1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neden Akvaryum Döngüsü?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  [​IMG]


  Herkese Merhaba;

  akvaryum sahibiyiz hepimiz, ama kimimiz döngü nedir bilmiyor, kimimiz biliyor ancak es geçiyoruz. İşte çarpıcı gerçekleri ile akvaryum döngüsü;


  Neden Akvaryum Döngüsü? :

  Akvaryum döngüsünün temel sebebi, balıklar için ölümcül amonyak oluşumudur. Amonyak, akvaryuma balıklarınız için attığınız yemlerin zaman içinde yenmemesinden, balıklarınızın dışkılarından, çürüyen bitki yaprak veya köklerinden oluşmaktadır. Bu zehirli atığı akvaryumunuzdan ancak kimyasal filtreleme yöntemi ile atabilirsiniz. Akvaryumlarda azot döngüsü, balıklarınızı ve akvaryumunuzu ömürleri boyunca sağlıklı kılmak için oldukça önemlidir. Döngü, tanka amonyak mevcut olduğunda başlar. İronik olarak, amonyak balıklar için öldürücü bile olsa, bu nitrifikasyon döngüsü için önemlidir. Akvaryumunuzda balıklarınızın ihtiyaç duyduğu yararlı bakterilere 'yiyecek' olan, amonyaktır.

  Azot döngüsü nasıl çalışır?

  Nitrifikasyon döngüsü aslında oldukça basittir. Bizim günlük dilde alışık olmadığımız şartları nedeniyle zor görünebilir. Ancak temel olarak basit üç aşamalı bir süreçtir.

  [​IMG]

  1. Amonyak, siz tanka balık eklediğinizde oluşmaya başlar. Oluşum derecesi, tamamen balık atıkları ile sizin yemlemedeki miktarınız önemlidir. Ne kadar fazla atık, o kadar amonyak eder.

  2. Nitrosomonas bakterileri amonyak miktarı gibi adım adım artmasına sebep olur. Bu bakteriler nitrit içine amonyak dönüştürmeye başlar. Amonyak nitrite dönüştürülür ancak, bu kezde nitrit değeriniz artar. Bu genellikle ilk hafta içinde olur. Nitritte, aynı amonyak gibi balıklarınız için zararlı toksit bir maddedir.

  3. Nitrit düzeyleri arttıkça Nitrobacter denilen bir bakteri formu daha meydana gelir. Bu ikinci bakteri nitriti nitrat formuna dönüştürmeye başlar. Bu işlem nitriti düşürecektir ancak bu kez nitrat yükselmeye başlayacaktır. Bu döngü 3-6 hafta arasında gerçekleşir. Nitrat, balıklarınız için zararsız, alg ve bitkileriniz için gerekli bir besin kaynağıdır. Bitkisiz akvaryumlarda işte bu yüzden su değişimlerin ile, nitrat az tutmaya çalışılır. Eğer tankınızda canlı bitkiler varsa, nitratın bitkileriniz için besin olduğunu unutmayınız. Tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında nitrat, istenmeyen yosun oluşumlarına neden olabilir.

  Etkili ve sağlıklı bir döngü için gerekli olan iki önemli şey vardır:

  1. Balıklarınız ve diğer canlılarınız için yararlı bakterilere ihtiyacımız var. Bu bakterilerin oluşumu için bakteri formlarının ihtiyaç duyduğu bazı unsurlar vardır. Akvaryumunuzu kuduğunuzda filtrasyon tercihiniz önemli etkenlerden biridir. Bu aşamada sıklıkla tercih edilen dış filtreler, ya da iç filtrelerdir. Bunların her birinde yararlı bakteri formlarının yaşaması için gerekli alanlar bulunur. Filtre pedleri gibi sentetik filtre medya torba çeşitleri kullanmanız önerilir. En önemli şey medya seçimi yaparken bakteri formlarının yaşayabileceği yüzey alanı geniş medyaları tercih etmektir. Yüzey alanı çok tüm süngerleri kullanabilirsiniz.

  2. Bakteri formlarının ihtiyaç duyduğu bir diğer unsurda oksijendir. Sudaki oksijeni sağlamak için, su yüzeyinin hareketli olması gerekmektedir. Su yüzeyinde, genellikle havaya maruz yerlerde, bir değişim olur. Bu alanlarda sudaki diğer moleküler dengeler ile oksijen molekülleri arasında bir değiş tokuş söz konusu olur. Hepimizin bildiğinin aksine; hava motoru ile akvaryuma oksijen kazandırmak, su yüzeyini dalgalandırmaktan daha fazla verimli değildir.

