1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neon Tetra

Başlığı 'Afrika ve Asya Balıkları Forum' kategorisinde mavihuzur tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. mavihuzur

mavihuzur

Neon Tetra balıkları bakımı ve beslenmesi, tetra balıkları ile hangi balıklar yaşar, tetra balığı nasıl üretilir gibi genel bilgiler aktarmaya çalışacağım.

neon tetra.jpg

KÖKEN :Güney Amerika
    BESLENME : Etçil
    DAVRANIŞ :Barışcıl
    SICAKLIK :20-26 Derece

Gayet barışcıl bir balık türüdür.Bitkili akvaryumların vazgeçilmez türlerinden biridir.En az 8 li gurub halinde beslenilmesi balığın sağlığı için önemlidir.Arada bir canlı yem takviyesi yapılmalıdır.Kaliteli yem markaların pul yemleri kullanılabilir.Akvaryum suyunun yumuşak olması gerekmektedir.Ph 5.0-7.0 arasında olmalıdır.Yüzde 30 su değişimleri unutulmamalıdır.Mümkünse damacana içme suyu kullanılmasında fayda vardır.
    Çoğu hobici tarafından zor ve narin bir balık olduğu değerlendirilmektedir.En çok kayıplar akvaryuma konulurken yaşanmaktadır.Balığın akvaryumdaki suya mutlaka yavaş yavaş alıştırılması gerekmektedir.Bu işlemde dışarda bir kabın içerisinde yapılmalıdır.Türün yaşamını uzatmak için su düzenlerini kontrol edilmeli ve takip edilmelidir.Eğer balıklarda akvaryuma konulduktan sonra (1-6 hafta arası) ölümler gözüküyor ise büyük bir ihtimal su düzenlerinden kaynaklanmaktadır.

Kendi tecrübelerimden yararlanılarak hazırlanmıştır.İzinsiz kullanılamaz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
  2. okan181

okan181

Neon Tetra

4 tane aldım neon tetra 2 gün önce molilerle birlikte aynı akvaryumdalar bitki yok akvaryumumda hangi yemleri kullanmalıyım moliyle birlikte yaşamalarında sorun var mı?bitkilere bakamıyorum sorun çıkıyor hep bitki şartmıdır cinsiyet ayrımı nasıl yapılıyor.

3. MenOfWar

MenOfWar

Neon Tetra

Bence yeriniz varsa en az 8 tane beslemelisiniz toplu halde çok daha güzel görünüyorlar, izleme keyfi veriyorlar. Etcil bir tür, ancak barışcıl oldukları için sorun cıkmayacağını düşünüyorum - şayet ben lepistes vs ile bakıyorum-. Cinsiyet ayrımı çok zor bir tür, ben ayıramıyorum ama sanırsan şöyle ayrılıyordu: Yuvarlak tipli olanlar dişi, ince tipli olanlar ise erkekti. Bitki konusunda bişi diyemem. Benim akvaryumum bitkili ve bitkilerle birlikte çok daha iyi duruyorlar....

Verdiğim bilgilerde hatalar olabilir kendi gözlemlerimdir... En doğru bilgiyi yine üstadlar verecekler... saygılar:gif

Sayfayı Paylaş