1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat Düşmeme Sorunu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde nuwanda tarafından 8 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. nuwanda

nuwanda

İsim:
    Murat
    Merhaba arkadaşlar,
    Düşmeyen bir nitrat sorunum var. Acil yardım lazım.
    Akvaryumu kuralı yaklaşık 3ay oldu. 1ay sonra ilk canlı paylaçoyu koydum. Su değerleri normal seyrettiği için 15gün sonra bir paylaço daha koydum. Bunlar hala yaşıyorlar. Ancak yine bir 15gün sonra bluetang koydum. Bunda da ara ara beyaz benek görünse de sorunsuz yaşıyor görünüyordu.
    Ancak bu dönemlerde kumda sarı-kahve arası yosun oluşmaya başladı. Gider diye bekledim gitmedi. O dönem yaptığım teste nitrat yüksek çıktı. Bir hata yaparaktan ya da amatörlükten bu sırada bir de naso tang aldık. Tangleri aldığım yerle paylaçoları aldığım yer farklı. Bu sırada yakınımdaki alvaryumcuya gittim dedim kum bu halde ve nitrat yüksek. Dip çekim için hortum verdi ve akvaryum 400litre-40 litrede su değişimi yap dedi yaptım. Bunu yaptıktan 3gün sonra yine test yaptım nitratın çok az düşmüş olduğunu gördüm ama olması gerekenden yüksek.Nasoyu aldıktan 3-4gün sonra hastalanmaya başladı ve hiçbir balıkta görmediğim şekilde ölmeye direndi günlerce ama öldü aldıktan 10gün sonra(bu balık hasta gelmiş olabilir düşüncesindeyim)Şimdide naso öldükten 5gün sonra bluetangim öldü. Paylaçolar yaşıyor.
    Zaten ortalama 10günde bir su değişimi yapıyorum. Nerde yanlış yapıyorumda bu nitrat düşmüyor. 3tane balık vardı bu kadar yüksek nasıl olabiliyor.

akvaryum sumpla birlikte 400litre.

ps - bubble magus bm-150 pro

20kilo canlı kum

35-40 kilo canlı kaya-kayaları akvaryumunu kapatan birinden almıştım

test olarakta redsea'nin kitini kullanıyorum. diğer bütün değerler normal seviyede. nitratıda rakkam olarak ifade edersek son su değişiminden önce 40sa şimdi 30dur.

Yardımlarınızı bekliyorum..

2. nuwanda

nuwanda

İsim:
    Murat
    Kayalarda sıkıntı var mı.

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      56,5 KB
      Görüntüleme:
      345
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değişimi yapıp bakteri kültürü takviyesi yapın. Bakteri oluşumunda eksiklik var gibi görünüyor.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Büyük çap da su değişimi yapın derim, kullanılan yem nedir yem fazla mı veriliyor ps işini yapıyor mu ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık ölümlerinin Nitrat ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Ayrıca Nitrat testi Redsea olduğu sürece yüksek Nitrat olduğu her seferinde görülecek kanımca. Başka test kiti kullanılmasını öneririm.

Tuz markası, kumda oluşan alglerin bir fotoğrafı ve kullanılan katkı olup olmadığını eklenirse iyi olur.

Kumunuz nedir sizin?

6. nuwanda

nuwanda

İsim:
    Murat
    ilginize teşekkürler öncelikle;
    şimdi yaptığım testte bütün değerler normal nitrat ise 20 çıktı.
    daha işin başında olduğumuzdan hatalar oluyor bu da Veysel arkadaşın dediği gibi bakteri eklemede hata yaptık sanıyorum. çünkü başka neden yok.su değişimini yapıyoruz, ps normal bir şekilde çalışıyor.ama bakteri eklerken az ekledik galiba.
    4 balık varken 1 balık kaldı. o da ilk aldığım paylaço. bu balıkta dün beyaz benekleri vardı, bugün gitmiş ve baya hareketli. balıkların ölüm nedeni de hem nitrat hem beyaz benek ama hangisi tetikledi onu bilmiyorum..
    -kumum da redsea'nin canlı kumu.

veysel bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bakteriyi az ekledim ondan Nitrat yüksek çıktı fikri çok hatalı bir düşünce kesinlikle bundan kurtulun. Denge meselesi ve Nitrat degerine bakterilerin etkisi yoktur. Bu yönde işlev yapan kültürlerin kullanım şekli ise farklıdır. Blue tang sorunu tam atlatamadı ve sürekli parazite konak oluşturdu, su değerleri de iyi olmayınca diğer balıklara sıçradı. Blue tang ölünce dayanıklı bir iki balık kalınca parazit döngüsü kırıldı.

veysel ve ka2n bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim yazdiğım yanlış algılandı galiba.

9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Kayalar güzel gözüküyor. Ps güzel balık az. Neden nitrat sorunu olur ki?
    Akıntı motorunuz ufak gözüküyor ve kayaların altına akıntı gitmediğini düşünüyorum.
    Akıntısız bölgeleri tespit edebiliyor musunuz? Tortu oluşumu var mı?

10. nuwanda

nuwanda

İsim:
    Murat
    Bluetang 1ay yaşadı ve ilk 1hafta kayaların arasına filan hep saklandı görmedik bile. Ama balığın özelliklerinide okuyunca normal dedim. Dediğinize katılırım sürekli bir gün düzelen birgün gözüken beyaz beneği vardı. Buda diğer balıklarada sıçradı.
    Balıkların hastalığı dışında ben nerede hata yaptım deyince bir bu bakteri katkısını eksik koydum diye düşündüm. Konuyu açmadan önce çok okudum ama sonuç bulamayınca konu açmak zorunda kaldım.
    Dalga motoru aksine çok kuvvetli kumda ince kum olunca sorun yaşıyorum.kayaları aldığım kişi hediye verdiydi.ilerde gücü daha az karşılıklı 2tane koymayı düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş