1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nedir Bu Kireçsuyu namı diğer Kalkwasser-Limewater

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Okurt tarafından 15 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Öncelikle kırk yıllık kireç suyunun akvaryum jargonunda neden limewater-kalkwasser ismi ile kullanılır bilmem. Yabancı dilde olan şekli ile bu kelimeyi kullanmak daha havalı ve yapılan işe ayrı bir gizem katıp işi karmaşıklaştırmaktan başka işe yaramadığını söylemeliyim. Bu yazıda bu yüzden bir daha “kireçsuyu”kelimesinden başka bir tanımlama kullanılmayacaktır.

Bu yazıyı genellikle yabancı kaynaklardan Randy Holmes-Farley ve Craig Bingman'ın yazılarından derledim. Bir kısmına kendi kimya bilgimi ve çok az olan tuzlusu deneyimimi kattım. Yazıda kullanılan rakamsal veriler oldukça güvenilir ve bilimsel olduğunu söyleyebilirim. Eğer kendi kullanım tecrübeleriniz, yanlış olduğunu düşündüğünüz yerler varsa bunları paylaşın.

Kireçtaşı nedir? Kireç nedir?

Kireçtaşı en basit tabiri ile kalsiyum karbonattır (CaCO3), doğada beyaz, amorf büyük kısmı yine deniz canlılarının fosillerinden veya gene bu fosil kayaÇların mermer gibi başkalaşımından oluşan bir kayaçtır. İlk kalsiyum iskelet geliştiren deniz canlıların 500 milyon yıl önce kambriyen dönemi yle çıkması ile bugün kullandığımız kireçtaşı kayaçlarının çoğu yeryüzünün belirli noktalarında, birikmeye ve katmanlaşmaya başlamıştır. Bugün akvaryumlarda kullandığımız kirecin milyonlarca yıl önce başka bir deniz canlısının iskeleti olması güzel bir anoloji olmakta.

Kalsiyum karbonat hafif asitli ortamlarda bile kolayca suda çözünen zayıf asitlere bile dirençsiz bir maddedir. Suda çözünen karbondioksitin yarattığı kuvvetsiz bir asit olan karbonik asitin yeter miktarı bile onu rahatça bikarbonata çevirerek eritebilir.

CaCO3 + CO2 + H2O → Ca(HCO3)2

Sadece bikarbonat haline gelmiş sudaki çözeltisi su ph’sı kh’sı ve diğer kalsiyum iyon kontrasyonunda etkili olabilir.
    Doğal olarak doğadan elde edildiği şekliyle kalsiyum karbonat yani kireçtaşı ne akvaryumlarımızda nede inşaatlardaki kireç kuyularında nede badana işlerinde kullanılabilir. Bu yüzden insanlığın binlerce yıldır bildiği bir işlemle kireç taşı kirece çevrilir.
    Kireç taşı 850 derecede kalsinasyon denen bir işleme tabi tutulur. Bu yüksek sıcaklıklarda kireçtaşı bünyesinde bulundurduğu karbondioksit molekülünü kaybederek çok aktif bir bileşik olan sönmemiş kireci yani kalsiyum oksidi oluşturur.

CaCO3+ısı→CaO+CO2

işte bu molekül kireçtir daha doğru tabiri ile sönmemiş kireçtir. Sönmemiş kireç yeniden su ile temas ettirildiğinde bünyesine su molekülünü alarak kalsiyum hidroksiti oluşturur

CaO +H2O→Ca(OH)2

işte kireçsuyu namı diğer kalkwaser dediğimiz şey bu Ca(OH)2 nin sudaki çözeltisidir.

Sönmemiş kirecin az miktarda bir su ile tepkimeye girdiğinde oluşan kalsiyum hidroksidin hepsi suda çözünemez veç özündürme kabının dibine çöker üst kısımda doymuş kireçsuyu çözeltisi kalır. Kaba daha fazla su ekleyerek dibe çöken çözünmemiş kalsiyum hidroksidi çözündürüp daha fazla kireç suyu elde edebiliriz.

Doymuş kireç suyu içinde 808 ppm kalsiyum iyonu içeren 25 derecede ph’ı 12.54 olan oldukça kostik bir sıvıdır. Kireçsuyunda bikarbonat veya karbonat olmamasına rağmen eklendiği sudaki karbondioksitle hızlıca tepkimeye girerek karbonatları oluşturur ve bu yüzden çok iyi bir KH yükseltici katkıdır.

