1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat Reçinesi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde hasanacar tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Nitrat Reçinesi kullanan var mı bilmiyorum fakat dış filtreye koyup 10 saat kadar kullanılıp tuzlu suda kusturulunca nitratı siyahımsı bir şekilde kustuğunu öğrendim.

Nitrat ile mücadele ederken bu yolu kullanan var mı acaba?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat Reçinesi

Aşağıdaki bilgi gerçekten çok ilginç. Akvaryumla ilgili veya akvaryum esnafında satılan bir ürün değil ama ilginç noktaya varılabilir. Tabi konuya biraz da suyu yumuşatması yönünden bakmak lazım. Suyu yumuşatma meyli olması bazı türlerin akvaryumunda düşündürücü ve geri adım attırıcı olabileceğini gösteriyor. Konu üzerindeki araştırmanı bu ürün üzerinde yapmanı öneriyorum. Ucundan güzel birşey çıkabilir. İlgimi çekmedi dersem yalan olur. burda:gif

NİTRAT GİDERİMİNDE ÖZEL REÇİNE - PUROLITE A-520E

Purolite A-520E Teknik Bilgiler

Purolite A-520E özellikle içme suyundan nitrat gideriminde kullanılan kuvvetli bazik anyon değiştirici reçinedir. Makro gözenekli matris ve özel iyon değiştirici grup yapısı ile ortamda orta, hatta yüksek konsantrasyonlarda sülfat bulunması durumunda dahi nitratı uzaklaştırır. Standart iyon değiştirici reçinelerle kıyaslandığında nitrat uzaklaştırmada en üst performansı sağlar. Purolite A-520E ile Avrupa Ekonomi Birliği (European Economic Community) ‘ nin belirlediği nitrat limitlerinin çok altında su elde etmek mümkündür.

Purolite A-520E, yumuşatma reçinesi Purolite C100E ile karıştırılarakta kullanılabilir. Opak krem renkli küresel tanecikler görünümündedir.

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Nitrat Reçinesi

Temel abi, burada 30 yıldır Discus üretimi ile uğraşan bir tanıdık var. Kendisi uzun zamandır kullanıyor. Ben ondan edineceğim ve deneyeceğim. Ayrıca nitrat reçinesi satın alırken çok dikkatli olunmasını tavsiye etti.

Suyu yumuşatma meselesinde durum nedir onu da güzelce inceleyeceğim nasipse.

4. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Nitrat Reçinesi

Hasan Abi bizide bilgilendirmeyi unutma.Bekliyoruz. :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat Reçinesi

Hasan bilgileri bekleriz. Bildiğin gibi discus için zaten yumuşak su biçilmiş kaftan. Ancak sen Tropheus besliyorsun. O yüzden bu su yumuşatma konusunu iyi araştıralım derim. burda:gif

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Nitrat Reçinesi

Suyu sertleştirmek zor olmasa gerek abi.

Nitrat reçineden tuzlu suda kusturulunca siyah bir su gibi aksın gerisi kolay burda:gif

7. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Nitrat Reçinesi

Nitrat filtresi örneği (nitrat reçinesi var içinde):

Not: Nitrat reçinesi 130 liraydı satın alamadım çılgın: Ayrıca bu reçinenin suyu yumuşatma gibi bir etkisi yok. Su yumuşatma reçinesi ayrı bir reçine. Resimdeki sistem bir tropheus akvaryumunda kullanılıyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat Reçinesi

Hasan Fotoğraftaki sistem çok ama çok zekice. Bu sistemi Dıy projesine aldım. Dış filtreden çıkan su direk uygun boydaki ayrı hazneye ve oradan akvaryuma. Bahçe sulama redüksiyonu kullanımış bağlantıda.

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Nitrat Reçinesi

Temel abi tuzlu su akvaryumları için de nitrat toplayan reçine var. Bağlantısı: http://saltaquarium.about.com/od/toppicks/tp/TPnitrateabs.htm

Tatlı ve tuzlu su için ayrı ürün olabilir. Acaba nasıl edinebiliriz bu reçineden. Şöyle 40-50 lira bir şey olsa fiyatı alırdım hemen.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat Reçinesi

Hasan bu ürünü bulmak sorun değil. Sen ürünü reçine olarak arıyorsun sanırım sorun burada. Ürünü nitrat minus olarak araman her yerden temin etmen demektir.

Bu ürün senin aradığın ürün ama burada kutu içinde. Bu ürünün açık olarak satılanı da bulunuyor. Fakat ben fotoğraftaki sistemi nitrat reçinesi yani nitrat emen üründen dolayı beğenmedim. O bölümde sınırsız kimyasal filtre malzemesi kullanılabilir. Ben nitrat emici yerine sistemden uzaklaştırması zor olan silikat, fosfat tutucuları tercih ederim eğer ihtiyaç duysam.

Sana bu anlamda tavsiyem bu ürüne ihtiyacın olmadığını hatırlatmaktır. Özellikle tatlı su akvaryumlarında nitrat'ı sistemden uzaklaştırmak hiçte zor değildir. Su değişimleri bu işin üstesinden kolayca gelirken akvaryuma su değişimlerinin katkısınıda göz ardı etmemek gerekir. Tuzlu su akvaryumunda dahi kullanmayı düşünmem açıkcası.

11. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Nitrat Reçinesi

Nitrat gibi çok zehirli olmayan bir şey için 130 lira çok değil mi? Amonyak yahut nitrit olsa değer diyeceğim de... pala.gif

Peki nitrat reçinesi aldık, biyolojik denge de oturmuş durumda, o halde suyu hiç değiştirmeye gerek yok mu? Ne dersiniz.

12. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Nitrat Reçinesi

Dostlar aşağıdaki soruya cevap bulamadık hala. Ne dersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Nitrat reçinesi aldık, O nitratı emiyor. Biyolojik denge de oturmuş durumda amonyak, nitrit dönüştürülüyor, o halde suyu hiç değiştirmeye gerek yok mu?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat Reçinesi

Kesinlikle müthiş bir soru kutlarım. toka:gif Bu soruya herkesin cevap yazacağını düşünmüyorum açıkcası. Bu ifadeyi neden kullandım ben de bilmiyorum ama düşünmüyorum yalan yok.

Bir akvaryumda nitrat reçinesi kullanabilirsiniz. Bu malzemeyi çok sık kullanırsınız bu sayede azot döngüsünün son halkasını sistemden alabilirsiniz ve bu durumda su değişimi yapmak zaten Bakırköy yolcusu olmak anlamına gelir. :) Öyle ya su değişimi yapıp nitratı alacaksın zaten o zaman neden reçine kullanılsın ?

Nitratı sürekli test kiti satın alarak kontrol edeceksiniz çünkü malum bu malzeme sonsuza tek nitratı bünyesinde tutamaz bir sınırı var ve o sınırı akvaryumdaki yükle orantılıdır. Sürekli bu malzemeyi yenileyecek ve testlere devam edeceksiniz. Bunu yapan su değişimi yapmaz.

Bunu kim yapar ?

Ben değil. burda:gif

Sayfayı Paylaş