1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat ve Azot Döngüsü

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde hasanacar tarafından 14 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Bilgi yanlışlığı varsa söyleyiniz. ;)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Ellerine sağlık Hasan güzel bir çizimli anlatım olmuş tebrik ederim. em34: Su değişimlerini artık en azından belirli türlerin olduğu akvaryumlardan kaldırmak için konu daha geniş ele alınmalıdır ancak, senin de belirttiğin gibi su değişimlerini azaltmak veya bitirmek bu yoldan geçiyor. burda:gif

3. figenc

figenc

Gecikmiş bi yazı yine de teşekkürler burda:gif

"İŞİN PÜF NOKTALARI OKUMADAN BAŞLAMAYIN" diye konu başlığı açılmalı derim naçizane. İşin tiyolarını tek tek değişik sayfalardan toplamak zaman alıyor.

peki bu katmanın ortalama toplam yüksekliği ve oranları ne olmalı?
    deniz kumu-dere kumu-çakıltaşı doğru bi sıralama olur mu?
    ve de başka ne tür taban malzeme sıralaması uygun düşer?

5. akvaryumumu düzgün kurayım bari :basardim:

bu arada bitki kökleri beni düşündürdü. Yani bir süre sonra kökler dibe kadar uzayacak olursa, oksijensiz çalışan (doğru mu anladım!) bakterilerin işine ket vurur mu?
    Buna karşılık tabanın bir bölümünü bitki kölerine karşı dikey setlerle mi ayırmalıyız?

4. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Su değişimi sadece nitrat azaltmak için mi yapılır?

5. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Cem abi, su değiştirmek ve buharlaşan yani eksilen suyu tamamlamak olarak iki şekilde akvaryuma su girdiği mantığından hareketle ilkini azaltmak veya çok çok azaltarak ortadan kaldırmış kadar olmak noktasına işaret etmek istedim.

6. mustafakayacik

mustafakayacik

İsim:
    Mustafa Kayacık
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Hasan hocam bitkili akvaryum illaki güneş görmeli mi? Yoksa florasan ışığı yeterli mi?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Su değişimleri ülkemizde genel kanı olarak nitrat uzaklaştırılması için yapılır. Oysa bu işlemi yaparken kaliteli yani istenmeyen metalleri barındırmayan su kullanılmalıdır. Dip çekimi sadece tabandaki pislik ve tortu için yapılmaz. Akvaryum suyunda bulunan ağır metaller adından anlaşılacağı üzere akvaryumun tabanına çöker dip çekiminde bu ağır metalleri uzaklaştırmakta hedef alınmalıdır. Tüm bu işlemler yanında yine tabanada kist oluşturan parazit oluşumları akvaryum ortamından uzaklaştırılmış olur.

Su değişimi yapmamak tatlı su akvaryumları için bence gayet kolay uygulanır bir yöntemdir. Nitrat azot döngüsünün son ve zararsız hali ise bu oluşumu azot gazına çevirmenin yolu uygulanmalı ve akvaryumlardan su değişimi yapmayı çok çok uzun vadelere yaymak veya kaldırmak sağlanabilir.

Bunun en kolay yolu dsb sistemini akvaryum tabanında uygulamaktır. Tabi nitrat bu sistemde düzenli kontrol edilmeli ve sıfır değerine düşmesinin önü alınmalıdır. Çünkü sıfır oranındaki bir nitrat besinsiz kalacak sistemin çökmesi anlamına gelir.

8. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Temel Hocam bir çok akvarist ısrarla dip çekiminin yapılmaması gerektiğini savunuyor,yıllardır dip çekmediklerini,oluşan tortunun gayet faydalı olduğunu söylüyorlaar.Ağır metaller konusunda belki haklı olaabilirsiniz ben o kısmını bilmiyorum açıkçası.Bunun yanında birçok akvaristte dip çekiminin gerekli olduğunu savunuyor. Tartışmaya açık bir konu bu. Hala araştırıyorum ama şimdiye kadar anladığım kadarıyla yapılmayadabilinir. Hem tanklardaki su hareketi ağır metallerin dibe çökmesini büyük oranda engellemez mi? Buharlaşan suyun yerine eklenen su da zaten bir anlamda su değişimi ihtiyacını karşılıyor sanırım.
    Dsb sistemi dediğiniz şey oksijensiz ortam mıdır?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Cem hocam güzel konulara değinmişsin ve güzel sorular sormuşsun açıkcası. toka:gif Ben tuzlu su akvaryumuma dip çekimi hiç yapmıyorum hatta su değişimi de yapmıyorum. Ancak dip çekimi ve su değişimi yapılmamalı diyemem. Bunun en büyük sebebi şu, dip çekiminde sadece tabandaki tortu hedef değildir. Seninde belirttiğin gibi ağır metaller ve daha da önemlisi tüm parazitik hastalıkların kistleri tabandaki kalıntılar üzerinde saklanır. Dip çekimi bu taraftan bakılırsa faydalıdır. Tuzlu su akvaryumlarında su hereketi tatlı su akvaryumlarına göre kat kat fazladır. Üstelik bir çok tatlı su akvaryumunda neredeyse akıntı yoktur. Bu ağır metalleri tabandan suya dağıtmaya yeterli değildir. Üstelik akıntı dağıtsa bile filtre sistemleri bu yükü uzaklaştırmaz genelde ( Kullanılan filtre malzeme içeriği bakımından )

Buğarlaşan suyun yerine su eklediğimizde ise hiçbir zaman su değişimi yapmış olmayız ve hatta yanından geçmiş olmayız. Bunun en büyük nedeni suyun saf olarak buğarlaşması bünyesinde ne varsa akvaryumda bırakmasıdır. Bizler eksilenin yerine tamamladıkça atık yükünü eski seviyesine çekebilir asla düşüremeyiz. Bu şekilde yürütülen akvaryumlarda ise oturmuş döngünün yardımıyla ve balıkların akvaryum şartlarına alışmasından sorun görünmeyebilir.

10. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Nitrat ve Azot Döngüsü

Arkadaşlar benim yaptığım küçük çaplı araştırmalar sonucunda konunun uzman insanları(Araştırmak isteyenler için uzmanların adı ; Dr.Ron Shimek,Dr. Jens Kellmeyer) derin kum yatağı sisteminde kullanılacak malzeme olan kumun iriden ufağa doğru değilde sadece ufak taneciklerden oluşması gerektiğini savunuyorlar. .8. İşin açığı savundukları fikre bende katılıyorum çünkü akvaryumda oluşan akıntılar dipte oksijenin zenginleşmesini sağlıyorlar, oksijen bakımından zenginleşen üst katmanda nitrifikasyon, bakteriler tarafından gerçekleşmeye başlanır. .8. Bir alt tabaka yani daha az oksijen bulunan tabakada (oksijenin az olmasının sebebi bakterilerin hızlı bir şekilde oksijen tüketmesi olduğu varsayılıyor) denitrifikasyon devam ediyor ve son tabaka olan oksijensiz tabakada Anaerop bakteriler devreye girerek nitratı azot'a dönüştürüp ortamdan zararsız bir şekilde uzaklaşmasını sağlıyorlar.Fakat uzmanlar iri malzeme kullanımındada başarılı sonuçlar elde edildiğini duyduklarını belirtiyorlar ama bu tabiki bir microklima bölgesi gibi birşeydir yani doğada mucizeler olur bizde doğayı taklit ediyoruz ve bu mucizelerin bizim taklit alanlarımızdada oluşması muhtemel tabiki. huh: Ama sakın yanlış anlaşılmasın ben tecrübeye inanırım ve tecrübesi olupta bu konu hakkında bilgi verilmezsede darılırım yani uzmanlarında belirttiği gibi imksansız değil iri malzemeyle bu sistemi uygulamaya geçirmek.. burda:gif Ayrıca dipte oluşan akıntının iri kumda sarsılmaya ve sonucunda oksijen dağılımının çok-az-hiç olması gereken yerde bozulmalar oluşacak ve bu nitrifikasyonu mahvedecektir.. saat:gif Dipteki kum kalınlığı hakkında verilen bilgide en az 8-9 cm olması söyleniyor..20 cm 'ye kadarda çıkabilir pek tabii(Burdan anladığım; Ne kadar yüksek taban o kadar iyi biyolojik filitrasyon.. :) ) Ve tuzlu su akvaryumlarında bu işin ps olmadan yapılmaması gerektiğinide belirtmeliyim çünkü birdenbire kum üzerinde siyah bir leke belirmekte, sülfür akvaryum suyuna karışmakta ve ardından da balıklar ölmektedir. :(
    Anlayacağınız ve benimde anlayacağım tabi aslında doğayı taklit ettikçe,doğanın muhteşem sistemler bütününden oluştuğunu görmekteyiz :) Tıpkı bir zincir ve halkaları gibi..Zincirden kopmadığımız sürece o zincir bizi taa en büyük sırlarının içine kadar bizi götürecek belki o zaman eski bir deyişle ''Nirvana'ya ulaşırız'' akvarist arkadaşlarım ne dersiniz :D Sürçü lisan ettiysek,bilgide ve anlatımda hatamız olduysa affola.. Herkese balıklı günler :) İyi akşamlar saygılar:gif

Sayfayı Paylaş