1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

New Jet 4500 ile sorun yaşayan varmı ?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 30 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    6 ay önce kurduğum akvaryumda eski seri (yeşil olanlardan) new jet 4500 kullanmıştım. Sorunum şuydu günde yaklaşık 1-5 defa 1-2 saniye kadar duruyor yada takılıyor sonra devam ediyordu. Bu hereketi sumpun seviyesini yükselttiği için PS yi taşırıyordu. Aldığım yer saolsun ilgilendi 1 hafta kadar orda denemede kaldı (bu süre içinde 2 farklı motor denedim evde bu sorunu yaşamadım) Sonra sorun yok dendi geri gönderildi ama aynı sorunu tekrar yaşadığım için yeni seriyle (siyah olanlar) değiştirdiler. Maalesef aynı sorun bunda da var. Portalın çoğunluğunun bu seriyi kullandığı malum. Acaba benden başka bu takılma sorununu yaşayan varmı? Yusufun motordada oluyormuş ancak onun sump büyük olduğundan seviyeyi tolere edebiliyor sanırım

2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mesut Bey elektriklerle alakalı bir sorun olabilir mi?
    Bende iki adet 4500 çalışıyor fakat böyle bir sorunla karşılaşmadım hiç.

3. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bendekinde bazen hırlıyor gibi oluyor, ancak şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Sadece sesi kafama takmamaya çalışıyorum. Yarattığı fiziksel bir sorun söz konusu değil benim tankta. Başka odadayken tanktan gelen uğultu şu şekilde " Rı rı rı rı rı rı" Biraz Sabit Kanca tarifi oldu idare edin :rolleyes:

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Voltaj dalgalanmasından kaynaklı korumaya aliyor olabilir . Bu dur kalk olayını sadece newjet yapar . Bunun çözümü ufak çaplı bir regulator .

Seyyar cihazdan online.

MOVACIKLI ve Montimahir bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Benimde ilk aklıma gelen o oldu hatta saatlerce başında oturup bu duraklamayı yaptığında evin ışıklarında bir dalgalanma oluyormu diye bekledim ama gözle görülür bişey yoktu. Bu dalgalanmayı ölçümlemenin bir yolu yok sanırım. Regülatöre harcama yapmadan ölçebilsek iyi olurdu

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Halil NJ 50w PSnin motoru 35 W bu ikisine 500 vA lik bir regülatör taksam yeterli gelirmi?

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yeter tuncmatik 500 diye bir ürün var o ısını görür yağmur almıştı 80-90 tl falan

Seyyar cihazdan online.

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Aynı ürünü düşünüyorum bende alıp deneyelim bakalım

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Eğer sorun voltaj ise kesin çözüm olur .
    Genelde aksam saatlerinde mı oluyordu problem

Seyyar cihazdan online.

10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bende 4500 yeşil olanlardan kullanıyorum fakat böyle bir sorunla karşılaşmadım.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benin 12 w lık 1000 l/s bir sunsun devirdaim motorum 2 senedir kullanıyorum hala bazen çalışıyor mu diye baktığım oluyor ses sıfırın altında.:D:nazar:

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bozuk dış filtre motorları süper kafa motoru oluyor duyurulur.
    Hatta çırpıcıda takılıyor ısı sıfıra yakın "bozuk derken" motor değil kovası çatlak su kaçıran veya kullanılmayan,motoru düzgün kesip çıkarın derim...temo19

Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  13. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bende bi jebo 835 var alparslan. Ondan kafa motoru yapılır mı ?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bundan hiç söküp bakmadım abi,söküp bak yapısı uygun mu uygunsa neden olmasın ufak akvaryumlar için ideal olur...:)

15. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bana neresini sökeceğim konusunda bi foto filan gösterebilirsen halletim gitti sayılır :)

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu üst kafada 4 vida var onu sökünce motor tam görünür ve sonra motora zarar vermeden kesip çıkarmak gerek...:)

[​IMG][​IMG]

17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Haftasonu 500Va lik bir regulatör aldım. Hiçbir işe yaramdı. :( Benim geri dönüş boruları 32 mm acaba bu yüzden motor zorlanıyor olabilirmi? Motru birkez daha geri göndermem zor görünüyor :(

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Boru çapından olacağını sanmam, zira bendekiler 25'lik boruya bağlı.

19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Aquarium systemin sitesinde birtek Fransa'da bir yerin mail adresi vardı oraya mail attım.Bakalım dönüş ne olacak. Ama aklıma başka birşey gelmiyor. İki motorda arızalı gelmez heralde?

20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    32' lik geri dönüş biraz büyük gibi, "eğer maksimum yüksekliğe basmaya çalışıyorsa" boru içindeki ters basınçtan dolayı zorlanması olası. Boş bir tankta, veya sistemde daha ufak çaplı dönüş ile denediniz mi?

Motorun önerilen çıkış çapı nedir? Teknik belgelerinde böyle bir bilgiye denk gelmedim ama, ek bir bilgi olarak; Newjet tüm akvaryum donanımlarının 30mA 'lik sigortalara bağlanmasını önermiş.

Ya da sump'ta motorun durduğu bölmedeki su seviyesini daha yukarıya çekmeniz mümkün mü? Böylece sumptan gelen basınç ile yukarıya çıkmaya direnen suyun yaptığı ters basıncı dengelemeyi deneyebilirsiniz?

Sayfayı Paylaş