1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nedir bu bozuk para meselesi..

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde ozcan13 tarafından 13 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Bugün acayip sinirlendim.Akvaryumcuya gittim.Kum alcaktım baktım quartz kalmamış bende quartz a benzeyen bir taş varmış ondan alıyım dedim.Neyse aldım bir poşet kasaya yöneldim.Adam 2 lira dedi cebimde bozuk paralar vardı saydım 2 tl felan varmıştı verdim.Adam baktı ben bunları alamam bunlar eski para dedi.Banka değiştirir dedim.Yok değiştirmiyormuş dedi.Bugün memurlar geldi bankaya gelen bozuk paraların yarısı sahteymiş tabi memurlarda cebinden ödemişler o paraları aldıkları için dedi.Ben sinirlendim zaten.Nasıl iştir anlamadım.Parayı değiştirince ne oldu onu merak ediyorum 2 defa ard arda paralar değişti.Bence hiç bişey olmadı sadece devleti zarar ya.Belki bilmediğim bir yönü vardır ama yinede yaptıkları yanlış ya.Birsürü kağıt para imha edilecekmiş.Yazık değil mi ormanlarımıza??

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ah be Özcan abim Vur sazın teline :) bende anlamadım ne oluyor bu ülkede şimdi bişeyler yazacağım olmayacak, bişey anlayan varsa yazsın bilelim lütfen.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Neden değiştiğine bende anlam veremiyorum. Ne gerek vardı ? Hadi değiştirdin direk Tl yap Niye YTL yapıp 1 sene sonra tekrardan TL yaptılar ona hiç anlam veremedim ? Sanırım hesaplanması kolay olsun diye değişti paralar. 6 sıfır atıldı ya hani :)

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

:) anlam veremeyecek birşey yok fatih 6 sıfırsız ytl yerine aynı isimli tl olsaydı ortalık baya karışırdı herhalde
    6 sıfır atılınca belki elinizdeki paranın değeri artmadı ama karizması arttı amerikan yarışmalarında dalga konusu olmuştu bu soruyu bilene 10 000 000 tl vereceğiz deyip kafa yapıyorlardı yarışmacıda verilen parayı bol sıfırlı görünce birşey sanıyordu verhasıl güzel oldu güzel :heyo:

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mesut abi kesinlikle kötü demedim aksine güzel oldu ama şu Tl den YTL ye ordanda Tl ye geçmek saçma geldi :) Ama bir bildikleri vardır elbet.

6. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Anlattım ya fatihciğim tl piyasadaydı aynı anda 6 sıfırsız ytlde piyasaya sürüldü ikisi aynı anda piyasadayken birinin adı farklı olmak zorundaydı işte bu geçiş döneminde ytl kullanıldı daha sonrada tekrar 6 sıfırsız tl ye geçildi

7. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Tmm.Güzel oldu da ara da bir ayrıntı var şimdi ytl banknotlarıyla tl banknotları da farklı ytlden tl ye dönünce ytl banknotları yakılıyor imha ediliyor. hehe.gif

8. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

1 ocaktan sonra piyasadan kaldırılacağına dair duyuru yapılmıştı bildiğim kadarı ile bankalar bu konuda dönüşüm yaptılar hala yapıyorlarmı bilmiyorum ama :heyo:

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ya zaten pisayada gezen bozuk paraların yarısı sahteydi.1 liraların ortası felan çıkıyordu hepiniz görmüşünüzdür.Bankaya götürünce bankacılar zaten hemen anlıyor sahte olduğunu çat parayıda alıyor kalıyon öyle dön:gif Marketlerde almıyor.Bu vatandaş napacak devletin saçmalığı ya...

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Evet Mesut Hocam daha önce bilgilendirme yapılmıştı bu konuda.

Bu arada bildiğim kadarıyla bizim kağıt para dediğimiz banknotların hammadesi pamuktur.

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Ne olacak Özcan abi meclisi ısıtıyor, bu aralar soğukmuş galiba oralar...

Ayrıca ek bilgi olarak ekleyeyim ben meclis binasında yakılıyor diye biliyordum ancak şimdi yaptığım araştırmada sonuç;

Merkez Bankası 1 Ocak 2009'da Türk Lirası'na geçileceği için piyasadan toplayacağı YTL'leri imha edecek. Toplam ağırlığı yaklaşık 500 tonu bulan 29,4 milyar YTL değerindeki kâğıt para, çimento fabrikalarında yakılacak.