Ca(OH)2 +CO2 → CaCO3 +CO2 → Ca(CO3)2

KH yükselmesi sağlarken ılımlı bir kalsiyum yükselmesi de yapar.

Kireç Suyu ve kirlilik.

Kireçtaşı yatakları milyonlarca yıl önce yaşamış deniz canlılarının iskeletlerinden oluşsa da,bu uzun süre boyunca ,milyonlarca yılda topraktaki başka birçok mineralde bünyelerine geçer yada o canlıların yaşarken çevrelerinden aldıkları maddeleri bünyesinde bulundurur. Dolomitik kireç taşları, çok yüksek miktarda magnezyum içerebilir, yada kireç taşının çıkarıldığı yere göre kireç taşı fosfat gibi bazı mineraller, arsenik, bakır vb gibi ağır metaller içerebilir.

Ama kireçsuyunun elde edilmesinde meydana gelen tepkimelerin doğasından kaynaklanan sebeblerden dolayı bu kirleticiler akaryumumuza giriş yapamaz. Bu tür kirleticilerin çoğu yüksek ph da kalsiyum ile tepkimeye girerek çözdürme kabının dibine çökelirler. Yani Üstte kalan berrak kireç suyu nerdeyse saf bir kalsiyum ve KH kaynağıdır.

Aslında bu durumdan dolayı kireç taşının içinde doğal olarak bulunan ve akvaryum canlılarımızın ihtiyaç duyduğu Magnezyum ve stronsiyumunda kayda değer miktarın altında olması anlamına gelir(yani her şeyi içerdiğini iddia eden kireçsuyu katkısı satan arkadaşlara kötü haber(all in one ürünler).

Hazırlama ve kullanım

Öncelikle sönmemiş kirecin oldukça kostik bir madde olduğunu ve söndürme işlemi sırasında ciddi miktarada enerji açığa çıkardığını belirtmeliyiz, umarım yazıyı harekete geçmeden önce bu noktaya kadar okumuşsunuzdur. Öncelikle cam bir su bardağını sıcak sudan geçirip sanki içine çay kahve koyacak şekilde ısıtmamız yerinde olur. Sonra iki yemek kaşığı -yaklaşık 15-20gr- sönmemiş kireç kırığını bardağa koyup üzerine ilk aşamada çok az, sadece tanecikleri ıslatacak kadar kaynamış sıcak su ekleyip daha sonra yavas yavas bardağın yarısına kadar, sonra tamamına kadar sıcak su eklediğinizde söndürme işlemi tamamlanmıştır. Bir süre bu şekilde bardağın soğumasını bekleyin. Bardağı içersindekileri soğuyup elle tutacak kadar soğuduğunda 5 litrelik bir damacanaya çökeltisi ile alıp üzerine ağzına kadar su ekleyin. Bu suyu biraz çalkalayıp ağzı kapalı şekilde 1-2 saat çökelmeye bırakın.
    Alttaki tortuyu kaldırmadan üstten sifonladığınız berrak su kullanacağınız kısımdır. Verdiğim miktarlarla bu tortunun üzerine bir beş litre daha ekleyip yine bekletip bir kireçsuyu daha cıkarabilirsiniz. Ben Phmetre ile bu sıvının ph’sını ölçüp kullanmaya devam ediyorum, ph 12.5 altına düşmeye başladığında artık çökeltide yeni kireç suyu oluşturmaya yetecek miktarda kalsiyum hidroksit gelmediği anlamına gelmekte. Bu ölçülerle 10-15 litre kireç suyu çıkarabilirsiniz.

Kullanım miktarı

Piyasada ticari olarak kireçsuyu katkıların satanların veya internet üzerinden hobicilerin kirecsuyu dozlama önerileri olsada kh ve ph ölçerek, akvaryumunuzdaki tüketime göre dozlama yapmak yerinde bir yaklaşım olur.

