1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neolamprologus pulcher (Daffodil) Balıkları

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde H.Kaya.Gemlik. tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Arkadaşlar merhaba. Çok uzun seneler akvaryum ile uğraşmama rağmen, ciklet cinsi balıklar konusunda bilgim, sıfırdan biraz fazla. Bursalı bir hobici arkadaş ile bitki takası sırasında, 10 tane de 2-3 santim boylarında Daffodil sahibi oldum. Balıkların kuyrukları hasarlı. Arkadaş bunun akvaryumdaki aşırı fazlalıktan kaynaklandığını, kısa sürede düzeleceğini söyledi. Ben bu balıkları, ciklet besleyen kayın biraderim için almıştım. Daha doğrusu, Türker Bey'in (turger) yazısını okuyana kadar öyle düşünüyordum. Balıkların aile yapıları, yavrularını yememeleri, koruyup kollamaları, birkaç nesil büyük yavrularında kardeşlerini koruması, ayrıca bitkilere zarar vermemeleri ilgimi çekti. Böylece bu balıklar için ayrı bir akvaryum kurmaya karar verdim. Bu balıklar hakkında öncelikle; varsa yetiştirenin den, yada konu hakkında detaylı bilgisi olan hocalarımdan yardım bekliyorum. Saygılarımla.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hüseyin abi beslememiş olsam da, Tanganyika balıkları hep ilgi alanımda olmuştur. Cüce cichlid türü olarak ifade edebiliriz. Aslında bakımları zor olarak lanse edilir ama sonuçta konu su değerlerinde biter. Tanganyika su şartları sert ve yüksek pH değerine sahip. Dikkat edersen zorluk bu türün ülkemiz yerel sularında ürememesi ve çoğunlukla ithal ediliyor olmasından kaynaklanıyor. Kısaca, yerel su ortalamasına aşina tür değil ama su koşulları kolaylıkla istenen düzene getirilebilir. Ortalama sayı olarak değişimler olsa da 100 litre akvaryumlar uygundur. Tabana serpilecek olan iri deniz kabukları balıklara üreme imkanı sağlar. Bol oksijenli su hedef olmalı, yüzey akıntısı yüksek tutulmalı ve tercihen kapalı filtre sistemi yerine sump veya üst sump sistemi ile beslenmeleri büyük artı sağlar. Bunlara ilave olarak iyi bir koloni elde edildiğinde bu türdeki hedef yakalanmış olunur.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi sumplu sistemde DIY yapımı motorlu veya hava taşlı protein skimmer yaparsan bence çok iyi olur,evet tuz olmadığı için köpük olmaz ama kanımca bol oksijen avantajı olur,biliyorsun hava taşı vb armatürü devamlı ıslatıp yosun oluyor artı su sıçrayıp su kaybı da oluyor,ama protein skimmer benzer bir şey yapımı bunları önler gibi denemek lazım...:)

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Temel Bey, benim bu balıkları aldığım arkadaşın iki çift anaç balığı var. Her bir çifte, 40'ar litrelik akvaryum ayırmış, içinde kum, bitki, kaya yok. Akvaryumların içine birer tane kırık desti koymuş, havalandırma olarak ise birer pipo filtre, inanın hava taşı bile yok. Çeşitli boylarda 500+ yavru balık var. Yer darlığından nerede ise birbirlerini yiyecekler.
    Kullandığı su ise şebeke suyu.(Ben onun yalancısıyım.)
    Alparslan Bey, sump sistemi düşünmüyorum. Zaten bir çift balık ile başlamayı düşünüyordum, bunun sisteme fazla bir yük getirmeyeceğini, düzenli su değişimi ile de protoin skimmer olayına gerek kalmaz diye düşünüyordum. Samimi söylüyorum, ben bir şelale filtre, 6 santim kum, iki anubias, iki amazon hançeri, birkaç dal ve bir kaç kaya ile işi bağlarım diye düşünüyordum. Şimdi ise tereddütte kaldım. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Alparslan bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yerel şartlara alışmış vurgusunu bu yüzden yaptım, eğer arkadaşınızın kolonisinden yavrular alınırsa sorun yaşanma ihtimali.çok çok azalır. İthal türlerde durum biraz farklı doğal olarak. Adaptasyon biraz daha zor.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Temel Bey, az evvel tekrar görüştüm. Eş tuttuktan sonra kavanozda bile yavru alma garantisi veriyor. Suya adaptasyon sorunu zaten yaşamadım. Şu anda 25 litrelik yavruluk da duruyorlar, havalandırma için pipo filtre kullanıyorum. Gayet güzel yem alıyorlar, kavga gözlemlemedim. İkinci el 80 litrelik bir akvaryum aldım. Kararı verdim.
    İnşallah başarırım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Balıkların da biz insanlar gibi gereksinimleri vardır.Yaşamaktan yaşamaya fark var.Günde bir ekmek yiyen adam da iyi kötü yaşar her öğün kebap,ızgara,tatlı yiyen de...

