1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neon ve Lepistes Balıkları Beslemek İstiyorum...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ulasbilir tarafından 20 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. ulasbilir

ulasbilir

İsim:
    ulas bilir
    45 LT akvaryumum var,220-240 W RS electrica ısıtıcı,SHARK 100W iç filtre var.
    Önceden Aynı ekipmanlarla 3 (2erk.-1dişi)Japon besledim ve 'dişi olan 2 yıldan fazla yaşadı.:)
    1 yıl ara verdim ve şimdi Neon beslemek istiyorum,Bide yanına Lepistes almayı düşünüyorum.

Akvaryumum 45Lt ; 1 D - 1 E Lepistes, 1 D - 1 E Neon beslemeyi düşünüyorum ve ek olarak 5L lik fanus var onuda yavruluk yapabilirim.

Şimdi benim sormak istediğim,

1-Lepistes,Neon birlikte yaşar mı?
    2-Seçtiğim sayılar ideal mi?
    3-Eğer beslenirse kaç Derece su iyidir ?(26-28 iyi deniyor ama lepistesler yaşar mı?)
    4-Başka gerekli ekipman var mı?
    5-Kumum 5 Kg ince kum japonların ağzına alabileceği kadar ve Lepst.Neon için iyi mi?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar;

Ne istediğinizi güzel ortaya koymuşsunuz teşekkürler.

Neon türü hassas balıklar ama eğer akvaryum suyu kurulumda iyi işlenir ve hazırlanırsa ve yine iyi bir koloni satın alınırsa uzun süre yaşatılabilirler. Lepistesler ile birlikte yaşamalarında sorun çıkmaz ama aşırı üreme ve yavru alımında hacminizi zorlamamaya özen göstermek gerekir zira zaman içinde elde olmadan artan birey sayısı yüzünden toplu ölümler bu hacimlerde çok yaşanır.

Isıtıcınız iyi ama bence en güzeli iç filtre yerine şelale filtredir. Hem oksijen sağlar hem de nispeten akıntıyı sevmeyen ve balıkları güçlü olduğunda yoran iç filtrelerin aksine filtrasyonu da daha güçlüdür. Suyu kurulumda yumuşatmak ve hafif asidik yapıda ayarlamak gerekir.

ulasbilir bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Neon balıkları zor balıklardır diye geçer ama aslında öyle değildir. Akvaryumcu ile tanıdıksanız ve güveniyorsanız bu neonlar ne zaman geldi diye sorun 1-2 haftayı geçmiş balıklarsa sağlıklılardır yeme gelme durumlarınada bakabilirsiniz. Lepisteslerdede aynısı geçerlidir sağlıksız balık sağlıksız ortamlar yaratır. Akvaryumunuzda neon ve lepistes beslemenin bir güzel yoluda akvaryumunuzu bitkilendirebilirsiniz. Çok az bir masraf karşılığında 45 litrelik akvaryumunuz yemyeşil ve lepisteslerinizin yavrusu rahat en önemlisi nitrata yardımcı bir döngü oluşturmuş olursunuz. Neonlar bu tarz uygulamayı sever. Neon besleyecekseniz suyunusun ph değeri düşük ve suyunuz dinlenmiş eskimiş olması gerekir bayat suları seven bir balıktır. Lepisteslerde bu su değerinde mutlu olacaktır. Mutlu bir neon için sürü halinde beslemelisiniz en az 10 adet iyidir. Lepistes 1 d 1 e alınacak olunursa erkek dişiyi rahatsız eeceğinden dolayı stresten ölü doğumlar yada dişinin kendi ölümü ile biten bir sona geleceksinizdir. O yüzden 3 dişi 1 erkek gibi bir oranı korumanız gerekir. 10 adette neon dersek akvaryumunuzda bir miktar yoğunluk göze çarpacaktır çünkü 1 ay gibi bir sürede dişi lepisteslerinizdeb 25-30 yavru gelecektir. Bakımı güzel olursa güzel bir akvaryum olur. Ama bu sizin su değişimlerini haftada bir yapabilecekmisiniz. Bitkilendirebilecekmisiniz bu gibi sorulara cevaplarınız ile netlik kazanacaktır.

ulasbilir ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. ulasbilir

ulasbilir

İsim:
    ulas bilir
    Öncelikle ikinizede teşekkürler,Balıkları pazartesi günü alıyorum şimdiden suları koydum ısıtıcı çalışıyor fakat o şelale filtre ne kadara bulabilirm yardım ederseniz.

Sayfayı Paylaş