Kabaca Randy Holmes-Farley önerdiği ve kendimin bizzat mercan içermeyen yeni tankımda bahsedilen dozda uygulayıp çok iyi korallin gelişimi aldığım dozlama şu şekilde. toplam tank hacmine (sump dahil)

Tank yeni kurulum coralline alg yok = %0,3 den az

Sadece balık tankı coralline alg var= %0,5

Soft mercanlar veya bol corallinli iyi ışıklandırmalı balık tankları= %0,5-1

LPS ve Soft hatta sps ama yavaş gelişim=%1-2

Çok hızlı gelişim, yüksek kalsifikasyon ,hızlı gelişen sps ve clamlar içeren tanklar = %4

Bu değerler aslında sadece fikir vermek açısından bir önemi var. En nihayetinde düzenli kh ölçümü ile tanktaki kh tüketimine göre bir dozlama modeli secilmeli.

Dozlama hızı:

Kendi 200 litrelik tankımda saniyede bir damla hızı ile ani bir ph yükselişi yaşamadan , canlılarda olumsuz bir etki görmeden dozlamayı yaptım. Dozlama öncesi ph 8.15 ile başlayıp bir saat içinde 8.26 seviyelerine çıkmakta. Dozlama esnasında ph’ı 8.3 üzerine çıkarmadan yapmak doğru bir yaklaşım. Ama kendi tankımda yaptığım dozlama hızında yani 200 litreye saniyede 1 damla ciddi bir ph artışına sebep olmamakta.

İyonik dengeye etkisi

Kireç suyu ile dozlama kısa sürede KH yı ve dolayısığıyla ph’yı etkileyen –dakikalar mertebesinde- ama kalsiyum miktarını hızlı etkilemeyen bir katkıdır. 1 litre doymuş kireç suyu 808 mg yani 808 ppm kalsiyum iyonu içerir yani 200 litrelik bir akvaryuma 2 litre kirec suyu ilavesi ciddi kh ve ph değişikliği yaparken sadece 8 ppm lik kalsiyum eklemesi yapar. Kireç suyu akvaryumda ciddi kalsiyum eksikliğini düzeltmek için değil sadece gerekli miktarı idame ettirecek kadar kalsiyumu sisteme ekler. Ciddi kalsiyum eksikliklerini asla kireçsuyu ile kısa vadede kapatmaya kalkmayın !

Kireç suyu ve magnezyum

Kireçtaşı belirli oranlarda magnezyum içersede magnezyum ph 10 da suda çözünemez ve ph’ı 12.54 olan doymuş kirec suyu cözeltisinde söndürme kabının dibine magnezyum hıdroksıt olarak çöker. Bazı katkı üreticilerinin iddiasının aksine kireç suyunun içinde yeterli miktarda magnezyum bulunmaz. Magnezyumun belirli aralıklarla idamesi gereklidir ama bu çok büyük miktarda ve sıklıkta yapılması gereken bir ilave değildir

Randy Holme’un bu konudaki verileri şu şekildedir.

Bu veriler ışığında magnezyum düşüşü haftalık küçük müdahalelerle engellenebilir ve idame ettirilebilir.

Çökelme oluşumu

Dozlama yapılırken fazla miktarda , hızlı şekilde dozlama yapıldığında veya aynı anda veya kısa süre içinde KH yükseltici başka bir madde (yemek sodası gibi) verilirse ph 8.5 in üstüne çıkarsa yüksek miktarda kalsiyum çöküşü meydana gelebilir, bu bazen özellikle akvaryum malzemelerinde kalsifikasyon gibi oluş sada aşırı durumlarda adeta beyaz bulut şeklindede meydana gelebilir. Bu yüzden eğer kireçsuyu kullanıyorsanız başka kh verici uygulama yapmamalısınız. Aşırı kalsifikasyon esnasındaki kristal partikülü oluşurken kristalin büyüme yüzeyi içine magnezyum ve stronsiyumu da alacağından iyonik dengede şiddetli bozunmaya sebep olunabilir.

Ama buna rağmen kireçsuyu kullanımı diğer metodlardan daha az güvenilir bir yöntem değildir.

Fosfat ve kirec suyu ilişkisi.

