1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neden Kusturmalıyız

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde hasanacar tarafından 1 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Pek çok tecrübeli akvarist ağzında yumurta olan balığının kusturulmaması gerektiğini ifade ediyor. Öne sürülen iki esas düşünce var: 1) Gerekli tüm kuluçka dönemini ağızda geçiren yavrular daha sağlıklı olur 2) Ağızda kuluçka dönemi geçiren balık bu konuda tecrübe kazandığı için bir gün kendisi anne olduğunda yumurtaları ağzında tutmakta sorun yaşamaz yani yumurtalarını atmaz.

Bu iki düşünceden ilkinin bilimsel yöntemlerle veya ortak tecrübeyle oluşmuş olduğunu düşünmüyorum. Gerekli diyete tabi tutulan yavruların yeterli sıhhate sahip olduğunu tecrübe ettim. Öne sürülen ikinci düşünce en azından %50 yanlış çünkü bu düşünce sadece dişi balıklar için geçerli.

Peki kusturma yönteminin hiç mi faydası yoktur?

Anne balık 4 hafta yemsiz kalmaktan kurtularak formunu yitirmez.
    Anne balık formunu yitirmediği için daha düzenli yumurta verir.
    Yutma veya düşürme sebebiyle azalan yumurta sayısı kusturma ile maksimum seviyeye ulaşır. (özellikle az yumurtlayan türlerde önemli bir nokta)

Piyasada satılan tavukların pek çoğu kuluçka makinesi ile üretiliyor ve kusturma yöntemine karşı olan arkadaşlar da bu tavukları afiyetle yiyor.

Meseleye çıkacak yavru açısından değil de zayıf düşen damızlık dişimiz açısından bakalım ve önce elimizdeki balığın kıymetini bilelim.

Not: Balıklarınızı sekiz-dokuz günden önce kusturmamanız önerilir. Yoksa yumurtalarınız mantarlaşır. Ya da UV Filtre kullanın ;)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dişi balıklar doğaları gereği ağızda kuluçka sürecine hazırlıklıdır...ama nerde doğada. Eğer bir hobici dişi balığım yem yemiyor aman zayıf düşecek diyeceğine balıklarına ve özelliklşe dişi balığına yumurtlamadan önce iyi bakarsa bu süreç onun için sinek vızıltısıdır Hasan. Buna birde iyi besinle yumurta kalitesi eklenir.

Ayrıca ilave etmek gerekir ki ağızda kuluçka yapan dişi balıklar ağzında yumurta varken yem alır ve minik parçalarla yavrularınıda besler. Önemli olan huzur ortamıdır. Yukardaki gereklilikler bana göre kuyruk sallayan yavruları hedeflemekten öteye gitmez. Tabi altını çizmek isterim. Frontoza, tropheus türlerinde kusturma işleminin zorunlu halleri olabilir bu ayrı. Ben böyle düşünüyorum.

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bu haller neler olabilir?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu haller, bu türlerin yavrularını 15-20.ci günden sonra yutuyor olması, atıyor olması. Tropheus zaten zor ve az yavru veren bir tür, forontoza keza zor yavu verir. Bu açıdan zorunlu haller oluşuyor demektir.

5. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Ben de Temel beye katılıyorum. Zira onların yaradılışında ağızda kuluçka var. Elimizden geldince bakımlarını yapacağız zaten gerisi gelir.

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Akvaryumlarımızda her zaman doğal olana en yakın ortamı oluşturma amacını güderiz. Bu noktada dişi balığı kusturmak yanlış gibi görülebilir ama bende dişi balığın kusturulmasından yanayım...En azından yanaydım...Son zamanlarda yavru büyütmekle meşgulüm...

Bilmiyorum belki bir öncekinden daha fazla yavru görme heyecanı belki de onların gelişimine şahit olma isteği..Ama bir çok kişi için en önemlisi dişi balığın formunu kaybetmemesinin sağlanması. Buradaki anlam dişinin hastalanmasına ya da ölmesine sebebiyet verecek kadar büyük bir form düşüklüğü olacağını sanmıyorum. Sanırım bir sonraki çiftleşme dönemine kadar geçecek olan süreyi kısaltmak...
    Bahsettiğiniz 2. düşünce çok ilginç geldi ve ilk defa duyduğumu ifade etmeliyim hocam. :bilmem:
    Söylediğiniz gibi yavrular kaliteli yemlerle, düzenli bir şekilde beslenirse çok sağlıklı büyürler. Bu yavrulardan özenle seçilmiş olan, türünün bütün özelliklerini ( akvaryum ortamında mümkün mü bilmiyorum ) gösteren balıklar da seçilip çiftleştirildiği takdirde çok daha kaliteli, sağlıklı bireyler elde etmek mümkündür.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Burda Temel hocama katılıyorum. Nedeni ise üreme dönemine kadar balık iyi ve kaliteli çeşit yemlerle beslendiğinde kuluçka süresini fazla zorlanmadan atladır.Yakın zaman da dişi balığımdan tecrübe edinilerek söylüyorum.Balık kusturlduğunda yeni çiftleşme dönemindeki ara kısalır ama sürekli bu şekilde balık daha çok hırpalanacaktır.Kusturlmadan tecrübe kazanması balığın ilerde daha çok yumurta tutmasına,alt çene kısmının daha çok gelişmesine ve tank için olumsuz durumlarda stres vs olaylardan dolayı yumurtayı atmamasına karşı büyük artısı vardır.

resimde balığımın ilk tecrübesi olmasına rağmen 20.günüydü ama kondüsyon olarak gayet iyi durumdaydı.Diğer resim kusturulmadan kendin saldığı yavru gelişimi çok iyi durumda
    426.jpg 422.jpg

Ekli Dosyalar:

• 351.jpg
      351.jpg
      Dosya Boyutu:
      3 KB
      Görüntüleme:
      425
    • 368.jpg
      368.jpg
      Dosya Boyutu:
      3,6 KB
      Görüntüleme:
      382
  8. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Ben kusturma taraftarıyım. 4. yahut 5. gün yumurtalar ağzından alındığında tam bir ay sonra balıklarım tekrar yavru yapıyor. Üretim yapmayı hedefleyenler için bu son derece önemli. Hele ki tropheus türleri için.

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Volkan hocam işin ticari boyutunu düşünen için doğru ama burda ince bir nokta var.Her ay yumurta tutan balık sürekli kusturulduğu için kendi kondüsyonunu toparlayamayacak ve sonuç olarak çok hırpalanacak.Bu durumda ne kadar sağlıklı ve uzun yaşar oda başka bir durum.

10. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    İsmail hocam balık 15 gün ağzında yavru tuttuğunda troplar gibi değiller Malawiler hiç yem yemiyorlar. Daha sonra ağzından yavru aldığımızda ilk 15 gün kaybettiği gramları almaya çalışıyor. Sonra yumurta üretimine geçebiliyor. Dediğim gibi 4 ya da 5. gün yumurtalar ağzından alındığında hayvan hiç kayba uğramadığı için hemen tekrar yumurta üretimine geçebiliyor. Ancak bu dediklerim ben üretim yaptığım için geçerli. Eğer ki üretim yapılmıyorsa evde bu işin hobisindeyse kişi kusturmaya çalışmaya gerek yok. Hayvanı bırakırsan kendi haline acele etmezsen o kendi kendini toplar. Ancak işte biraz zaman alır ikinci yavrulama.

Sayfayı Paylaş