1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neden büyümüyorlar

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde baysamin tarafından 24 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Canlı doğuran akvaryumumda 4 adet black moly 4 adet lepistes beslemekteyim 1e-3d orantısında devamlı yavru alımı var ama anaçlara yem oluyorlar bende fazla üzerine düşmüyordum geçtiğimiz zamanalarda lepistesler yavru aldı bende şans eseri denk geldi gördüm ayırayım dedim plastik bir kaba koydum. Ertesi gün yavruluk almaya akvaryumcu'ma gittim tül yavruluk aldım su sirkulasyonu olsun diye yavruluk içindede ama yavrular doğdukları günden beri aynı boydalar hiç bir gelişim göstermediler pul yemi granürü ufaladım verdim banamısın demediler.

Neden büyümüyorlar.?

....................

Mesaj Düzenleme 12

2. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Neden büyümüyorlar

Yumurta sarısı verin, besin değeri yüksek olduğu için balıkların büyümesinde de etkili oluyor.

Yumurtayı haşlayın, bir çay bardağı içinde toz haline gelene kadar ezin, üstüne su koyun.
    5-10 dakika bekleyin tortular dibe çöksün, sonra bir çay kaşığı ya da şırınga ile çekip yavrulara verin.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Neden büyümüyorlar

Yavrulukta kaç adet yavrunuz var acaba ?

4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Neden büyümüyorlar

Mert bey yavrulukta olan balık rahat bir şekilde büyümez. Akvaryumu güzel bir şekilde bitkilendirip yavruları içine salarsanız büyüdüklerini görebilirsiniz. Bir de yavrular için artemia kullanırsanız gelişmelerine yardımcı olursunuz.

5. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Neden büyümüyorlar

Ben ne yaptıysam akvaryumu bitkilendirmede muafak olamadım genele olarakta ne balık beslersem besliyeyim hep camacam akvarum kullanmışımdır meleklerden alışkanlık oldu birde mekanik flitrasyon takıntısı olduğu için devamlı azar azar dipteki pislikleri toplarım. zaten bende üretme gayesi olmadığı için bitkilendirme sorun olmuyo sağlıklı balık yeter bana birkere niyetlendim olmadı birkerede sizin tavsiyeleri uygularım gene olmazsa.

Doğanın kanunu büyük balık küçük balığı yutar.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Neden büyümüyorlar

Mert bey, cama cam bir akvaryumda, kum olmadan döngü sağlamak zordur. En azından kolay bitk,iler ile başlayabilir, yavruların kendilerini koruyacak, saklanma yerleri yaratmış olursunuz.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Neden büyümüyorlar

Mert bey yavrular için genelede yapılan bir yöntem var basit rafyadan internette ararken buldum yavrular için güzel bir saklanma yeri olur.

8. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Neden büyümüyorlar

Murat hocam denemediğim bitki kalmadı şimdi adını bilmediğim bir bitkiyi kütüğe tutturdum canlı bitki olarak bir tek o var bitkilerde yıldırdı artık eledoa dediler saz dediler hiç biri tutumadı bende bıraktım uğraşmayı.

Dediğim gibi mekanik flitrasyon takıntısı var hava hortumundan yaptğım dip çekimi aparatıyla hergün en az 1 veya 2 kere dip çekimi yaparım yarım litre kadar pislikleri toplarım.

Suyun berakklığını kaybetmesine ve dipte pislik olmasına izin vermem.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Neden büyümüyorlar

İşte sorunda burada hergün yapılan dip temizliği, döngü sağlayamadığı için, bitkiler besinsiz kalıyorlar.
    Aslında canlı doğuranlarda kum ve bitkinin şart olduğu kanaatindeyim. Eski su her zaman iyidir, suyu berraklaştıran sadece filtrasyon değildir zaten, yararlı bakterilerin rolu filtreden daha yüksektir. Cama cam akvaryumlarda zaten amonyak, nitrat döngüsü oluşturmanız için filtre içine bir takım malzemeler koymanız gerekir, ama tankın dibindeki kum her zaman daha mükemmel sonuçlar verecektir..

10. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Neden büyümüyorlar

Şelale flitre kullanıyorum tabikide içinde bir tek elyaf yok bir çok biolojik flitre malzemeside mevcut.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Neden büyümüyorlar

Şelale fitrenin alacağı malzeme sınırlıdır, buda döngüye tek başına yetersiz gelebilir.

12. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Neden büyümüyorlar

karbon karttuşu ve zeolit var başka akvaryumun içerisinde kütükbaşka ne eksik kalmış_?_

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Neden büyümüyorlar

Karbon, belirli süre kullanıldıktan sonra çıkartılmalıdır, çıkartılmadığı takdirde zaten belirli süre sonra hiç bir görev yapmaz, yapamaz. Zeolit ise bildiğim kadarı ile amonyum bağlayıcıdır, ve kokuları giderir buda doyduğu zaman, hiç bir şeyi absorbe edemez, bazıları akvaristler tarafından, emdiği tüm şeyleri geri bıraktığıda söylenir, ama kesin kanıt yok.

Bakterilere ev sahipliği yapacak çeşitli süngerler ve supstrate konulabilir, zeolitinde ev sahipliği yaptığı söylenir ama benim kafama basmıyor açıkcası.

14. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Neden büyümüyorlar

Çarşıdan rafya aldım kıvırcık yapıp atıyorum ve hala devam ediyorum yapmaya bitince bi foto eklerim

15. Yunus Yıldırım

Yunus Yıldırım

İsim:
    Yunus İlkay Yıldırım
    Cevap: Neden büyümüyorlar

Yavrulukta olduğu için olmasın.

16. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Neden büyümüyorlar

Rafyayı bende tercih ederim.Bir çok yavrumu bu sayede kurtardım.

Sayfayı Paylaş