1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neolamprologus Brichardi !!!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 31 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Evet arkadaşlar.İçim kıpır kıpır oldu ve daha fazla dayanamadım.Kuracağım 2 yeni tankımdan ilkini sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.Konu adından da anlaşılacağı gibi yeni bir tür edinip ikinci tanka geçiyorum.Bundan sonra da bir tankım "L-144 Albino Longfin Tülkuyruk" olacak.Kısmetse pazartesi de onun kurulumuna başlayacağım :)

Ancak şimdi konumuz Brichardi ve bu balık hakkında yazılan ansiklopedik bilgim hariç pek bir bilgim yok.Yeni bir tür istemem dolayısı ile bunda karar kıldım.Malawi grubu artık çok olduğundan Tropheus grubunda devam edeyim dedim.Elimdeki malzemeler şöyle :

80x28x43 ebatında 96,3 litre tank
    Atman HF-400 şelale filtre
    Hava motoru + 30cm.hava taşı

İlk etap teknik donanımım budur.Bu tür balıklar için en az 70 litre öngörülüyor.Bendeki tank bu konuda yeterli gelecektir.10 adet balık olacak.Arkadaşlar bildiğiniz gibi en ufak bir ticari amacım ve merakım yoktur.Ancak değişik bir kaç çeşit balık beslemek ve artık torun torba sahibi olmak istiyorum :) Aslında Sarı Prenses ve Iceman çok hoşuma gidiyordu.Ama yukarıda da belirttiğim gibi herkeste olan bu türler artık saf ırk olarak bulunmalarını neredeyse imkansız hale getirdi.Özellikle de sarı prensesleri maalesef.Ben de görsel olarak hoşuma giden Neolamprologus Brichardi de karar kıldım.Ama yine de bu konuda sizin fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi rica ediyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Eray hocam çok güzel ve unutulmuş bir tür.Ben bu türün kuyruk yapısını çok seviyorum.Seçimin güzel ve ortaya güzel şeylerin çıkacağına inanıyorum.:)

Vatoz konusunda imkan varsa L134 tek geçerim.:)

Okurt ve Snowblind bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Çok güzel bir turdur, aile olarak yaşarlar, diğer türlerle çok geçimsizlerdir tankta onları rahatsız edecek başka her tür canli varsa eşsiz aile davranışlarını gözleyemezsiniz. Oldukça kalın bir katman halinde ince mercan kumu kullanın çiftler çok büyük krater açıp içine kalıcı olacak yuvalarını yapacak çünkü. Ismail beyin dedigi gibi unutulup gitmis bir tanganyika turudur. Sadece meraklisina.

cirol bunu beğendi.
  4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    İsmail hocam vallahi ne yalan söyliyeyim ben de bana "Ne maymun iştahlı adamsın yahu" diyeceksiniz sandım :) Beğenmene gerçekten çok sevindim.Kayalık alanı çok seven bir türmüş.Ancak ben yine her iki tarafa küçük birer-ikişer kaya koyup ortada yüzme alanı bırakacağım.Elimde daha epeyce 0,7 - 1,2 mm kalsiyumlu kum var.Onu da tabana kullanıp başka dekor yapmayacağım.

L-134 gerçekten de güzel bir tür.Ancak onu edinebilmek de her babayiğidin harcı değil.Maaşallah fiyatlar uçmuş.Tül Kuyruk Albino L144 de görsel olarak çok güzel.Burda bir arkadaş 6 cm boyunda olana 20 lira istiyor.1 erkek ve 1 dişi alıp besleyeceğim.

Kum olarak Brichardi için ne dersin?Belirttiğim kalınlıktaki kumda dip çekimi yaparken atıklardan ziyade kumun kendisi geliyor :) Daha kalın bir kum alsam acaba olur mu?

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ben mesajı yazarken sizin cevabınız gelmiş.Mercan kumunu burada bulabilmek,dağ da bayır da define bulmaktan daha zor.Olmadı internet üzerinden alırım.Ancak tank 96 litre.Çok kalın tabaka demek en az 5 cm demek doğrumudur?Bu hacimden eksilteceği için 10 adet Brichardi için kalan litre yeterli olur mu?

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    5cm bence iyi. 10 adet biraz fazla gibi ama kendilerine bariscil baliklardir, es tutmalar baslayinca bir veya iki es disindakileri cikarirsiniz. gerisini onlar zaten halleder :)

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Bu tür de cinsiyet ayırımı gerçekten de çok zor oluyormuş.Bakıp elimizden geldiğince yapacağız artık bir şeyler.Kumu hallettik bu durumda.Filtre yeterli olacak mı?Gerçi ben bu Atman HF-400 den çok çok memnunum ama balıklar etçil olduklarından yetersiz kalabilir mi diye tereddüt ediyorum?Ayrıca bu filtrenin içindeki kartuşlardan elyaf sarılı olup içinde karbon olanını çıkarttıydım.Balıklar PH değeri yüksek suları sevdiğinden nasıl bir modifiye yapsam acaba?En alta elyaf,üstüne biraz seramik,biraz zeolit ve bir parça biyolojik sünger ile son olarak yine elyaf mı koysam acaba???Gerçi bu kadar malzemeyi sığdırabilmek için ikinci soketi de çıkartmam gerekebilir?Acaba tas filtre mi alsam?

8. Eray hayırlı olsun yengeden izin çıktı galiba:)Bu türü daha önce beslemiştim harikuleda güzel balıklardır.Eş tutan bir türdür,cinsiyet ayırımıda kolaydır.Tekrar hayırlı olsun.

Snowblind bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun Eray abi,değişiklik güzel yeni tankta yeni macera bu benim tarzıma uyuyor...

Snowblind bunu beğendi.
  10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Eyvallah kardeşim.Yeni ufuklara doğru yelken açıyoruz işte.İnşallah yüzüme gözüme bulaştırmam.

Uğur inan daha hanımın kendi de bilmiyor :koptum: Balıkları Denizli de bir arkadaştan aldık.Cuma günü otobüs ile kargolayacak.Daha bundan sonra pazartesi L144 tankı kuracağım :) İlk etap belli bir yere kadar hanımın söylenmesine,sitem etmesine izin vereceğim mecburen.Bir noktadan sonra da "Hiyeyt !!! Ülen bu evin erkeği benim..." tribine girmem gerek.Yoksa balıklarla beraber tayinim çıkar.Bu saatten sonra otel,pansiyon zor gelir bana :)

domurcukgül ve Alparslan bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir zamanlar değerli balıktı ve yaygındı ama şimdi bilemiyorum. Cüce ciklet sınıfındalar nispeten düşük hacim ve bol kayalı akvaryumda olabilir.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Ağabey şimdi pek yaygın değiller anlaşılan çünkü doğru dürüst üretip de satanı yok maalesef.Tank hacmim 96 litre olduğundan bol kayalık nasıl olur bilemiyorum?Çok fazla hacimden eksiltmek istemiyorum.Olmadı Brichardi leri 1 metrelik tanka alıp vatozları bu 96 litreye alırım?Filtre konusunda ama hala kararsızım ağabey.Balıklara tahminimden biraz fazla para gitti.Elimde 300-350 litreye uygun kafa motoru var.DIY bir dış filtre veya askı filtre yapmayı düşünüyorum 200 litrelik tank için.Şimdilik doğu dizilim ile işimi görecektir diye tahmin ediyorum?Ancak 96 litrelik tanka Atman HF-400 ü nasıl uydursam bilemedim?Devamlı bahsettiğin gibi aktif karbon ve elyaf modifiyesiyle mi yapsam yoksa karbon yerine başka bir şey mi kullansam?Mesela seramik halka,zeolit veya biyolojik sünger gibi?

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Eray hocam buna benzer konuda çeşitli paylaşımlar var bir göz at istersen yardımcı olacaktır.Atman HF-600 Filtrasyon Arttırma | Akvaryum Portalı şu işleri yoluna koyarsam farklı bir türe gireceğim.Tabi yine Tanganyika balığı olacak bakalım hayırlısı ama şuan sadece düşünce .

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    İsmail hocam biliyorum bunları.Zaten bendeki HF-400 de bunun aynısını yapmıştık.Ancak tanka yeterli gelmeyebilir endişesi içerisindeydim.Acaba bir DIY filtre daha mantıklı olur mu diye düşündüm?Ama sanırım gerek kalmadı?Balıkları yollayacak adam pazarlık yapmama rağmen dansöz gibi bir gün değiştiriyor bir başka konuşuyor.Omurgasız çıktı anlayacağın.Başka bir arkadaştan bulabilmek için araştırıyorum şimdilik.

cirol bunu beğendi.
  15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hayırlısı olsun Eray hocam bu şekilde satış yapanlardan uzak dur.İnşallah kısa sürede bulursun:)

Sayfayı Paylaş