1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ne Beslememi Önerirsiniz Akvaryumda

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde SaNSaR tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. SaNSaR

SaNSaR

İsim:
    SaiT
    Merhabalar,abilerim ve ablalarım..Yaklaşık olarak 3 yıldır akvaristim..Akvaryum sevgim komşumuzun neon balıklarıyla başlamıştı..Anneme ısrar ettim ve ben de bir akvaryum sahibi oldum..İlk akvaryumum 50 litrelik bir akvaryumdu..Bu akvaryumda her türlü balık besledim..Yunus,sp,zebra,neon,pacu,japon,melek ve her türlü canlı doğuran..Artık ben amatörlüğü bırakıp sizler gibi profesyonel bir akvaryumsever olmak istiyorum..Babam da balıklara ve balıkseverlere olan yoğun ilgimi bildiği için yaklaşık olarak 2 ay önce 100+50+30 boylarında bir akvaryum armağan etti..İçini gerekli malzemelerle doldurduk,içine mevcut balıklarımızı[Lepistes,Melek,Pengasius] koyduk..Ben ve ailem bu akvaryumdan hiç zevk alamadık,balıklarımızı pet shop'a geri verdik ve akvaryumum yaklaşık olarak3 gündür boş bekliyor..Ben de internetten yaraarlanarak akvaryumumda besleyecek bir tür araştırmaktaydım ki bu güzel siteyle karşılaştım..Şimdi sizden yardım istiyorum,bana ne beslememi önerirsiniz?

:yun:

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İlk başta yeni olduğunuz için şuna karar verin bitkilimi bitkisiz mi ? Bunu bilerek başlayabilirsiniz. Benim önerim kesinlikle melek balıkları oalcaktır. Biraz melek balığı ve içine bir çift başka bir amerikan alırsınız. Bir de neon sürüsü koyarsınız. Bitkilerinizide dikersiniz çok güzel bir akvaryum olur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun akvaryumunuz. Derinlik düşük biraz ama sağlık olsun. Balık türü konusunda öneride bulunmak çok zor aslında. Çünkü göreceli bir konu ve tamamen sizin hoşunuza gitmesiyle alakalı. Benim size önerebileceğim tür Tetralar olacak. Gerçekten yem alışları muhteşem ve keyifli türleri var. Forumda Tetra videolarını ve konularını aratabilirsiniz.

Aramıza hoşgeldiniz.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar,öncelikle aramıza hoşgeldiniz.toka:gif

Doğuş kardeşiminde dediği gibi öncelikle ne tarz bir akvaryum düşündüğünüz çok önemli.Bitkili,bitkisiz vs. Bu yönde tercihinizi belirtirseniz tür tavsiyesinde fikir yürütebiliriz.

5. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Beslediğiniz balıkların dışında türler daha çok ilginizi çekecek tabii ki ve 30cm. genişlik bitkili tank için oldukça az.
    Tetrazon türlerini önerebilirim.

6. SaNSaR

SaNSaR

İsim:
    SaiT
    Hepinizin cevapları için hepinize tek tek teşekkür ederim abilerim..:em: Akvaryumumda şu anda kum var ama bitkili olup olmaması henüz belli değil sizin görüş ve önerilerinize göre değiştirebilirim.. ;) Benim aslından geçen balıklar beynimde oluştu galiba :smiley33: ..Ben karma bi [MaLaWi] yapmak istiyorum akvaryumum,hayvanlara eziyet etmek istemem de ; akvaryumum 1e 4d Yunus,1e 4d için uygun mu? Aklımda başka bir fikir de var; akvaryuma 2 tane kocaman pacu beslemek fena olmaz diye düşünüyorum..Biz[Babam ve ben] internetten sürekli akvaryumumda sağlıklı bir biçimde yaşayabilecek balık türlerini araştırıyoruz da babamın görüşüne göre de " içine 25-30 Tane Melek atalım gül gibi yaşasınlar" diyor..Ablam da 15 kişilik bir neon sürüsü alalım diyor..Ailecek akvaristiz :nazar: Annem de ısrarla ilginç bir balık öneriyor tipi japon balığına benziyor..Yemi bebeğin anneini emmesi gibi sahibinin elinden yiyormuş..Bu da bana ilginç gelmişti ama sırf bu özelliğinden dolayı o balığı beslemeyi düşünemem elbette..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yani sonuçta dediğimize geliyoruz tamamen beğeni meselesi. Bizler akvaryuma balık önerileri yerine kafanızdaki türlerin uygunluğuna yorum yapmayı tercih ederiz. Mesela ben pacuların o derinlikte olmayacağını düşünüyorum. Malawi türleride büyüyen balıklar ama hevesinizi kırmak istemem, bu yüzden yavru boylarda bir karma yapabilirsiniz.

