1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat Problemi Çözemiyorum

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde ikaros tarafından 17 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Arkadaşlar akvaryum sump dahil 250 lt

Kurulumu yaklaşık 1 sene oluyor.

İçinde yaklaşık 15 kg canlı - 5 kg lav kayası bulunmakta.

Canlı olarak

1 ad Salifin tang
    1 ad Blue tang
    1 ad Cromis
    1 ad Mono
    2 ad Percula
    1 ad Star polip
    1 ad polip

Skimmer ilk 3 ay macro150p sonra 8 ay nac6a çalıştı son bir aydırda motorunu psk 2500 ( Temininde Temel abi yardımcı oldu sağolsun) ile modifiyeli nac6 çalıştırıyorum toplaması iyi. Gelelim soruna; Akvaryumda coraline alg dahil oluşmuş durumda , başlangıçtan beri nitrat problemim bulunuyor ve bir türlü düşüremedim. Tropic marine test ile 50-100 arası renge göre tahminim 70 civarı.

Nitrit 0.05 ppm ; 15 günde 40 lt su değişimi yapıyorum.

Canlıların durumu iyi fakat 1 ay önce aldığım 2 ad tube worm yaşamadı küçüldüler ve kayboldular.

Ne Tavsiye edersiniz. acil yardım istiyorum çünkü mercan eklemek istiyorum ama cesaret edemiyorum yazık olacak canlılara.

video kalitesiz ama genel olarak fikir verebilir belki.

http://img812.imageshack.us/img812/9002/2a9.mp4

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Nitrat problemi çözemiyorum -

Fevzi Bey su olarak ne kullanıyorsunuz acaba?

3. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Cevap: Nitrat Problemi Çözemiyorum

Ro su kullanıyorum. silikat filtresi yok yanlız.

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Bu su litresinde 2 tang nitratı mutlaka artıracaktır.....Mevcut canlılarınız bu değerlere alıştıklarından tölere ederler ama yeni ekleyeceğiniz canlılarda sıkıntı yaratır...Suyunuz normal acaba testiniz doğru mu?Aklıma bir de bu geldi....

5. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Eski test Tetra idi güvenmediğim için Tropic marine aldım onda da aynı.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Fevzi bey su değişimini haftalık %15 olarak denediniz mi ? Deneme yapmadıysanız birde o şekilde denermisiniz.

Sent from my u8800 using Tapatalk

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    %10 dahi olsa haftalık değişim, nitrat düşüşüne yardımcı olacaktır. Nitrat istediğiniz seviyeye inene kadar yemleme de kısıntı yapmak faydalı olur.

Tapatalk Mobil

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Fevzi,

Öncelikle videoyu izlerken birkaç unsur dikkatimi çekti. Bunlardan biri akıntının düşük olması, diğeri sumptan suyu akvaryuma veren dirsekli boru ucunun suya fazla ( sistem durduğunda suya gereğinden fazla su iner) girmiş olması, akvaryum suyunun aşırı bulanık görünmesi.

Ps performansından bir kare, kullandığın katkı ve sıvıları yazarsan iyi olur.

9. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Temel abi su çekimden dolayı bulanık görünüyor.

Yeni video çektim ps performansınıda gösteriyor.

akvaryum.mp4 - YouTube

Genel olarak su değişimleri dışında katkı kullanmıyorum.

Genel olarak akvaryum hakkında fikrinide söylersen sevinirim. Senin fikirlerin önemli benim için.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bana sorarsan protein skimmer çok iyi köpük üretiyor hatta baya iyi diyebilirim ama ps su seviyesi yüksek galiba biraz. Su çıkış vanasını biraz daha açar köpük başlangıcını aşağı çekersen daha katı toplatabilirsin.

Aydınlatma da kırmızı Led mi var bana mı öyle geldi, genel aydınlatma nedir, tuzun markası nedir?

Bu akvaryumda senin söz ettiğin değerlerde Nitrat olmaması gerek yapı olarak çünkü gayet derli toplu bir sistem. Tam yakın çekim olmadığından mercanları göremesek de çok iyi durumda değiller sanırım, kötü değil ama çok keyifli de değiller. Camlara bakarsak biraz alg sorunu var.

Bu tarz akvaryumların Kalsiyum, Kh ve magnezyum yapısını biraz yükseltmek gerekebilir. Özellikle tuz bu konuda önemli çünkü yapıları element bazında değişken oluyor.

Tropic marin bio kalsiyum ve Seachem magnezyum ile reef builder temin edersen alkaniteni yükseltebilirsin.

11. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Aydınlatma 36w led içinde 1 adet kırmızı vardı. Ben de problem olmaz diye çıkartmadım.

Tuz olarak Red Sea coral pro kullanıyorum. Skimmer su seviyesi çok yüksek değil motor senden aldığım psk 2500 köpük üretimi çok iyi.

Mercanlar ışık yüzünden mi yoksa nitrattanmı böyleler onu biliyorum.
    Akıntı motoru 1 adet aquatic 5000 lt var yeterli değilmidir sizce?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Alg sorunu aydınlatma kaynaklı olabilir, forumda Led üzerine bu ara çok aktif konular var ve tam anlamıyla Led seçimi çok önemli bu konuda. Nedir değildir bilemiyorum seninkiler ama tek kırmızının zararı olmayacaktır. Fakat aydınlatman videoda görünene bakarak söylemek gerekirse biraz düşük diyebilirim.

Akıntı motorun geri dönüşle birlikte beslediğin canlılar bazında yeterli gelecektir.

Alkaniteye ağırlık verirsen ve Ro suyundan emin isen akvaryum yoluna girecektir. Nitrat yüksekliği için bir neden yok ama ps köpük yapısı fazla gelmiş senin gövdeye bu durumda. Bu ayar son ayar mı, sen yüksek değil desen de atık kabının üst kısmındaki çamur lekesine bakılırsa köpüklerin ayrışma noktası yüksek. Biraz daha aşağıdan başlamalı.

13. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

skimmer su seviyesi boğaz girişinde.

alg sorunu ön ve yan camlarda da vardı fosfat tutucu kullanınca baya azaldı sadece arka camda var oda yavaşta olsa azalıyor.

ro su çıkışında tatlı suda nitrat ölçümü sıfır gösteriyor, fosfat ölçmedim.

geri dönüş pompası atman 105 - 3000lt/saat yaklaşık 1.5 mt ye basıyor.

akvaryumda 0,05ppt nitrit gösteriyor bu normalmi yüksek bir değermi 0 olması gerekmezmi eski akvaryumda acaba

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nitrit'den soz ediyoruz sonucta ve elbette sifir olmasi gerekir ama ben test sonucuna degil gorunen yapiya bakarim ve senin gozlem ve yorumlarina bakarim.

Nitrit son derece yakici toksit bir maddedir. Eger Nitrit olsaydi baliklarin coktan tepki verirdi, surtunme, akinti motoru karsina gecme vb. Bunun yaninda Nitrat yuksek dedigin zaman bunun anlami sirasiyla zincirin halkalari olan Amonyak, Nitrit ve son halka olan Nitrat yolu calisiyor demektir, yani atiklar Nitrat'a cevriliyor.

Kum kalinligin katman olarak nedir ve kum tane boyutun nedir?

Mobil ileti...

15. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Kum olarak aragonit kum 2-3 mm kullanıyorum,Kum kalınlığı da yaklaşık 2 cm civarında.

Söylediğinize göre nitrit ten korkmama gerek yok peki nitrat için su değişimini en çok ne sıklıkla ve ne miktarda yapabilirim.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haftalik yuzde 10 su degisimi, gunluk duzenli kalsiyum, karbonat ve magnezyum girisi, yemlemeyi mevcut miktarin altina cekerek yapmak ve protein skimmer su seviyesini dusurup kati toplatmak sonrasi 15 gun ardindan Nitrat degerini bize yazmani rica ederim.

Mobil ileti...

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yukarıdaki yazında yanlış bir cümle var nitrit ten korkmama gerek yok tam tersi bir durum asıl nitrit zehirli olandır.

18. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Haklısınız ifade yanlışlığı oldu.

Orada benim akvaryumun nitrit seviyesin de korkulacak bir durum yok demek istemiştim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet mevcut görünen yapıya bakıldığında Nitrit korkulacak durumda değil. Yüksek Nitrat değerlerin için uygulamalar sonrası ölçümlerini bekleriz.

20. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Temel bey

Önerilerin doğrultusunda haftalık %10 su değişimi yaptım.

Skimmer seviyesi aşağıya çekildi kuru toplama yapılıyor.

Katkı olarak günlük
    7 ml ********** BACTERIA FEEDER
    6 ml ********** kh blend
    2 ml ********** all elements
    eklemesi yapıyorum .

Bugün
    nitrat 30ppt
    kh 8-9 dkh seviyelerinde.

Sayfayı Paylaş