Hüseyin ağabey bahsetmiş olduğunuz arkadaşınız sanırım bir üretimci?Amatör olarak balık üretip bunları mümkün olduğunca elden çıkartmaya çalışıyordur.Üretimci için işin aslı,ilk dikkat edeceği yer sık ve bol yavru alıp bunları yaşatmaktır.

Bizim gibi hobicilerin hedefi ise almış olduğumuz balıklarımıza en uygun,doğal habitatlarına en uygun ortamı sağlamak olmalı.70 cm lik bir akvaryumda zamanında benim yapmış olduğum gibi 10 Sarı Prenses ve 15 Yunus besleyen de var ki o balıklar da yaşamasına yaşıyor.Tabi buna yaşamak denirse!!!

Kullandığımız su şebeke suyu da olabilir sorun değil.Ancak bu su damacanalar içinde 3-4 gün bekletilip klorun uçması sağlanmalı.Doğru ve vicdana en uygun olan yol budur.Benim çalıştığım yerdeki Kuyumcu arkadaş da Astronot tankına suyu çeşmeden aynen alıp hemen boşaltıyor.Balıkların son durumunu görseniz içiniz sızlar.

Benim de olduğu gibi etrafınızda "İnternet forumlarına ne bakıyorsun! Millet orada atıp tutar! Onların dediklerini yapsak eve tank sığdıramayız!..." gibilerinden konuşan insanlar olabilir?İnsan çok etkileniyor.Zamanla yaşadıkça,gözlemledikçe doğruyu yanlışı zaten ayırt edebiliyorsunuz.Ama bu süre zarfında binbir sıkıntı yaşayıp da hobiden soğuyan amatör arkadaşlarımız da çok çok fazla.

Temel ağabeyimin yazdığı bir başlığın altına uzman edasıyla yazıp akıl vermek haddime değildir.Ancak kuyruklardaki erime balık sayısından değildir.Klorlu su eritiyordur.Bir süre dinlendirilmiş su ile su değişimlerini yaptığınızda bunu kendiniz de göreceksiniz.Yok çeşme suyu devam ederseniz ise bu kuyruktaki erimeler vücuda beyaz benekler,tuz parçacıkları gibi lekeler olarak yansıyacak ve sonra da ölümler başlayacaktır.

Uzun senelerdir bu işe gönül vermiş biri olarak benden çok daha fazla bilgi ve tecrübeye sahipsiniz illa ki.Yazdıklarımı ukalalık,çok bilmişlik olarak algılamayın lütfen.Belki bu başlığı okuyan ve bu işe yeni başlayacak bir kardeşimiz belki faydalanabilir diye ayrıntılı anlatma ihtiyacı hissettim.Yoksa size de ne akıl verecek yaşım ne de tecrübem var.Sevgilerimle :)

H.Kaya.Gemlik., cirol, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok yerinde ve çok özlü mesajlar ve yine katkılar bunlar Eray. Tür tecrübeleri veya tek tür üzerine edinilen tecrübeler her zaman değerli olmuştur. Bu açıdan aktarılanlar ve özellikle aktarılmak istenenler kişilere bakılmaksızın yazılmalı ve dikkat çekilmeli. Teşekkür ediyorum Eray.

H.Kaya.Gemlik. ve Snowblind bunu beğendi.
  9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Temel ağabey senden ve diğer üstadlarımızdan öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz.Ne öğrenmiş ve başarmışsak sizlerin sayesindedir.Asıl ben teşekkür ederim.