Fosfat kirecsuyu uygulaması ile kalsiyum fosfat olarak çökelebilir ve en hızlı şekilde 8.4 ph da meydana gelir.Fosfat miktarı zaten düşük olan tanklarda fosfat limitasyonuda oluşturabilir ama bu durum hiçbir zaman kireç suyu uygulamasının ana amacı olmamalıdır. Yuksek miktarda kirecsuyu tüketebilen çok hızlı mercan gelişimi gözlenen bir tankta fosfat olmamasının sebebini sadece kirec suyunun fosfatı yok ettiğine bağlamak yanlış ve yanıltıcı bir yaklaşımdır.

Sönmemiş kireç, kireç suyu ve güvenlik

Sönmemiş kireç söndürülmesi esnasında yüksek ısı açığa çıkarır, nemli bir ortama dökülmesi sonucu yangın çıkarabilir. (dezenfektan amaclı kullanılan sönmemiş kirecle bir hayvan barınagında bizzat başıma geldi). Söndürülmesi esnasında ısıya dayanıklı kaplarla ve en iyisi önceden ısıtılmış cam bardak kullanılmalıdır. Södürme yapılacak kaba sadece çeyreğinden az mıktarda sönmemiş kireç ekleyin ve azar azar sıcak su ekleyin. Ve asla sönme işlemi bitmemiş kireç kabının ağzını kapatmayın, çok şiddetli bir patlamaya sebep olabilir. Ve bu malzemeleri çocukların ulaşabileceği berrak kirecsuyunun içecek sanılarak tüketileceği her türlü riski bertaraf edin.

Herkeze mutlu resifler

burak ozu, veysel, argento76 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Cevap: Nedir Bu Kireçsuyu namı diğer Kalkwasser-Limewater

Özdemir bey çok güzel çalışma tebrikler.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Özdemir abi çok teşekkürler bu aydınlatıcı bilgiler için.

Gelelim soruma evin inşaatı sırasında bundan 2-3 yıl önce bir varil kireç söndürülmüştü ve hala yarım varil kireç üzerinde beraklaşmış kireç suyu var beklemekte buradaki kireç suyunu kullansak acaba olur mu yoksa tazesini hazırlamak mı mantıklı ?

Birde başka PH ve KH düzenleyiciler ile kullanılmamasını yazmışsın benim durumumda Temel abi reef builder ve tropic marin bio calsiyum girişi yapacağız bunların yanında az miktarlarda kontrollü kireç suyu giremezmiyiz.

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Vallahi ben olsam kullanirdim, ne yalan soyleyeyim :crazy1:

diger katkilarin kullanilmamasi durumu soyle: uygulamanin hemen akabinde veya uygulama sirasinda kullanmamak gerekiyor' cunku hala o sirada kalsiyum hidroksit akvaryum icindeki karbindioksitle tepkimeye girip karbonat olusturmak ile mesgulken ortamda diger kh duzenleyicilerinin olmasi kalsiyum cokmesine sebep olabilir.

Ama madem reef builder buldun bence onu kullan, reef builder cok merak ettigim bir urun. Temel abiye daha once ozelden sormustum oda memnundu.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Üzerinde yazana göre uzun süreli kullanımda ph8,3 te sabit kalıyormuş ve karbonat alkalinitesini düzenliyormuş.

Peki bunu için ne dersin

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Ben olsam kullanırdım demiş Özdemir bey Halil :)
    Bence de sönmüş kireçe birşey olmaz. Eğer düzgün, kapalı bir kovada falan saklandıysa.
    İçine yabancı madde düşme ihtimali varsa o zaman yenisini yap derim

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

ben o yazıyı 2 katkı birden kullanma olayına söyledi zannetim ama öyle diyorsanız sorun yok.

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Haaa olabilir.
    Şimdi tekrar okuyunca haklı olabilirsin Halil. :smiley33:
    En iyisi Özdemir bey yazsın ne kastettiğini :)

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Ben varilin icindekini kastetmistim. :)

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkürler demek benyanlış anlamışım ok o zaman ;)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özdemir makaleyi üçe kere okuduk, hasas balık adaptasyon sıfır ph salınımı peşindeyiz.

