1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ne işimiz var cam kare ile, başka işimiz yok mu ?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum, Paludaryum, Teraryum peki ya ' İnsan akvaryum ' ...! Sohbet tadında özgün bir paylaşımdır.

  Akvaryum kelimesine çeşitli kaynak veya sözlüklerden bakılırsa yapılan tanımlar içinde iki ortak nokta ortaya çıkar. Bu noktaların ilki, akvaryumun su doldurulan ve doğal olmayan bir muhafaza olduğudur. Muhafazanın insan tarafından yapılmış olması ' doğal olmayan ' nitelemesinde bulunmayı gerektirmez ve bu şekilde bir niteleme insanı doğa üstü bir varlık olarak gören yanlış bir düşüncenin ürünüdür.

  Akvaryum tanımlarında öne çıkan ikinci nokta ise akvaryumun içinde suda yaşayan canlıların yetiştirilmesidir. Evet fiziki olarak akvaryum içine koyduklarımız yaşamını kısmen veya tamamen suda geçiren canlılar olmaktadır. Ancak akvaryum içinde asıl yaşatılmak istenenin çoğu zaman kendimize ait hislerimiz olduğudur. Bu nedenle İnsan-akvaryum İnsanaryum ( İfade-akvaryum dergisi ) kısaca, akvaryumla ilişkisinde kendini tanımaya başlayan ve anlamak isteyen insanın, zihninde yarattığı muhakemeyi sembolize eder.

  [​IMG]

  Neden Akvaryum ?

  Diğer hobiler dururken pahalı ve zahmet gerektiren akvaryumculuk neden seçiliyor dersiniz ? Bu soruya yanıtlamak için hobi içinden ipuçları bulmak mümkün. Akvaryumda canlı yetiştirmenin arkasında yatan en önemli faktör hayvan sevgisi gibi gözükmektedir. Ancak ' Neden akvaryum balıkları ' Bu sorunun yanıtına araştırmalarda gelen cevaplar ortaktır. Küçük yaşlarda heves ile kısa süreli de olsa balık beslenmiş olması, stres azaltması, ev sahiplerinin hayvan olarak sadece akvaryuma izin vermesi gibi cevaplar gelmektedir.

  İnsanaryum ilişkisinde iki farklı karakter ön plana çıkıyor genel bakıldığında. Bunlardan ilki sabredebilenlerdir. Sabredebilmenin beslenebileceği önemli bir kaynak da meraklı ve öğrenmeye istekli olmaktır. Öğrenmeye istekli kişiler, sarf ettikleri gayret süresince olayların işleyişine odaklanırlar. İyi gözlem yaparlar ve sonuçların nelerden etkilendiğini birkaç tecrübe ile çok çabuk kavrayabilirler.

  İnsanaryum işilkisinde diğer karakter sonuca odaklı kişilerdir. Sonuca odaklı kişiler için sabır azap ve zaman kaybı gibidir. İşleyişle ilgilenmezler, kendileri için küçük basamaklar hazırlamazlar ve bir anda tüm basamakları atlayıp sonuca gitmenin hevesi içinde işleyiş sırasında öğrenmezler ve zevk almazlar. Bu gibi kişilere örnek olarak akvaryum suyunu doldurduktan sonra içine hemen balık koymak isteyenleri verebiliriz. Tabi bu arada bazılarınız sırıtıyordur her halde ? :hasta:

  Sırıtmasanız iyi olur, bu kişilerin atladıkları su kimyası, biyolojisi, gerekirse test aşamaları yüzünden hayal kırıklığı çabuk gelir. Çünkü bu arkadaşlar için önemli olan su içindeki balığın kuyruk sallamasıdır ama kuyruklar genellikle fazla sallanmaz balıklar tarafından. Bunlarla bitmez tabi ölüm sebebi araştırılmaz ve daha kötüsü yapılarak yeni balıklar alınıp gelinir. Sonuç yine aynı olursa yerim akvaryumu diyim bodruma atanlarda çok çıkar, atmayanlar bu yazıyı okuyanlardır ne yapalım sizlen devam edeceğiz demektir. :F

  Dikkat çeken bir diğer konu ise, bir piranha akvaryumuna gösteri olsun diye atılan japon balığıdır. Buradaki amaç japon balığının parçalanmasını seyretmek mi, yoksa piranhanın canlı yemle beslenmesi üzerinde durulan ciddiyet midir ? Bu noktayı akvaryum sever olmak isteyen kişiler iyi düşünmek zorundadır. İnsan-akvaryum ( İnsanaryum ) ilişkisinin etik kuralları olduğunu unutmamak gerek. Sorumluluğu alınan canlılara iyi şatlar sağlanmak zorundadır.


  Sevgiler...
   
  DRaqoN, myillar, murer ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş