1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nereye açıcağımı bilemedim, :) Melekler, discus, tetralar, canlı doğuranlar :)

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Herkese merhaba;

Ben yeni akvaryum yapıyorum 60*50*40 120 litre veya 65*50*40 130 litre, bitkili olucak içinde canlı olarak Melek, discus, neon sürüsü + tetralar tabii uygunsa, vede canlı doğuran ( Canlı doğuranlarda sadece Lepistesler ve kılıç kuyruklar olucak. ) Demek istediğim bu türler bir arada yaşarmı ? Eğer yaşamazsa ben sadece Melek, discus ve neon bakıcam ama yaşarlarsa hepsinden bakıcam.
    Sorularım bunlar.
    1-) Akvaryumun litresi iyimi bunlar için.
    2-) Bu balıklardan kaç tane alayım. ( Melekler ve discuslar yavru olucak )
    3-) ( Neonlar hariç ) Tetra türleri melekler discuslar ve canlı doğuranlarla yaşar mı ?
    4-) Discus ve Melek için hangi türleri şeçeyim yardımcı olursanız sevinirim. :)
    5-) Tetralara baktığıma göre agresif balıklarmış kimisi agresif diyor .8. eğer olursa sizce hangi tetra türleri uygundur ? ( neonlar hariç :) )

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler... saygılar:gif

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Birde cüce vatoz koyucam. :)

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yavuz'cum öncelikle hayırlı olsun kararın.

Benim, bundan önceki tankım bitkili Discus tankıydı, (176 litre 55 cm yüksekliği vardı.) yaklaşık üç sene uğraştım,Discus ile. Edindiğim bilgiler, yaşadığım tecrübeler ile seni bilgilendireyim.

Discusların bitkili tank yapmak zordur.Hassas sürekli aynı değerlerde tutulan su değerleri ister. Nitrata fazla tolareli değildir. Discuslar yüksek olan tanklardan, habitatından dolayı çok sık su değişimi,(Ki yavru alacaksan büyütmek için her gün en az %20.) loş bir aydınlatma (Yüksek aydınlatmada strese girer.) ve asidik,çürümüş bir su tercih ederler. Bitkiler ise, daha alçak olan tank,(Işık güçünün suda kırılmasından dolayı.) Daha az su değişimi ve yüksek aydınlatma ister.Discus ile Melek aynı tankta olmasını üstadlar tavsiye etmez.(Meleğin bağışıklık sistemi Discusa göre daha kuvvetli olduğundan Melek balıklarının üzerinde taşıdığı bakteriler Discusa zarar verdiği söylenir.) Her bir Discus en az 50 litre hacme ihtiyaç duyar. Genelde Discus türlerinin yanına her hangi bir tür tavsiye edilmez. Discus hızlı yüzen balıklardan dolayı rahatsız olur gene strese girer.En iyi yakışan ve avlamadığı balık türleri Kardinal neon tetra, kırmızı burun tetra ve rasboradır. Vatoz balığının Discusun mukazasını çok sevdiğinden dolayı gece discusa yapışıp kanını emer. Cüce vatozlararın yapışmayacağını söylerler ama üreme dönemine gelmiş bir Discusta vücudu daha çok mukaza bastığı için cücelerde yapışıyor.(Tecrübe ile sabittir.)

Discuslar sürü balığı olduğundan dolayı tanklarda aynı batından olan en az altı veya sekiz olmak kaydı ile tanka alınabilir. Discus aynı zamanda etçil olduğundan dolayı canlı doğuranların yavrularını gece avlarlar.

Discuslarda gerekli olan yaşam şartları sağlanamas ise yanık kalır büyümezler.

Meleklerde ince yapraklı bitkileri yedikleri için son tankımdan çıkartım tetra gurubuna geçtim.

Sana tavsiyem, verdiğin tank ölçülerinde mükemmel bitkili nadir balıklar ve tetralar yapabilirsin. Discuslara verdiğin para ile aynı fiyatlara gelir.

Umarım bu yorumum ile seni discustan soğutmamışımdır.

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Çok teşekkürler Murat abi çok güzel yazmışsın valla :) zaten benim alacağım tetralar senin yazdıklarındı :) sen kısaca discus besleme diyorsun yani :) valla akvaryum 120 litre olucak ben 1 çift çıkarıcaktım discuslardan ama sen öyle diyorsan almam :) cüce vatoz kan emiciymiş demek :D bende seviyordum onu discustan filan soğutmadın Murat abi Yorumun için teşekkürler. saygılar:gif

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bence de bitkili bir akvaryum yap. Cichlid türleriyle sanırım fazlasıyla ilgilendin yavuz. Biraz da bahsettiğin gibi bir tankta canlıdoğuranlar beslersen senin için de uygun olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam önceden canlıdoğuran beslemiştin. Tecrüben var yani.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Biraz sıkıldım desem hep aynı balıktan doğrudur :) bende yeni akvaryum kurucam inş. Ama meleklerde tecrübem yok ama doğal ortamı uygun etmeye çalışcam Canlı doğuranlar hakkında yeterince bilgim var. :) Bitkili olucak zaten discustan vazgeçtim almicam discus :) Melekler, Lepistes ve kılıç kuyruk, neonlar ve tetra türleri olucak.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Balıkları almaya başladım yavaş yavaş :) şuan 1 Leopar melek, 4 neon tetra, 1 dişi lepistes. :)

8. taygun

taygun Guest

Yavuz Merhaba,

Corydoras almayı unutmuşsun. Her tatlı su akvayumunda olması gereken bir balık.

Murat emeğine sağlık. Gerçekten iyi bir öğreticisin. Çok net belli oluyor.

Saygılar

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Tamer abi merhaba;

Corydorastan aldım ondan almazmıyım ama albinosundan aldım, normal corydorastan yoktu ben de albinosundan aldım çok güzel oldu. naz: Gerçektende güzel anlattı Murat abi çok teşekkür ediyorum Murat abime. :) :hepiniziseviyorum:

Bazı yerlerde kısaltma veya yanlış yazılmış olabilir çünkü klavyenin pili bitti kusura bakmayın.

Sayfayı Paylaş