  İşte bu yararlı bakterilerin yaşaması için sağlanan unsurlar kaybolunca amonyak artışı sürekli devam eder ve balıklarınızın toplu ölümleri başlar. Sıklıkla duyduğumuz; “balıkları alalı daha 3 hafta oldu hemen öldüler, hemde hepsi birden” cümlelerinin temel nedeni budur.

  Balıklarınızın ölmemesi için size gereken ipuçları;

  * Filtrenizin sürekli olarak çalıştığından emin olunuz. Filtreniz durduğunda su yüzeyindeki dalgalanma kaybolacaktır. Filtreniz durduğunda, tank hacminize bağlı olarak balıklarınızın oksijen yetersizliğinden ölmesi tahminen 6 ile 20 saat sürecektir.
  * Filtre medyanız açık sistem ise; havayla temas eden yüzeyler kuruma yapar ve yararlı bakterilerinizi istemeden de olsa öldürmüş olursunuz.
  * Filtre medyalarınızda gözenekli biyolojik sünger kullanıyorsanız, bu süngerleri iki adet kullanmayı tercih ediniz. Dış veya iç filtrenizi her temizlediğinizde, birini temizleyin, diğerini ikinci bir filtre temizliğine kadar temizlemeyin. Değiş tokuş yaparak bu şekilde sürekli yararlı bakterilerinizi korumuş olursunuz.
  * Filtre medyalarınız arasındaki süngeri değiştirmek durumunda kalırsanız, yine sıra ile birini, ikinci filtre temizliğinde ikincisini temizleyiniz Bu işlemler sayesinde yararlı bakterileriniz sağ, amonyak miktarınız düşük olur.

  Unutmayın; amonyak yükselirse; balıklarınızı aniden kayıp edebilirsiniz.

  Herkese sağlıklı balıklar dilerim.

  Tarafımdan hazırlanmış bir makaledir, [​IMG] kullanıcıları için hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalama (Ç) alıntı yapmayınız.

  - 2010
   
  Heliak, lepistes, volkantr34 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Erman çok güzel bir anlatım olmuş. Biraz soru sorup konuyu heyecanlı hale getirelim diyorum. Gerçekten çizim olsun, anlatım olsun akıcı olmuş. Fakat ben 'Bu zehirli atığı akvaryumunuzdan ancak kimyasal filtreleme yöntemi ile atabilirsiniz' kısmını biraz açmanı istiyorum.

  Amonyak için, Nitrit için ve Nitrat için hangi kimyasal filtre malzemeleri kullanılabilir ? Bu filtre malzemeleri bu yakıcı toksit maddeleri akvaryumdan gerçekten uzaklaştırabilir mi ?
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 3. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Doğada bu zehirli maddeleri dönüştüren bakterilerin olduğunu biliyoruz. Nitrat ve nitrit bakterileri. Kemosentez sayesinde maddeleri oksitleyerek kimyasal enerji üretir. Ve bu sayede amonyağın nitrite nitritin nitrata dönüşmesini sağlar. Peki bunun amacı nedir. Dünya'da oluşan döngü kesilmez bunun için oluşumun ilk ürünü kesin bir son üründür. Son üründe diğer olayın ilk ürünüdür. Bu şekilde bir döngü oluşturulur. Doğada atıklardan ve ölümlerden açığa çıkan amonyak nitrata kadar parçalanır. Nitratıda yeşil bitkiler kullanır. Bu sayede akvaryumumuzdan atmak için bir neden bulmuş oluyoruz. Yosun kullanabiliriz. Bu nitrat oranını düşürecektir. Bunuda kullanmanın ayrı yol ve yöntemleri bulunur. Nitrat seviyesini kontrol altına alır. ( Gerekli şartlar sağlandığında. )

  Diğer yolu kemosentez yapan canlılar oksitleyerek dönüştürür demiştik. Peki bu oksijenleme ne işe yarayacak ? Bunuda oksijensiz solunum yapan bakterilerce parçalanacak. Bunuda sağlamanın temel yolu akvaryumda derin kum yatağı. Belli bir seviye yükseklikte kum tabana seriliyor. Bu sayede oksijensiz bölgede oluşturuluyor bunun sonucu bu nitratı besin olarak kullanan bakteriler yerleşiyor ve sonuç olarak nitrat akvaryumdan kabarcıklar halinde uçuyor. Denizlere boşaltılan kanalizasyon atıklarının olduğu yerlerde dikkat ederseniz belli aralıklarla suda kabarcık gözükür bunların nedeni nitratın uzaklaşmasıdır.

  Diğer yolu ise p.s. tuzlu suda proteinli atıkların yok olması için kullanılır. Çünkü tuzlu su canlıları proteinli atıklara çok hassastır.

