1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ne kullanmak gerekir

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde barisy tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Akvaryumcuları gezerken biri şunları bunları kullanın dedi sizce gerçekten gerekli mi? Ben sadece yapay bakteri yapıcı kullandım. Bana önerilenler aşağı yukarı şöyle;

  Dezenfekten, beyaz benek hastalığı ve bir iki şey daha galiba yüzgeç çürümesi hastalığı içindi. Balıkların hasta olursa önlem anlamında verilmek istendi. Bir iki şey daha vardı ama Dilimin ucunda konuyu açarken ki amacım aslında "ilaç kullanmam gerekir mi' sorusuydu.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,

  Unutmamak gerekir ki bir akvaryumda hastalıkları engellemenin yolu daha sorun olmadan ilaçlar almak ve bunları kullanmak değildir. Tam tersi hastalıkları önlemenin en iyi ve kalıcı yolu hastalıklara zemin hazırlamamaktır. Eğer elimizde olmayan sebeblerle akvaryumda hastalık baş gösterirse de hastalık sebebini teşhis etmeden her ilaç kullanılmaz. Kısaca önceden ilaç almak faydasızdır çünkü her hastalığa her ilaç kullanılmaz.

  Yapay bakteri yapıcıdan kasıt sanırım bakteri kültürü, ben bu tarz sıvılara da inanmam ancak işe yaramaz diye de diretmem. Eğer akvaryumu düzgün kurmuş isek ve gerekli bakımları yaparak yürütüyorsak her hangi bir ilacı kullanmanıza gerek yoktur.:ay:
   
 3. cc286nc03

  cc286nc03

  Mesajlar:
  25
  İsim:
  YUNUS
  Hastalık başgöstermeden akvaryumcu arkadaşların sadece satış yaparak para kazanma hırslarından dolayı size o ilaçları satmak istemeleridir. Yoksa şu ilaçları al ileride lazım olacak kenarda dursun mantığı bana göre yanlış. Hastalık elbette olacaktır akvaryumda ama bunlarında bir sebebi vardır. İyi bir filtreleme sistemi olan ve düzenli bakımı olan bir akvaryuma hastalık ancak dışarıdan gelecek yeni bir canlının akvaryuma ilave edilmesi ile olur ancak. Önce hastalık başgösterecek ona göre ilaç alınacak. Sağlıklı bir döngünün olduğu akvaryumda ilaç kullanmanıza gerek yoktur...
   
 4. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Cevap: Ne kullanmak gerekir

  Evet , anladım...
   
 5. madstorm

  madstorm

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  onursanal
  Cevap: Ne kullanmak gerekir

  Bakteri kültürü yalnızca dış filtre temizliği ardından dış filtre sepetleri üzerinde kullanman gereken bir üründür.
   
 6. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Cevap: Ne kullanmak gerekir

  Birde yeni akvaryum kurarken koymak gerekiyor...
   

Sayfayı Paylaş