1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nerede yanliŞ yapiyorum?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 9 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Merhaba arkadaşlar bundan yaklaşık 5 ay önce 4 erkek 2 dişi kribensis aldım.Kribensisler çok sakin balıklar oldukları için 180 lt.bitkili akvaryumda canlı doğuran türleri ile beraber beslemeye başladım,biraz araştırdım kribensisler çok kolay yavru veren balıklarmış.Ama ben nedense 5 ayda yavru alamadım,bu konuda fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

2. falconx

falconx

Yer:
    İstanbul, bakırköy
    İsim:
    Nafiz TİMUROĞLU
    Cevap: Nerede yanliŞ yapiyorum?

Genelde yumurta dökenler ile canlı doğuranlar aynı akvaryumda üremezler.Canlı doğuranlar her zamanki vahşilikleri ile yumurta dökenlerin yumurtalarını ve yavrularını yerler. Bu tür cikletlere sakin bir akvaryum ve yumurta dökebilecekleri bir kovuk gerekir.

METİN SUVAR ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kimlerden yavru bekliyoruz bilmek lazım. 20.lik delikanlı ile 80.lik nineden veya tersinden medet umuyor olmayalım. Biraz balıklarla ilgili durumlar bunlar.

METİN SUVAR ve taygun bunu beğendi.
  4. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Aslında 1-2 defa yumurtlama tüpleri çıktı,ve yuvayı korumaya başladılar,hatta cam temizleme mıknatısına bile saldırıyorlardı.Ama 2 veya 3 gün sonra ikisindede stres belli oluyor.Ve yuvaya başka bir balık yaklaştırmıyorlardı zaten.Tahminime göre ya yumurtalar mantarlaşıyor,yada bazı sayfalarda erkeği ayırın diyorlar,belkide erkek yumurtaları yiyordur.Çünkü söz ettiğim durumlarda bazen erkeğin dişiyide yuvaya sokmadığına tanık oldum.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mantarlaşma olması döllenme olmamasından da kaynaklanır. Yani erkek bu işlemi yapmıyor veya yapamıyordur.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  6. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Peki şimdi ne yapmamı önerirsiniz,burada krıbensis bulmam çok zor olduğundan,bu türleri göndermeyi düşünüyorum.Ben beslediğim canlı ne olursa olsun yavru alamadığım zaman sıkılıyorum,ve zamanla o türden soğuyorum.Şimdiye kadar birçok canlı doğurandan ve amerikan cikletlerinden yavru aldım.Ama kesinlikle satmadım,hep çevreye hediye ettim.Çünkü hobinin içine ticaret girince anlamını yitiriyor ve zevksizleşiyor diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş