1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Neonlar...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 17 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Geçen gün akvaryumcuya gittim.Ya hangi balık alsam felan derken neonlara karar kıldım.4 tane bir al dedi eğer hoşuna giderse gel 6 tane bir daha al dedi.Bende tamam dedim.Balıklar 2 günden beri iyilerdi fakat bugün dikkatimi çekti ara sıra birden böyle hareketleniyorlar subulatara yan olarak sürtünüyorlar.Bu hareketi benim küçük balıklarda yapıyor uzun zamandan beri parazit diye düşünüyorum.Önerebilceğiniz bitkili akvaryum ilaç var mı?

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sürtünme tabiki de bir dış parazit belirtisidir ancak balıklar kimi zaman sudaki nitrat artışından dolayı da sürtünebilirler.

Düzenli bir şekilde dip çekimi yapıyor musun Özcan abi?

murer bunu beğendi.
  3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Şuana kadar akvaryumda hiç dip çekimi yapmadım.Nitratın 0 olduğunu düşünüyorum çünkü yeni çıkan saz yaprakları bembeyaz.Zaten akvaryumum küçük olduğu için dip çekimi yapmaya gerek duymadım zaten 1 karış yer boş geri kalan heryer bitki.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güven teşekkürler. Hem tartışırız belki diye hem de belki bir forumlar efsanesini daha kırarız diye belirtmek istiyorum. Balıklar nitrat artışında sürtünmezler.

Aşırı nitrat değerine verilen tepkiler... Gelişmenin durması, hareketsizlik, isteksizlik, akvaryumdan atlama, aşırı ürkeklik ve zaten daha da aşırı değerlerde bağışıklık sisteminin çökmesi ve ölüm olur.

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Peki bu birden sürtünme olayını parazitten yapıyorlar dimi?Balık böyle normal bir şekilde yüzerken birden bir sağa sola doğru hızlanıyor subulataların yapraklarına sürtünüyor.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yalnız hocam nitrat artışı sonucu oluşan bir stres faktörü var.Bu stres faktörü bildiğim kadarı ile balığın direncini kırar ve bunun sonucunda mukozası zarar görür.Suda serbest halde gezen parazitlerde balığın vücuduna yapışır.Balık bunun sonucunda parazitlerden kurtulmak için vücudunu sürter.

Yani demek istediğim herşeyin başında nitrat var.Bu benim görüşüm ...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oluşan nitrat stres faktörü olabilir ama mukozaya gelene kadar balığın zarar görecek birçok yeri var. Doğa önlemini her zaman alır ve almıştır. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır balık hasta olabilir, zayıflayabilir vs vs olabilir ama nitrat oldu balık stres yaptı mukoza zarar gördü diye birley yok. Bu stres zarar vermeye mokozadan başlamaz bunu test eden olmamıştır sanırım.

Balıklar sürtünüyorsa solungaçlarına yerleşmiş olan parazit yüzüden de sürtünür, sadece mukozadaki benek yüzünden değil.

Örnek olarak ve en basit ispatı olarak; Sen hiç beyaz benek olmuş Cichlid gördün mü...duydun mu ?

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Peki hocam nitrat artışı sonucu sürtünme olmaz demiştiniz.

Dipte artan yem artıkları ve dışkılar sonucu suda nitrat artısı olur yanılmıyorum değil mi? Balıklarda sürtünme görünür ve dip çekimi ile taze su ve kaya tuzu eklemesi sonrası bu sürtünmeler yok denecek kadar aza iner.

Peki nitrat sonucu sürtünme olmuyorsa bu durum nasıl açıklanabilir?

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Benim konuda yine sonuç yok...:smile19:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevabı kendin vermişsin zaten. Su değişimi ve sana göre de biraz kaya tuzu. Atıklar sonucu Ph hangi eğilime girer ve su değişimlerinden sonra Ph hangi eğilime girer ?

Ne dersin ?

Sana biri 4 tane al demiş, hatta çekinme gel 6 adet daha al demiş ve tamam demişsin sanırım Özcan abi. Oysa almadan önce sorsaydın akvaryumun neonlara hazır mı diye sorardık en azından. Belki bir şekilde bir yerlerine parmak atılır ve Neonlar sürtünmezdi. Yüksek Ph, eski su, yumuşak ve asidik su diye sana biz sorardık ama öneren biri sormamış. Şimdi ne yazalım Neonlara ?

Bu şekilde sonuç alamazsın abi. Görsellik eksik, aldıktan sonra sorun olunca danışmak yerine satın almadan... sorunlar başlamadan danışmak balıkların sürtünmesine kesin tedavidir.

11. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sana da hak veriyom ama yaptık bir kere napam?Ya balıkçı neonlar bayat suyu sever diye bişey attı ortaya.Anlattım akvaryumu neon olur dedi.Görsellik yok.Telefon daha bugün geldi garantiden.Akşama doğru eğer unutmazsam ve çekebilirsem buraya koyarım.Bu sürtünme olayı neonlarda yoktu sadece.Neonlar gelmeden önceki bütün balıklarım aynı şeyi yapıyor.Günde 1-2 defa görüyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bayat su ile eski su arasinda cok fark var Ozcan abi.

Bayat su diyen esnaf arkadasin zaten senin akvaryumunun uygunlugunu sorgulamasi beklenemez.

Neonlar eski su sever. Eski su demek biyolojik dengesi oturmus, neon turune uygun olarak hafif asidik ve yumusak olmasi demektir. Mesela yeni bir akvaryumda veya bu sartlar hedeflenmemis bir akvaryum ortaminda bu sartlar bulunmaz.

Neon zor bir baliktir en azindan hassas baliktir. Ilaca filan pek dayanmaz. O yuzden isiklari birkac gun yakma ve damacana su ile su degisimi yap bence. Damacana su degerleri yumusak su olursa iyi olur. Su degisim miktari az olmali. Duzelme sonrasi su degisimlerini daha az litrede ve cokta kisa sure araliginda yapmamak gerekir.

Cep mesaj...

ozcan13 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş