1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nihayet Bitirdim

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde vedat tarafından 12 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    Size akvaryumumlarımı tanıtıyım. Hem tuzlu su hemde tatlı su, ikisindende vaz gemeyince bende altı üstlü bir cözüm buldum (daha fazla yerim yok eş durumu :D ) üstde tuzlu su altda tatlı su.

Ben de ne yapabilirim diye düşünürken böle bişe cıktı ortya tatlı su tekerlekli istedğimde. Cekip yapılması gereken ne varsa yapıyorum neyse asıl işimiz tuzlu su:

Ölcüler:60*40*40
    Sump: 60*10*40 arkadan sumplu
    ps: BMQQ
    refigum: 19*10*40
    kafa motoru : new jet 1000
    kum: coral reef 4,5kg 2 paket canlı kum
    kaya: Seramik kaya
    Aydınlatma: 36*1w power led (18 sıra iki adet dizili mavi beyaz eşit)
    dalga motoru: yok araştırıyorum :D

Nihayet bitrdim tek eksikiğim sirkülasyon motoru kaldı dans:

Profili yaptırdım gerisini kendim yaptım, önceden boyanmıştı suya karşı
    Resimler:

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Ottoman, ozgun_cyprus, ZeRo-x7 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Nihayet bitrdim

Kıvrak zekanız için öncelikle tebrik ederim. :helalolsun:

Seçtiğiniz ekipmanlar güzel. Sirkülasyon motoru sicce voyager 1 olabilir.

Umarım istediğiniz kurulumu hep birlikte gerçekleştiririz.

3. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Teşekkürler daha danışacağım cok bilgi olucak :) , dalga motoru icin sicce aklıma yattı boyutu inşallah kücüktür.Diğer sorunum ise motoru sadece yan camlarda kulanabilirim yani karşıya direk vermesi önemli ,siccenin birkac videosunu izledim etrafına dönerek dalga yapıyordu kafama takılanda bu?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Voyager 1 de direk karşıya verebildiğiniz gibi önündeki aparat sayesinde yanlarada verebiliyorsunuz.

[video=youtube;K6wzCvT3eLs]http://www.youtube.com/watch?v=K6wzCvT3eLs[/video]

5. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Biraz daha araştırıp öyle almak istiyorum ama büyük ihtimalle sicce olucak :) bunun yanında birkac sorum daha olucak.
    1. Canlı kum aldım ama yinede bir parca canlı kaya koymam gerkirmi
    2. Daha yeni kurdum ama hemen spagetti alg koysam olurmu
    3.Son olarak pod nasıl akvaryuma sokarım bu canlı satılırmı yada nasıl temin edilir.

6. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Türk insanının zekası budur helal olsun...

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel bir kurulum olur İnşallah.Konuyu merakla takip edeceğim. Bu arada nasıl bir ps düşünüyorsunuz?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Nihayet Bitirdim

Tebrik ederim Vedat, gerçekten güzel olmuş. Akvaryumun tasarımı, arka sump, arka fon çok beğendim. İnşallah sağlıklı güzel bir akvaryum çıkar ortaya. Akıntı konusunda bana sorarsan hedefin fazla sayıda motora odaklanmak yerine tek bir motorla ihtiyacı karşılamandır. Çünkü hacim küçüldükçe içeride yer kaplaması yanında suya her motorun ısı takviye yapması var. Özellikle hacim senin akvaryum gibi olduğunda bunun önemi düşünemeyeceğinden fazladır. 2 Adet suyu ısıtmayacak orta marka akıntı motoru 350 Lira civarı.

Bu yüzden iyi düşünüp ve sabırlı olup hazır olunca gel git yapıcı ekipmanlardan alırsan iyi olur. Senin hacim MP 10 Vortech için uygun. Dün Fatih arkadaşın ısrarı üzerine aldım ama benim ölçülerde tam istediğim gibi olmasa da senin ölçülerde çok iş yapacaktır. Yine benzer ekipmanlara bak derim. Sadece mıknatıslı bir küçük kafa kısmı akvaryum içinde, asıl ısınan ve pervaneyi çeviren aparat su dışında.

9. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal

Vedat bey güzel bir tasarım olmuş tebrikler . Akıntı için bencede iyi araştırın ve bir kere alın derim çünki ilerde mercan vs akvaryuma giriş yaptıkça ekipmanlar yetersiz kalabiliyor . Mp 10 gerçekten güzel olur ve işinizi fazlasıyla görür ...

10. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Herkese cok teşşekürler. Akıntı motoru icin sorunum şu arka bölümün tamamı ve sağ camın büyük bölümü kaya ile kaplı, alt kısma etki etmesi icin sicce tercih etmeyi düşünüyorum.
    Şu konularda da bir yol gösteririseniz sevinirim:
    1. Canlı kum aldım ama yinede bir parca canlı kaya koymam gerkirmi
    2. Daha yeni kurulum oldu ama hemen spagetti alg koysam olurmu
    3.Son olarak pod nasıl akvaryuma sokarım bu canlı satılırmı yada nasıl temin edilir.

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal

Canlı kum işinizi görücektir bir parça koralin alg kaplamış kaya koyarsanız koralin alg oluşumu hızlanmş olur .
    şu an yeni kurulum yapıyorsunuz ne kadar seramik kaya kullansanızda yinede diatom olucaktır bırakın bunu normal şartlarda atlatsın spagetti alg vs koymayın
    podlar yumurta halinde zaten canlı kumun içinde var onlar belli bi zaman sonra kendiliğinden oluşup çoğalıcaklar
    şu an sadece sizin yapmanız gereken sabretmek ve araştırmak ben bunu her zaman söylüyorum sadece işinize yarayacak bilgiyi araştırmayın herkezin tecrübesini en azından gözden geçirin . Çünki herhangi bir olumsuzlukla karşılaşınca ilk onünüze geleni denemek yerine daha önceden araştırılmış ve kesinliği netleştirilmiş yollar denersiniz. Şimdiden hayırlı olsun ...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kaya ilavesi olarak 1-2 kg kaliteli hatta Singapur kayası eklenirse sürece desteği olur. Pod gibi canlıları akvaryuma bulup eklemeye gerek yoktur, akvaryum oturdukça ve eskidikçe şartlara göre glişim gösterirler ve ürerler. Mercan alındığında yapışık oldukları kayalarla da bolca gelirler zaten.

13. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Singapur kayasını anadolu yakasında bulabilceğim bir yer varmı yada elinde olan varmı bana satsın :D
    Not: Daha önceki akvaryumumda, şuan ismini bildiğiniz bir cok yerden kazık yemiştim bu sebepten soruyorum güvenilir bir yer varmı diye singapur diye yerli kötü kaya vermesin..

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bugün gördüm Singapur kayası kum alırken esnaftan ama tamamen karanlıkta durduklarından coraline alg kaplı değiller. Zaten amacın aşılama olunca anlamını yitiriyor. Singapur kayası olacak diye bir kural yok aslında. Gezdiğin esnafların akvaryumlarında bazı küçük parçalar olur, dal şeklindedir Fiji kayası veya tabak şeklinde olan Singapur kayalarına rastlarsın, üzerlerinde coraline alg kaplı olsun ve aiptasia gibi canlılar olmamasına da dikkat ederek alabilirsin.

15. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Dün bir adet sicce 1 aldım sirkülasyon motoruda tamamlandı. Yarın bir parca kaya bulmak icin dolaşıcam (anadolu yakası) bunun yanında süreci hızlandırmak icin kücük bir balık eklesem olurmu.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kaya hiç yoksa ve ekleyeceksen yavaş yavaş balık almak için acele etme derim. Tek kaya eklemelerde sorun çıkmaz ama eğer biraz fazla kg kaya eklersen sorun olabilir kayaların durumuna bağlı olarak. Dekorunu oluştur ve o arada suyun biraz daha eskiyip diatom başlasın eklersin.

grafikdelisi bunu beğendi.
  17. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Bakteri kültürü eklemek istiyorum ne kulanmalıyım.

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Bakteri kültürü olarak, çürümüş marul, belki bir pet bardak idrar aklınıza çürümüş amonyak içeren ne geliyorsa kullanabilirsiniz, yada biraz yem... Seçeneksizsiniz çok şey var. Onlar saçmalık gibi geliyor bana. Zaten amonyak olsun yeter bakterilerin üremesi için birde oksijen.

19. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

O halde almama gerek yok. Biraz yem atmıştım bırakayım böyle kalsın.

LostRua bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bakteri kültürü olarak bir ürün kullanmak istiyorsan Doğuş'un yazdıkları yanında ticari ürün olup işlevi olan ürün Prodibio Bio ampuller olabilir. Denedim iş yapıyor, bakteri kültürü yanında suyu berrak hale getiriyor.

Sayfayı Paylaş