Merkez Bankası, 1 Ocak 2005'te tedavülden kalkan TL'lerin imha sürecini tamamladı. Yaklaşık 13,5 katrilyon lira (13,5 milyar YTL) aradan geçen dört yılda fabrikalarda yakıt olarak değerlendirildi. 1 Ocak 2009'da tekrar Türk Lirası'na geçilmesiyle birlikte piyasada bulunan toplam ağırlığı yaklaşık 500 ton olan 29,4 milyar YTL değerindeki kağıt paralar için de aynı imha yöntemi kullanılacak. 2010 yılına kadar toplanması planlanan YTL banknotlar Merkez Bankası'nın Türkiye genelinde bulunan 21 şubesince bertaraf edilecek. İmha yöntemi olarak ise katı atık toplama tesisleri ve çimento fabrikaları kullanılacak.
    Kağıt paraların imha yöntemlerine ilişkin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, banknot kırpıntılarının değerlendirilmesi konusunda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile yürütülen çalışmalar sonucunda alternatif yöntemler tespit edildiği belirtilerek, "Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılan yöntem, kırpıntıların çeşitli tesislerde ve fabrikalarda yüksek sıcaklık derecesinde yakılarak değerlendirilmesi veya katı atık toplama merkezlerine gönderilmesidir. Bu konudaki çalışmalar Çevre ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülmektedir." ifadelerine yer verildi.
    Büyük şehirlerden toplanan yıpranmış banknotlar, öncelikli olarak Türkiye'nin "yakma lisansı"na sahip tek kuruluşu olan İzmit'teki İzaydaş'a (İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme AŞ) gönderiliyor. Yıpranmış banknotlar "tehlikeli atık" sınıfında olduğu için en az bin 200 derece sıcaklıkta yakılması gerekiyor. Anadolu'daki yıpranmış banknotlar ise belediyelerin katı atık depolarının yanı sıra çimento fabrikalarında yakılıyor. TÜBİTAK ile yürütülen çalışmalar çerçevesinde geçen yıllarda banknotların asfalt, gübre veya çimento fabrikalarında yakıt olarak değerlendirilebileceği tespit edildi. Kâğıt paraların ilk olarak asfalt yapımında kullanılması planlandı. Ancak çok pahalı olduğu gerekçesiyle belediyeler bu fikre yanaşmayınca, katı atık tesisleri ve fabrikalarda yakıt olarak değerlendirilmesi yöntemi tercih edildi. Bu yöntem uygulanırken herhangi bir suistimal olmasın diye banknotlar önce Merkez Bankası'nda kırpıntı haline getiriliyor. Kırpıntı haline getirilen banknotlar daha sonra çimento ve atık depolarında yakmaya götürülüyor. Bu işlemler sonunda Merkez, biriken geçersiz banknotlardan kurtulurken, yakma işlemini gerçekleştiren çimento şirketleri de bedava yakıt sağlamış oluyor. Bu işlemlerde herhangi bir şekilde ücret alınmıyor.

1 Ocak 2009'dan itibaren yenilenen tasarımları, değişen boyutları ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle yeni banknot ve madeni paralar, "Türk Lirası (TL)'' ve "Kuruş (Kr)'' adıyla kullanıma girecek. Ancak dolaşımdaki paranın kısa sürede yıpranması ve eskimesi Merkez Bankası'nı kara kara düşündürüyor. Yılbaşından itibaren kullanıma girecek Türk Lirası tanıtım kampanyasında banknot kullanımına özen gösterilmesine ağırlık vereceklerini aktaran yetkililer, kirlenme hızını etkileyen en temel faktörleri şöyle sıralıyor: "Banknotların satın alma gücü, halkın banknot kullanım alışkanlığı ve iklim şartları."
    30 milyar YTL yakılacak
    Türkiye, 1 Ocak 2005 tarihinde Yeni Türk Lirası ile tanıştı. YTL'ye geçiş öncesi, 31 Aralık 2004 tarihi itibarıyla emisyon hacmi (yani dolaşımdaki banknot tutarı) yaklaşık 13,5 milyar YTL (13,5 katrilyon lira) idi. 2005 yılının Ocak ayındaki Kurban Bayramı'nın etkisiyle emisyon hacmi bayram öncesi 1 haftalık dönemde yaklaşık yüzde 26 oranında arttı. 2005 yılı Mart ayı sonunda dolaşımdaki banknotların tutar olarak yaklaşık yüzde 71'i yeni lira banknotlardan oluştu. İlk 6 ay sonunda değişim oranı tutar olarak yüzde 86'ya, 9 ay sonunda yüzde 93'e, 2005 yılı sonunda ise yüzde 96'ya ulaştı. Haziran 2008 sonu itibarıyla yaklaşık 29,4 milyar YTL olan emisyon hacminin yüzde 99,4'ü Yeni Türk Lirası banknotlardan oluşuyor. Bu banknotlar da yılbaşından itibaren katı atık tesislerine götürülerek bertaraf edilecek.

12. taygun

taygun Guest

Herşey iyi de Özcan kardeşim.

Bugüne kadar niçin o eski paraları elden çıkarmadınız da milleti suçluyorsunuz? haha:

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de geçen gün bozuklardan 5 lira küçük kızıma verdim ama sanırım haberdardı baba bunlar geçmiyor dedi ve içinden geçenleri seçti. Bankaya gidip kaç kişi değiştirir ki bunları. Attık bir kenarada hatıra olarak durur.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eski banknotları makinada parçalayıp prese veriyorlar ve kare şeklinde aynı odun parçası gibi yapıyorlar,bunuda fakir ailelere yakıt olarak dağıtıyorlar diye izlemiştim bir haber programında. .8.

15. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Yav şimdi bu ytl leri çıkardı ya tamam 2010 da dediler tl ye döncez buda tamam tl ler piyasaya bir sürüldü banknotlar farklı hey Allahım niye böyle bir girişime kalkıyorlarsa..Boşa masraf..Sadece adı değişse süper olcaktı.2008 de yaşadığımız durumları bir daha yaşıcaz..

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ben hiçbişey anlamadım abi bu işten.

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Vakıf yada Ziraat Bankası eski paraları değiştirmiyor mu ?

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Vakıf bankasını bilmiyorum fakat Ziraat daha önceden değişiyordu özel banka olmadığından yine değişir. Vakıfta özel değil gerçi bildiğim kadarıyla. Özelleştirilmiş olabilir bu ara herşeyi satıyorlar :F Taş attım :D

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Doğru bir tespit Fatih. Güler misin ağlar mısın bilemem ama durum bu. aha:gif

Sayfayı Paylaş