H.Kaya.Gemlik. ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Eray Bey, konu üzerindeki birikimlerinizi okurken, benim düşüncelerimle bire bir uyuştuğunu gördüm. Balık bakımı ile ilgili tüm görüşlerinize aynen katılıyorum. Arkadaşımın Daffodil balığı satışı ile ilgili ilanına, hiç bir yerde rastlamadım. Balıkları da bitki takası sırasında hediye olarak verdi. Bu açıklama yetersiz akvaryumlarda çok sayıda balık barındırmayı aklamaz. Bunun farkındayım. Ben sadece tüccar zihniyetine sahip olamadığı için, elindeki balıkları
    satamadığını ve imkansızlık nedeniyle bu durumun oluştuğuna inandığımı izah etmek istedim. Su değişimlerini dinlendirilmiş su ile yapıyorum. Balıkların yaşam alanları ile ilgili düşüncelerimi yazdığım mesajlara girerek öğrenebilirsiniz. Bence öğrenmenin sınırı yoktur. Hele ki yabancı olduğu konularda. Bu yüzden her türlü yorumu saygı ile karşılayıp, bir şeyler kapmaya bakarım. Sizlerin konu üzerindeki yorumlarınıza, bizim cankurtaran simitlerimiz olarak bakmaktayım. Katkılarınız için teşekkür ederim.

Snowblind bunu beğendi.
  11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Hüseyin ağabey size inanın tüm kalbimle teşekkür ederim.Yanlış anlamadığınız,konuyu kişisel algılamadığınız için çok mutlu oldum.Maalesef sanal ortamlarda ses tonu ve mimikler eksik kaldığından çok basit bir cümle bile ortalığı yangın yerine çevirebiliyor.Bu yüzden tekrar anlayışınız ve iyi niyetinizden ötürü teşekkür ederim.

Yazdıklarım sizin düşünceleriniz ile uyuşmasına sevindim.Ben bilgili biri değilimdir doğruyu söylemek gerekirse.Sadece yaşadıklarım sizlerin,başkalarının,ötekilerin yaşadıklarıdır.Hepimiz aynı şekilde başlıyor,hata yapıyor,tecrübelenip sonunda doğruyu buluyoruz.Başka türlü de olması beklenemez zaten.Arkadaşınız da ticari zihniyette olmasa bile yavru elde etmek,üretmek istediğinden elinde çok sayıda canlı kalıyor.Bu canlıların ticaretini yapmak kötü değil bilakis çok çok iyidir.Nedeni ise esnaflara gelen,yani Pet Shop lara gelen balıkların hangi şartlarda ve sağlıkta geldiğini bilemeyiz.Çok hırpalanan balıklar ne durumdadır göremeyiz.Görebilmek için belli bir tecrübeye sahip olmak gerekir.Bu durumda bizler gibi acemi ve yeni başlayanlar (Sizi tenzih ederim) amatör hobici olan ve canlı üretenden balık almak en sağlıklı ve güvenilir,ayrıca hesaplı olan yoldur.Ben de kendi İlangilerimi ve L144 lerimi bu işe gönül vermiş ve üretim yapan,bunu yaparken de bir nebze olsun yaptıkları masrafın ufak bir bölümü dahi olsa karşılamaya çalışan hobici arkadaşlardan aldım ki Allah her ikisinden de razı olsun.Kolay kolay hiç bir esnafda bu form ve güzellikte canlılar bulamazdım.

Su değişimlerini dinlendirilmiş su ile yapmanız çok güzel.Düşünceleriniz,yaşama alanları ile ilgili olumlu fikir ve inançlarınız ise olması gerektiği gibi ve son derece doğru ve yerinde.Zaten uzun yıllardır bu hobiye gönül vermiş biri olarak başka türlü hissedemezdiniz :) Bilmediğimiz konuları ise öğreneceğiz,bildiklerimizi de bilmeyenlere aktaracağız.Birbirimize her zaman yardımcı olup elimizden gelen yardımı göstermek,bu hobiyi çok daha ileri ve bilinçli bir topluluk olmaya doğru itecektir.

Sayfayı Paylaş