Bitkili akvaryum kurmanın şartları daha başka. Zaten bitkili olursa balıklar uygun türlerden olmalı.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel abi zaten herşeyi açıklamış. Ama bu konu hakkındaki deneyimlerinizde önemli. İlk olarak seçimi bölge olarak yapın. Hatta şunu belrlemek gerekir. Bitkili mi ? Bitkisiz mi ? Sonra hangi bölge balıklarını besleyeceğinizi bulun. Bunu da belirlerken su değerlerini sağlayıp sağlamamakla ilgili olduğunu unutmayın. Bölgemizide seçtik sonra bakıyoruz o bölgede hangi balık var. O balığın şartları su gereksinimi agresiflik durumunu da belirledik. Sonradada karma mı istiyorsunuz yoksa tek türmü karar verin uyumlu balıklardan ilave yapabilirsiniz.

9. SaNSaR

SaNSaR

İsim:
    SaiT
    Sarı prenses başlamaya karar verdim..Önerilerinizi,kaç erkeğe kaç dişi uygun olacağını öğrenebilir miyim? İlk defa profesyonel olarak malawi bakacağım..İncelikleri,kolalıkları,zorlukları nelerdir? Bu portaldan almayı düşünüyorum o sarı prensesleri

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sarı prenses mi. Bence al yavruyken onları büyüt besle 10 tane filan yavru al büyüsünler bunlar agzına yumurta almaya başlayacak o zaman yumurta alınca onu ayır yumurta alınca ayır dişileri bulursun. sonraki kalanlarda bakarsın hangisi baskınsa onuda al o dişilerin yanına koy diğer erkeği bir arkadaşına hediye verebilirsin yada akvaryuma 2 bölge yaparsın ama hiç tercih etmem o yöntemi. Bu kadar kolay iş koy silis kumu alta kayalarınıda hazırlı bu kada zahmeti olmaz.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
  12. serhato

serhato

İsim:
    serhat sarp
    Cevap: Ne Beslememi Önerirsiniz Akvaryumda

Bence de Erman bey doğru söylüyor. Sarı prenses ile ilgili her şey makalesini ben okudum ve çok beğendim:)

Gerçekten sarı prensesle ilgili her şeyi anlatıyor. temel2:

13. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Erman arkadaşım bilerek yapmadığını biliyorum fakat linklerin birinde ağır bir virüs var.Temizlemeye çalışacağım ama site benim olmadığı için yapamayabilirim ;) Ondan dolayı güzel bir virüs siliciniz yoksa girmemenizi tavsiye ederim DİKKAT!

14. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Merhaba;

Adeti fazla tutmadan 1e 6d oranında sarı prenses güzel bir koloni oluşturacaktır. Tabi kum ve kaya takviyesi ile. Ama yine de senin zevkine bağlı beslemek istediğin tür.

Başarılar.

15. koray

koray

İsim:
    koray şekercioğlu

Ben de yeni bir akvaryum aldım. Uzunluğu 80cm, yüksekliği 43cm, derinlik 28 buçuk cm. Bu boyutdaki bir akvaryumda cichlid balığı yaşar mı acaba, onu soracaktım?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar...

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hangi tür chiclid mesela ? Prenseslerden mi bahsediyorsunuz? Güney amerika türleri var, rengarenk onlardan mı? Yoksa Tanganyika var, Malawi var. Sizin sevdiğiniz ve beslemeyi düşündüğünüz balıklar hangi türlerdir?

Genel olarak göl balıkları olduğu için büyük hacim tabii ki daha iyidir ama bunda sayılarının ve boylarının da büyük etkisi var.

Sayfayı Paylaş