1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neden ölüyorlar ? ( Resimli )

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Caner tarafından 31 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Caner

Caner

İsim:
    Caner Erdoğan
    Arkadaşlar, benim akvaryumum var ve içinde gerekli olan herşey var diye düşünüyorum ama balıklarım sürekli ölüyor bu hobiye başladıgımda 14 adet balığım vardı ' 2 Melek, 2 Velifera, 10 japon' Ve şuan sadece 1 japonum kaldı yaklaşık 3 ay içinde 13 adet balığım telef oldu sizden bunun nedenini öğrenmek istiyorum aşağıda akvaryumumun en ince ayrıntısına kadar özellikleri var.
    1-2 Cm kalınlığında kırmızı taş
    72 Litre
    3 adet dekor eşyası
    2 adet bitki
    1 adet hava taşı
    Arka fon
    İç filtre,ısıtıcı,hava motoru,beyaz ışık.

Kullandığım yem türü aşağıda ( haftada bir dip yemide kullanıyorum )
    Miktar olarak: yaprak yem 1-1,5 adet , dip yemi 2 adet ( büyükler için )
    SDC12160.JPG
    Akvaryumum:
    SDC12155.JPG
    Biliyorum konuyu açmak için çok geç ama sizce bundan sonra eğer bu balığımada bişey olursa umarım olmaz, hangi balık türünü beslemeliyim ve yem miktarları hakkında bilgilendirirseniz iyi olur ve bu akvaryum malzemelerinden başka almam gereken bişey varmı ?

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Neden ölüyorlar ? ( Resimli )

Öncelikle o kırmızı taşları acilen çıkarmanızı tavsiye ederim. Kullanılan yemlerle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Akvaryumunuzda taban malzemesi olarak kullandığınız taşlar büyük ihtimalle boyalı taşlar ve boyaları suyun kalitesini bozarak canlılarınızın ölümüne sebebiyet veriyor olabilir. Bana soracak olursanız; akvaryumunuzdan doğal olmayan bütün materyalleri acilen çıkarınız. Akvaryumunuzdaki mevcut suyunuzu, 3 gün arayla %30 - %40 oranında kısım kısım olacak şekilde tamamen değiştirebilirsiniz. Akvaryumunuzun ısısını da kontrol ediniz. Ayrıca melek ve japon zaten aynı tankta bakılmaz, kendinize uygun bir seçmelsiniz. Su değişimi yapıyor musunuz tankınızı kurduğunuzdan beri? Yapıyorsanız ne ile değiştiriyorsunuz suyu?

Caner, volkantr34 ve zgrkaralar bunu beğendi.
  3. Caner

Caner

İsim:
    Caner Erdoğan

Akvaryumdaki su şebeke suyu su değişimi yapmıyorum taşlar boyalı bencede çünkü taşların bazı kısımları beyaz yani bunun anlamı suya boya atıyorlar akvaryumda doğal olmayan meteryalleri çıkarırısam akvaryum boş kalmazmı? Ben beyaz kum almayı düşünüyorum olurmu örneğin mercan kumu bir sorum daha olacaktı Erman bey, benim filtre hava vermiyor filtreye hortum takılı ucundada vana var hortumun vana açık ama resimdede gördüğünüz gibi filtre hava vermiyor bunun nedeni ne olabilir ?

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Merhaba tekrar;

aşağıdaki çizimde anlatmaya çalıştım nedenini. Hava hortumunu bağladığınız parçanın konik olan kısmı, DOĞRU yazan kısımdaki gibi takılmalıdır. Aksi halde su geçişi esnasında vakum oluşmaz ve havayı çekemediği için hava vermez filtreniz.. Su değişimlerini de en az 10 - 15 günde bir %20 - %30 oranında yaparsanız, daha sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz canlılarınıza.

Caner bunu beğendi.
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Belkide iç filtreye bağlı olan o hava hortumunun ucunda ki musluk benzeri giren havayı kısma aparatı kapalıdır o sebeptende çekmeyebilir.

Caner ve cirol bunu beğendi.
  6. Caner

Caner

İsim:
    Caner Erdoğan

İkinizde çok sağolun, özellikle Erman bey çizim için çok teşekkür ederim, taşlara gelince ben akvaryumu komple boşaltıcağım bu hafta veya önümüzdeki hafta akvaryumu şöyle yapmayı düşünüyorum :
    Dipteki taşlar : Mercan kumu
    Ayriyeten bizim apartmanın altında çok güzel beyaz taşlar var onlarında üst üste koyarak güzel bişey yapmaya çalışacam fakat onları nasıl dezenfekte edeceğim konusunda beni biraz bilgilendirirmisiniz ?
    akvaryumun içindeki dekor malzemelerinden ' kovayı ve köprüyü' çıkaracağım sadece 2 bitki ve 1 dekoratif malzeme kalacak onlar yerine dediğim gibi güzel taşlar koyacağım
    yani akvaryumun için bembeyaz olacak diyebiliriz arkaplanıda deniz mavisi yapacağım
    Balık olarak:
    Sarı prenses
    Velifera
    Zebra balığı
    Sizce bunlardan hangisini almalıyım ben sarı prenses düşünüyorum ama bakımı zormu bilmiyorum benim japon balığınıda komşuya vereceğim.
    Bu yaptıklarımda yanlış bişey varsa lütfen düzeltin herkese şimdiden teşekkür ederim.

7. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bence apartmanın altındaki taşları akvaryumunuza dezenfekteetmiş olsanız bile koymayın . Salınım yapma riski var. Maddi durumunuz iyiyse almanız daha iyi olabilir diyorum. Size birkaç sorum olacak;
    1. Akvaryum ısınız ortalama kaç derece?
    2. Filtre modeliniz nedir?
    3. Isıtıcınız kaç w?
    4 Hava motorunuz hangi marka ?

8. Caner

Caner

İsim:
    Caner Erdoğan

Aşağıda filtrem ve hava motorum var, ve suyun sıcaklığı 25-26 derece ben mardinde yaşıyorum burdaki akvaryumcular o kadar kaliteli mal satıyorki resimde gördüğünüz gibi taşların rengi atmış yani bizim buradaki akvaryumcularda sattıklarını sokaktan topluyor gibi ama öneriniz için çok teşekkür ederim sizin dediğiniz gibi yapacağım en iyisi akvaryumcudan alayım. Ayrıca sizede çok teşekkür ederim cevap yazdığınız için :)
    SDC12161.JPG
    SDC12165.JPG
    SDC12162.JPG

9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Son bir sorum var. O bitki canlı çam bitkisi mi?Haftada ne kadar büyüyor??(o bitki çok seçici değildir ama sağlıklı bir ortamda haftada 2 katı olduğunu gördüm)

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Prensesler için tankınızın boyutlarının yetersiz olduğunu bu türün tecrübesini yapmasamda duyup gördüklerimden dolayı size söyleyebilirim.. Bitkili güzel bir velifera tankı olabilir.. Velifera'da büyük gelirse molly yapabilirsiniz.. Canlı doğuran ve zebra'lar beraber yaşaması canlı doğuranların üremesi açısından sakıncalı olur.. Çünki zebralar 10 numara ve inatçı yavru avcılarıdır.. Başka seçenek düşünmüyor iseniz gümüş ay molly yapmanızı nacizane olarak tavsiye edebilirim..

11. Caner

Caner

İsim:
    Caner Erdoğan

Hayır, Barış bey o yapay bitki :)

12. Caner

Caner

İsim:
    Caner Erdoğan

Önerileriniz için çok teşekkür ederim Volkan bey sizin dediğinizi yapacağım, ayriyeten bi sorum olacak; Molly ve Velifera beslemeyi düşünüyorum bunların üreme süreleri ne sıklıktadır ve ürerlerse ayrı bir tanka ihtiyacım olacakmı yani birbirlerinin yavrularını yada kendi yavrularını yerlermi saat:gif tekrar teşekkür ederim.

13. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Moliler yavrularını yemezler ama veliferalar yavruları kül edeceklerdir. (ben balon molide gördüm ama isterseniz biraz araştırın.)

14. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

4 dişi Zebra (anaç) ve 2 tane de erkek zebra bu akvaryum için ideal diyorum. Taşları Çıkarın bencede. boyalı olmayan taşlar seçin ve seçtiğiniz balığa göre de dekoratif ve bitkileri değiştirin. Benim düşüncem canlı doğuranlar için bitkili akvaryum yumurta ile üreyenler için kayalı yada magaralı akvaryum iyidir.

15. yusta1907

yusta1907

İsim:
    Yunus Emre Usta

Bu akvaryum için Canlı Doğuranlar idealdir.Fakat velifera balığı mı? Molly mi? sorusuna cevabım Molly olacaktır.

16. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Eğer bu tank canlı doğuran tankı olursa illa ki bitkili olacaktır... Bu yüzden yosunlanma açısından kesinlikle molly daha avantajlıdır..

17. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

Bencede ikisi arasında kalıyorsanız molly i seçin.

18. sedatı_ego

sedatı_ego

İsim:
    sedat mutlu

Akvaryumda hiç bir zaman yapay bişey bulundurmayın . Amacımız doğal döngüyü taklit etmektir zaten ,balık seçiminde ise dişilerin genelde erkeklerden 2 kat daha fazla sayıda olmasına özen gösterelim . böylece akvaryum daha az stresli olur .

Sayfayı Paylaş