  Aklıma gelen yol ve yöntemler. Bunların sebepleri bu şekildedir...
   
  Erman Pehlivan, zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Erman Bey teşekkürler anlatım içinsaygılar:gif
   
 5. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Temel abi karbon kömürü (aktif karbon)aklıma gelen kimyasal filtre malzemelerinden. Gözenek yapısı sayesinde belli bir süre uzak tutacaktır zehirleyici (toxic) maddeleri ancak gözenek yapısı dolduğu anda da salınım yapacaktır. Yine de tam detaylı olarak bi bilgim yok kimyasal filtre medyaları hangi kimyasal çözeltiyi uzaklaştırır akvaryumdan. Araştırma yapacaktım bununla ilgili ancak kayınpederimin vefatı girdi araya :( . Araştırıp uzun uzun bi cevap vermek isterdim ancak şimdilik kütüphane tadında bilgilerinden yararlansak iyi olur sanırım Temel Abi.. toka:gif
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Başınız sağolsun öncelikle.
  Rica ederim Erman, kütüphane kim biz kim ( Kütüphaneyi yerim ben saat:gif) Makalende söz edilen amonyak, nitrit, nitrat gibi maddeleri kimyasal filtreler ile yok etmek pek düşünüldüğü kadar kolay değildir. Karbon kömürü bunlardan hiç birini bünyesinde tutmaz dersek yalan olmaz, koku, renk, ağır metal ve benzer türevleri kapsama alınabilir. Tuttuklarını ise bir süre bırakacağı forumlar efsanesinden öte değildir. Sadece Ph uç noktalara geldiğinde bu gerçekleşebilir ve zaten o uç noktalarda akvaryumda canlı kalmaz. Kömürden önce endişe edilecek başka unsurlar var demektir.

  Amonyak için zeolit kullanılır bu bilinir ama nitrit ve nitrat için üretilen kimyasallar kendini uzun yıllardır malesef ispatlayamamıştır ve maliyetli oluşları ise cazipte kılamamıştır bu ürünleri. Yaygın olan Zeolitin ise akvaryuma gerekli olan potasyumuda haps ettiği gerçeği atlanır genelde.
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Başın sağolsun Erman.:(
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 8. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Dostlar sağolsun teşekkür ederim taziye dilekleriniz için. 1 er hafta ara ile kayınpederimi ve anneannemi kaybettik. Süper bi yılbaşıydı diyebilirim bizim için. Ama ölümde bize, sağlıkta, mutlulukta, acı da.

  Temel abi zeoliti inceleme fırsatım olmadı. Ama dediğim gibi araştıracağım. Geçen gün trt haber sitesinde okuduğum kadarı ile japon bilim kadınlarından biri, soya fasülyesinin fermantasyonundan elde ettiği bakteriler ile sudaki amonyak vb. gibi zehirleyici çözeltileri akvaryumlardan uzaklaştırmayı başarmış. tam 9 yıl, evet yanlış duymadınız tam 9 yıl uzak tutabiliyormuş. Tuğla gibi kalıplar içerisinde Japonyada satışa sunulan bu bakteri kültürlerini Kanada ve hindistan çoktan kullanmaya başlamışlar. 7 yıl kadar uzun bir süredir bu bakterileri araştıran Japon bilim kadını, 10 yıl önce çalışmalarını satabilmek için kendine bir şirket kurmuş. Yoğun talep olduğu belirtiliyordu haberde.

  Kadının bu yolla okyanusları (su akıntısı az olan körfezleri özellikle) temizleyebileceğini söylemiş. İlginç birde videosu var.

  Aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. :smiley33:

  TRT HABER SAYFASINDAN TAM 9 YIL SU DEĞİŞİMİNE ENGEL OLACAK BİR BULUŞ.
  SAYFAYA GİTMEK İÇİN TIKLA.
   
  reis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Tam 9 yıl haa? Vay bee çok güzel. Temel abi artık her hafta Kartaldan bidonlarla su almaya gitmene gerek kalmadı.:) Sadece eksilen suyu tamamla yeter.:)
   
 10. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Tabi tartışmaya açık. Bu haberde sanki bana gazete arkalarındaki sağlık köşelerinde verilen saçma sapan bi haber gibi geldi. Hani diyolar ya kansere çare bulundu, ama tam çare değil. Yada insan ömrü 450 yıl oluyor, ama 3000 senesinde. Böyle bi haber tadında baktım ben olaya ama, tartışmaya açık. :)
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  İlginç bir haber olduğuna şüphe yok. Kadın araştırmış çıkarmış ve ispatlamış ki kullanan ülkeler var. Hayırlısı olsun bakalım.
   

Sayfayı Paylaş