1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Newa more 50r ile ilk adim

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Vlkn7 tarafından 9 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Ne yazik ki tankimda ki butun canlilari (baliklar) kaynettim. Tank 3 haftadir bos donmekte degerler sadece ilk balik kaybindan sonra ki digerlerinin ölumunu buna bagliyorum.
    Ilk baliktan sonra amonyak ve nitrit olcmeye basladim son baliktan sonra isiyi tuzlulugu standartlara cektim.
    Suanda amonyak nitrit 0. Nitrat 2 fosfat salifert testle olculemiyor. Tuzluluk 1024 isi 26 sabit.
    Suda, sanirim amfipod (kucuk beyaz pire gibi) oldukca artti camlarda yogun ve daha goLe gorunebilir yapi olarak daha buyuk podlarda cogalmaya basladi.
    Simdi hafta sonu canli girisi yapmak istiyorum. 2 clownfish, 2 purple gobby, yellow watchman goby hepsini ayni anda girsem sorun olur mu? Sonrasinda 2 ay canli girisi dusunmuyorum. Belki bir kac mercan olabilir.

2. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Tankınız hayırlı olsun ve geçmiş olsun. Sorunuz iki gün cevaplanmayınca bir hataya düşmeyin diye yazıyorum. Beyaz benek hastalığına bağlı tüm balıklar ölmüş olsa bile suda beyaz beneğin bittiğini sanmayın. Kumda suda kayada hastalık devam ediyordur. Mercan ve anemon varsa bunları başka bir tanka alın iki günlüğüne ve ana tankınızı 31-32 derecede iki-üç gün boş çalıştırın. Yavaş yavaş sıcaklığı düşürün ve sonra balık ekleyin. Bu sıcaklık hastalığı öldürecektir.

Vlkn7 bunu beğendi.
  3. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Tavsiyeniz icin cok tesekkur ederim ancak tankta karides, 8 conch, 2snail ve 4 parca mercan var ve alabilecegim baska tank yok sicaklik 2 gu. 29 derecede calisti baliklarin kaybindan sonra ve %40 su degisimi yaptim biodigest ve biooptim kirdim.
    Hafta sonu canli almayi planliyordum simdi tedirgin oldum.

4. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Conch ve snaillerin zarar göreceğini sanmam bu sıcaklıktan. Sadece mercanlar için küçük bir plastik kap bile olabilir. Isıtıcı ve hava motoru ile desteklemeniz de iyi olur tabi. Belki 29 derece de bu iş için yeterli olur. Şu da var, belli bir süre konak bulamayınca da ölüyorlar. Bu kuluçka dönemini ve balıkların öldüğü zamandan bu zamana geçen süreyi de hesaplamak gerek. Bu durumda ısıtmaya bile ihtiyaç olmayabilir. Öldürme sıcaklığı ile ilgili bilen biri yazar belki. Bekleyelim.

Vlkn7 bunu beğendi.
  5. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Balık kaybetme sebebiniz beyaz benek/ marine ich (Cryptocaryon irritans) ise en az 6 hafta balık almamanızı öneririm. Konaksız kalan parazit yaşam döngüsü doğrultusunda suda 6 hafta kadar yaşayacaktır. Yeni alacağınız canlılar da kuvvetle muhtemel bu süre içerisinde enfekte olacaklardır.
    Bunlar harici şu an beklemek dışında sıcaklık veya tuzluluk ile oynamanıza gerek yok.

Pennywise, Vlkn7 ve ZodiJackly bunu beğendi.
  6. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Yaşa. Söylemek istediğim buydu. 6 hafta sabır.

Vlkn7 bunu beğendi.
  7. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Peki 3 hafta gecti 3 daha beklemeyi goze alabilirim. Bu surede mercan eklesem sorun olur mu? En azindan butceyi dengelemek acisindan bu ay mercana yatirim yapabilirim

ZodiJackly bunu beğendi.
  8. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Sıkıntı yok. Mercan anemon devam.

Vlkn7 bunu beğendi.
  9. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Bugun test yaptim tuzluluk 1024 sicaklik 25.7 amonyak nitrit nitrat fosfat salifert testle olculemiyor sifir cikti.
    Ph 8.5 - KH 5 ufak bir su degisimi yaptim 24 saat sonra KH tekrar olculecek.
    2 sorum var,
    1-KH i katki kullanmadan nasil yukseltebilirim?
    2-tankda beyaz toz gibi ucusan cisimler var denemek icin PS i kapattim 1 saat ve azaldi acaba PS tanka kabarcik mi saliyor? Eger PS kabarcigiysa zarari var mi?

10. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Kh şu değişiminden sonra kendi yükselecektir. Beyaz ucusanlarin ps le bir bağı olacağını sanmıyorum. Kum tortusu olma ihtimali yüksek. Veya çözülmemiş tuz. Veya tuzla gelen başka bir madde. Ps in salacagi kabarcık yine kabarcık şeklinde olur. Bir de pod denen canlıların yeni tankta bazı patlama dönemleri vardır. Onlarin serbest yüzüşü olabilir.

11. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Merhaba arkadaslar son canli kaybimdan sonra suanda 2 clownfish 1 domino damsel 1 stripe damsel 1 firegoby 1 bicolor blenny eklendi ve 10 gundur hersey yolunda ancak kayalarin uzerinde resimde ki olusumlar basladi bunlar nedir forumda da bulamadim onlem almalimiyim?

IMG-20190501-WA0008-675x1200.jpg

hiter bunu beğendi.
  12. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Yosuna benziyor elleyince dağılıyor mu yoksa kayaya yapışık mı duruyor? Bir de beyazlar biraz güçlü mü?

13. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Aydinlatma aquareef pro3 nano 10 saat gun simulasyonunda white %40 daywhite %30 maksimum gucte.
    Dokundugumda dagilmiyor baska ornek gelmedi ama et beni gibi birsey kayanin uzerinde dipten dagilmadan kopuyor

14. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bir süre beyazları azaltalım ışık çok Beyaz geldi gözüme belki fotodan yada bana öyle geldi. Bir de tds ölçebşlirmisin suda en azından fikrimiz olur

15. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Resim yaniltir net ciksin diye sadece beyazlari yaktim maviler varken cok net cekemiyordum.
    Tds 0 recineyi yeni degistirdim ona dikkat ediyorum. Bu aksamda testleri yapicam degerleri paylasirim.

hiter bunu beğendi.
  16. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    @hiter bir sorum var 1 aydir nitrat ve fosfati sifir olcuyorum akvaryuma nitrat dozlamak icin bir urun turkiye de var mi? Yabanci kaynakli var ama ulkemizde bulamadim.

17. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Nitrat niçin sıfır önce ona bakmak lazım. Düzenli bakteri girişi yada votka metodu uyguluyormusun? Genelde nitrat girişi hoş karşılanmıyor canlılar tarafından ama başarılı uygulamaları da yok değil. Bir de neden yükseltmek istiyorsun?

Vlkn7 bunu beğendi.
  18. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Nitrat ve fosfat sera ve salifert testlerle 0 cikiyor yemlemeye dikkat ediyorum baliklar bitirdikce yem veriyorum kuma cok az yem dusuyor. 130 litre su hacmim var curve 5 ps 2 haftada 20 litre su degisimi pro nano3 aydinlatma 10 saat gun similasyonu beyazlar max %45 gucle yaniyor.
    Canli olarak 2 clownfish 2 damsel 1 fire gobby 8 conch 2 snail var.
    Mercan olarak 6 kafa acan, 9kafa ufak zoa, hairmushroom, hammercoral, 1 bas candy, 1 leather var. Mercanlara afpyhto mix ve af power veriyorum haftada 1 kere.
    Baliklara haftada 1 dondurulmus yem veriyorum. Nitrat hep sifir.
    Simdi yukseltmek istemem forumlarda okudum ve suanda dyno oldugunu dusundugum bir olusum var dalga motorunun uzerinde ve nitrat ve foafat sifir oldugunda bu arkadasla mucadele eden bakteriler tembellestiginden ortaya cikabiliyormus. Bu yuzden bu arkadaslara ugrasacak mesgale vermek istiyorum nitrat girerek :)

19. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Öncelikle Fosfatınız hanna ile ve Nitrarınızı akvaryumcu ya ölçtürün. Beyazlar %45 biraz fazla %25 yeterli, mercan besini girişini bırakın. Bu yosun ışıklar açıldığında kabarcık çıkartıyorum? eğer evetse dinodur değilse bilmiyorum. Nitrat ve Fosfat 0 çıkıyorsa uygun dozda nitrat ve Fosfat dozlamanın ben zarardan çok faydasını gördüm

Düzenleme: 27 Mayıs 2019
  20. Vlkn7

Vlkn7

İsim:
    Volkan
    Evet isiklar acildiginda balonculugu ucunda tutan bir yosun tabakasi var taban genis yukari dogru inceliyor ve en ucta baloncuk bu sadece dalga motoru uzerinde var ve sabah ise gelirken gordugum bir kayanin ucunda ufak bir olusum daha basladi. Aksam foto cekip yuklerim akvaryumu kurdugumdan beri derdi bitmedi bir yandan ogreniyorum ilgimi cekiyor ama mudahaleye para harcamaktan canli giremiyorum :(
    Hanna satin almak istiyorum ama oldukca pahali ve emanet alabilecegim hic biryer yok.

Sayfayı Paylaş