1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nereden Başlasam Tuzlu Su Akvaryumuna

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde hmrhmr tarafından 19 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Tuzlu Su Akvaryumuna başlamak niyetim var. Bu yüzden değerli görüşlerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Yaklaşık 9 yıl boyunca tatlı su yaptım hemen hemen her çeşit balığı besledim ürettim. Son iki yıldır araverdim tankları dağıttım. tuzlu su tankına geçmeyi planlıyoum ancak maliyetleri beni engelliyordu. Artık küçük bir akvaryumla başlamayı düşünüyorum ufak ufak....Tatlı suya başlarkende böyle başlamıştı herşey bir fanusta iki japonla sonra çöpçü üretimine kadar gitti iş :)

Elimde eski günlerimden kalma :) 38*26*38h ölçülerinde akvaryum var. Canlı kaya, 2 balık (biri palyaço) ve 1 cle.shrimp'le dalıp gideyim istiyorum :) Boyutlara uyacak dış filtre ,kafa motoru ve ısıtıcıyla kuruluma başlamak istiyorum. Sizce uygun mudur? Böyle bir tank için PS illa gereklimidir olmadan olur mu?

Ps yerine şelale filtre kullansam yeterli olurmu?

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Nereden Başlasam Tuzlu Su Akvaryumuna

Emre bey hoşgeldini öncelikle.

Herkesin kafasında olan başlangıç için ufak bir akvaryum aslında bir yandan yanlış neden diye soracak olursanız küçük akvaryumda dengeleri sabit tutmak zordur tatlı suya benzemez gözünüzü korkutmak istemem ama en azından 60-70 litrelik bir akvaryum ile sıfırdan yandan veya arkadan sumplu şekilde başlasanız sizin için daha iyi olur diye düşünüyorum forumda çeşitli nano ve arkadan sumplu modeller var bunlardan birini örnek alabilirsiniz.

İleride illaki birkaç çeşit balık eklemek isteyeceksiniz o zaman ebat size sıkıntı çıkarır ama 60-70 litre bir akvaryuma tek perkula yerine 2-3 tane rahat ekleyebilir ve birkaç çeşit balık ve mercan koyma şansınız olacaktır.

Deniz akvaryumlarında dış filitre kullanıma uygun değil sizin için şelale filitre daha uygun hatta üzerinde PS olan şelale filitreler var onları düşünebilirsiniz.
    PS olmazsa olmaz diyemeyiz ama olsa iyi olur zaten ufak olan su hacminde düzenli su değişimi ve kaliteli canlı kaya hatta kum ile olabilir.

3. zagah

zagah

İsim:
    zafer agah

Yeri gelmişken bende bir soru sormak istiyorum. Tuzlu su akvaryularında neden dış filtre uygun olmuyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Emre Bey,

Hedefiniz mütevazi bir akvaryum yapısı olduğundan elinizdeki akvaryumu kullanabilirsiniz. Şelale filtre her durumda olursa iyi olur. Askılı küçük bir protein skimmer akvaryuma eklenirse daha stabil bir su ortamı yakalanabilir, aksi taktirde su değişimlerini daha sık yapmak gerekir. Kısaca hedefiniz olur her koşulda ancak en güzeli ideale yakın kurmaktır.

Dış filtre olmaz derken aslında bu uzun vadeli bir söylemdir. Dış filtrelerin açılıp temizlenmesi zordur ve eğer içine elyaf veya mekanik diğer malzemeleri koyarsanız 3-4 günde bir elyafı atmak için açılması gerekir. Eğer sadece biyolojik kullanırım diye düşünülüyorsa zaten anlam ifade etmez çünkü akvaryuma iki parça fazla canlı kaya eklenir aynı işi görür. Ancak kimyasal filtre malzemesi kullanmak için uygundur. Uzun vade de açılmadığı zaman aşırı tortu tutup Ph değerinin salınmasına sebep olur.

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ben tuzlu su konusuna çok uzak ve alakasız biriyim.Ancak benim düşünceme göre bazı yerleri iyi hesap etmek gerekiyor.Şimdi bir heves ile ufak bir tank ile başlasak sıkıntı olur.Zamanla ufak tank yetmeyecek,daha da büyütmek gerekecek.Her ebat büyüdüğünde de bir önceki sump,ps ve diğer malzemeler de yetersiz kalmaya başlayacaktır.Bu da her defasında yeniden bir maddi külfet ve kurulumda ayrı bir sıkıntı getirir.Bence imkanlar dahilinde alınabilecek en büyük tank alınmalı.Para durumlarına göre tüm ekipmanın temin süreci belli bir vadeye yayılabilir.İlla ki anında tüm malzemeyi alıp da kurup bitirmemiz gerekmiyor.Verilen paralar gerçekten de çok fazla.O yüzden ben şahsen baştan büyük tank kurup,tek defaya mahsus bir ödeme yapmayı tercih ederdim.

Bu elbette ki benim fikrim.Doğru olmayabilir?Tatlı su sistemlerine daha mantıklı veya mantıksız da olabilir?PS ler standart ve her hacme göre de uygundur belki?Ben sadece çok kabaca olaya bakıp işin maddi tarafını düşündüğümden aklıma gelen durumu yazmak istedim.

Sayfayı Paylaş