12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhaba Temel abi dün çok yoğundum açıkçası söylemek gerekirse iki günden beri daha yeni bilgisayarın başına bugün oturdum. Ph salınımı büyük problem balıkları bilmem ama her türden mercanın bile en sevmediği şey. Bülent abi ile dün konuyuda konuştuk ben tek çözüm olarak kireç suyu kalkwasser diyorum, gerçektende bu konuda çok iyi sonuç aldım. Ne yazık ki dozaj pompam olmadığı için manual olarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum, gece iş yerindeki bekçilere akvaryuma ölçülü maşrapa ile bıraktığım kalkwasser'ı ekletmek gibi.

Bu yöntem sanırım geler geçer en iyi ph dengeleme yöntemi, diğer ph arttırıcılar, kh'ı da istenmeyen noktalara çekeceği için tavsiye edilmemekte. Ben aslında sodyum hidroksit yani kostik (lavoba aç !!!) kullanma konusundada bir denemem oldu, ondan da iyi netice alınmıyor değil ama, kalsiyum hidroksik yani kireç suyu daha güvenli ve ılımlı.

BulentS, halilkocan ve Alparslan bunu beğendi.
  13. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    . 230 litrede gece yarısı veya ph8'in altına ne zaman düşüyorsa yaptığım uygulamada 0.5-1 litre kullandım, uygulama çok iyi sonuç veriyor.

BulentS bunu beğendi.
  14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dozaj pompası ile nasıl verilir pek anlayamadım özdemir. Damlama şeklinde ve istediğin saat aralığında çalışmıyor dozaj pompaları. Dozaj miktarı en az 1 ml olarak ayarlanabiliyor ve 24 saat içerisinde 1 den 24 e kadar eşit parçalara bölebiliyor. Sadece gece dozlama gibi bir şans yok. Örneğin gece saat 12 de başlayıp 2 saatte bir 0,1 ml vermek istediğimiz etkiyi yaratabilir mi. Bu durumda saat 2-4-6-8-10-12-14-16-18-20-22-24 olmak üzere gündüz saatlerinde de dozlama yapılacak. Işıkların açık olduğu ph ın yükseldiği dönemde dozlama yapmak ph ı aşırı yükseltecektir diye düşünüyorum.

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Buble magusun kullanım klavuzun inceledim abi doğru söylüyorsun, cihaz verdiğiniz miktarı 24 saate bölüyor. Bu iş için yapılacak tek şey bu işe yönelik tekli bir makina alıp onu timer'a bağlı çalıştırmak. diğer katkılar için buble magus güzel bir cihaz aslında.

BulentS bunu beğendi.
  16. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    sanırım buble magusun dozaj pompasında start zamanı verilebiliyor, start zamanının gece yarısına ayarlayıp sadece sabaha karşı bitecek miktarda sıvıyı eklemek. Ama bu durumda durum tam otomatik olmaz her gün sıvı eklemek zorunda kalınır sanırım.

BulentS bunu beğendi.
  17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kalkwasser reaktörleri de inceledim bu arada Özdemir, birçoğu kalsiyum hidroksiti çökelttikten sonra elde edilen suyu su tamamlama ünitesine veriyor. Su tamamlama ünitesinden su eksildikçe tanka girdiği için gündüz saatlerinde ph yükselmesine nasıl sebep olmuyor anlamadım aslında.
    Kalsiyum reaktörlerinde kullanılan sürekli çalışan bir tekli pompa var o timer ile kullanılabilir bu iş için. 12 de timer açar sabah 8 de kapatır.

Okurt bunu beğendi.
  18. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Aynen abi durum öyle, Eğer amaç kh eksiği de kapatmak amaçlı kalkwasser reaktörü ise , akvaryumda ekstra kh desteği yapılmıyorsa kalkwasser reaktörü kh kapatmaktan ph yükseltemeyebilir de... İşin aslı kalkwasser'ı tek başına kalsiyum ve kh temini için kullanmak iyi bir şey değil Temel abiye burda katılıyorum zaten. Bizim amaç gece ph düşüşünü engellemek.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben şöyle bir sistem planladım ne diyeceksin bakalım.
    Tekli kalsiyum dozaj pompası ile gece 12 sabah 6 arası sadece kalsiyum hidroksit dozlanacak tanka. sabah 8 ile akşam 8 arası normal dozaj pompası ile kh- mg ve ca dozlanacak.

20. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Abi zaten olması gereken bu :) ne söylenebilir ki? Çok başarılı olacağına inanıyorum.

Sayfayı Paylaş