyük bir tanka geçmek.

6. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Affedersin Alparslan kardeşim, telefondan girince bazen bazı yorumlar araya kaynıyor, göremiyorum. Yeni gördüm.
    Şu an birkaç taneyle başlayacağım tankım gereği, bitkiyede önem vereceğim teşekkür ederim.

Pekiî hocam ben gidip direkt olarak; hava motoru ve en küçüğünden hava taşı istiyorum desem adamın bana verdiği direkt olarak uyar mı, yoksa benim ona bilgi vermem gerekir mi isteğime göre? Artık güvenim pek kalmadı da...

Hocam bu lepisteslerin bu akvaryumda bekleyeceği süre bir ay, en fazla iki aydır. Şu anki alışveriş kapasitemin kısıtlı olmasının nedeni; geçen ay faza değil, çok çok çok fazla harcama yapıp aşmış olmam gerek.
    Japon başına 20 LT demişsiniz de, arkadaşımdan tam olarak öğrendim işin aslını. Akvaryumcuya iki japonu olduğunu söylemiş, akvaryumcuda arkadaşıma bu malzemeleri vermiş. Gerçekten yazıklar olsun o zaman. 40 LT yerine 14 LT veren adama...

Midye kırığı kumu üremelerin sağlıklı olması için önermişlerdi, siz onun yerine ne çeşit kumlar önerirsiniz? Su marulunuda listeye ekliyorum o halde hocam.

Evet hocam, maksimum duracağı süre 2 ay. Oda en fazla.

Hocam dediğim gibi çok sabırsızım. Bir yerden başlamak gerek. Vatoz ve balıklar bir aya çıkar o akvaryumdan, en fazla iki ay kalır. :)

Artık lepistes beslemeye karar verdim hocam. Bir sürelik idare edeceğiz burada. :)

En fazla iki aya, daha büyük ve zevkli bir akvaryum kuracağız inşallah birlikte. :)

7. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Listenin son hali:

- 1 e 4 dişi lepistes,
    - bir cüce vatoz
    - su marulu
    - hava filtresi
    - küçük bir hava taşı.

Ekleme, çıkarma neler yapacağız arkadaşlar?
    Listeyi sağlıklı yapabilmek için ekleme çıkarma olduğunda güncelliyorum.

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Dere kumu kullanabilirsin. içine minik çakıllarla çok güzel durabilir. Doğal durur. Sen o listeye bir de cryprocoryne bitkisi ekle, boyu 15 cm olur yada olmaz, orta ve öne güzel durur. Arka plana da saz diyorum. Ayrıca listeye o akvaryum için günışığı floresan (tasarruflu floresan da olur akvaryum için özel olanlara şimdilik gerek yok) ve onu takacak sacdan bir kapağımsı birşey. O kapağımsı şeyin altına cam plaka koy buhar yüzünden floresan zarar görmesin.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

En küçüğünden Pipo filtre ekle yavruda almak istiyorsun ya en uygunu bu... :temel:

10. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Pekii hocam o kadar malzeme akvaryumu iyice küçültmesin, sığar mı sizce?

Alparslan kardeşim o filtre, bendeki filtre ve listedeki filtre 3ü aynı anda çalışabilir mi? :)

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Ali yavru almak istediğin için bu filtreyi önerdim bunda yavru kaybı olmaz o açıdan.Yer konusunda da öbürünü kulanma...

12. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Ha diğerini çıkartıp bunu mu takayım?

Yer konusunu ~LepisteS~ nickli arkadaşa demiştim. :)

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Aynen öyle başka Akvaryum da yapacağını söylemiştin eskisini ona sakla . Birde şelale filtreler var su emiş yerine sünger eklersin yavruları emesin diye,hemde yer sorunun olmaz. :temel:

14. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Aklımın takıldığı son iki nokta var.

-) Bir arkadaşımız su marulu önermişti. Bitki olarak onu mu alayım, yoksa lepisteslere uygun farklı bitkiler mi alayım?
    -) Dere kumuyla, midye kırığı kumu karıştırsam sorun olur mu?

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Dere kumu iyi bir seçim,midye kırığı olmaz ph yı yükseltir lepisteslerde yumuşak su sever... :temel:

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Su marulu nu kullan artı bulursan benim dedğim gibi üstte yüzen bitkiler dayanıklıdır...

17. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

tamamdır kardeşim dere kumunda da karar kıldık.

Bir arkadaşta mangro kökü önerdi bulabilirsen küçük bir tane al diye.
    Üstte yüzen bitkilerin bir adı var mı? Yani lepistesler için ayrı, diğerleri için ayrı gibi. Birde ne işe yarıyordu bunlar Alparslan kardeşim?

18. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Üstte yüzden bitkilerin kökleri yavrular için güzel bir saklanma alanı oluşturur.

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Mangro kökü ufak bir tane al suyu yumuşatır.Üstte yüzden bitkilerin yavrulara güzel bir saklanma alanı oluşturur.

20. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Üstte yüzen bitki,
    Su marulu,
    Mangro kökü,

hepsi fazla olmaz mı benim akvaryuma?

O zaman su marulunu iptal edip diğer ikisini yazıyorum arkadaşlar?

Sayfayı Paylaş