1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrat ve Fosfat

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Ahmet Solmaz tarafından 7 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Resif tanklarının en önemli sorunu bu iki arkadaştır.
  Şimdi yeni başlayanlar için edindiğim tecrübelerden birkaç püf noktasını paylaşmak istiyorum.
  Bu arkadaşlar tankımıza nasıl girer?
  Bunlar balık yemleri, akvaryuma eklediğimiz su, çeşitli mercan katkıları, kullandığınız tuz aracılığı ile belli oranlarda tankımıza girer.
  Fazla nitrat ve fazla fosfat mercanlara ne yapabilirki?
  Fosfatın ve nitratın fazlası sert mercanlarda kararmaya yol açar, yumuşak mercan türlerinde daha tolere edilebilir durumdadır. Ama belli bir sınırı aşınca mercanları öldürür.
  Nitrat ve fosfattan kurtulmak için ne yapmak gerekir?
  Aslında balık yükünün fazla olmadığı resif tanklarında çok sorun yaratan bir durum değildir. Sistem kendi içinde bu atıkları yok eder. Bakteriler bu besinleri tüketir. Yeterli bir proteyin toplayıcı önemlidir.
  Balık yükü fazla ise karbon dozlama yapılabilir veya fosfat tutucu, biopellet gibi medyalar kullanılabilir.Güçlü bir proteyin toplayıcı kullanılabilir.
  Nitrat ve fosfat sıfırlanırsa ne olur?
  İşte geldik can alıcı soruya. Özellikle sert mercanlar için bu elementlerin minimize edilmesi gerekir ama birinden biri sıfırlanırsa problemler başlar.
  Bakteriler nitrat fosfat ve karbon tüketir, bunlardan birinin sıfırlanması demek tüketimin tamamen durması demektir.
  Nitrat sıfırlanınca duran tüketim sonucu karbon ve fosfat birikimi oluşur, bu biriken besini mutlaka bir canlı tüketecektir tabiki. O canlıda hepimizin bildiği cyano dur. Cyano nitrat limitasyonu olan tanklarda çıkar. Nitrat limitasyonu olmayan tanklarda da çıkabilir ama aslı çıkış sebebi biriken karbon ve fosfat fazlasıdır.
  Peki fosfat sıfırlanırsa ne olur. Fosfatın sıfırlanması sert mercan türlerinde allttan doku kaybına ilerleyen zamanlarda tamamen soyulmasına neden olur. Nitrat birikmesi sonucu suyun dengesi bozulur. Mercanların polip açılımları kötüleşir. Hiç polip açmayabilirler.
   
 2. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Güzel bir yazı olmuş peki nitrat fosfattan nasıl kurtuluruz bu konuyuda aynı başlıkda inceleyelim bence bende bir bilgisayar başına geçince bu konuda yapılacak basit işlemler ile nasıl kolayca ulns ye ulaşılacağını anlatmaya çalışayım
   
  zipkinteam bunu beğendi.
 3. zipkinteam

  zipkinteam

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Bandırma
  İsim:
  hakkı önder
  Arkadaşlar ellerinize emeğinize sağlık,benim gibi az bilgili ve yeni tank kuracaklar için değerli bilgi paylaşımları olacak...
  Konunun takipçisiyim...;)
  Selamlar...
   
 4. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Nitrat ve Fosfat sorunu yaşayan arkadaşlar için Ahmet beyin güzel yazısına ek olarak bende yapılması gereken basit konulara değinmek isterim.
  benimde kurulumumdaki en korktuğum konuydu akvaryuma az balık koymak zorunda kalmak çünki az balıklı sistemleri 25 yıllık akvaryum hobisi sürecimde hiç ama hiç beceremedim mutlaka tankı bir şekilde balıkla doldurmuşumdur:) Dolayısı ile en çok araştırdığım konu sistemi Nasıl stabil su değerleri ile devam ettirebilirim oldu.
  Herkez için uygulanması gereken doğrular ve benim deneyimlerimi paylaşmak istedim

  A. Süngerlerden kurtulun
  Akvaryumunuzun hiçbir yerinde sünger ,elyaf veya filtre çorabı kullanımı olmamalı bu malzemeler organik atıkları biriktirerek tutarak su içinde çözünmelerine neden olurlar ve PS atıkları uzaklaştırmadan önce dögüye sokarak size nitrat olarak döner PS ler nitratı direk olarak toplayamaz.

  B. İç Akıntı Konumlandırması ve Kaya yerleşimi
  Akvaryumda dizaya dizaynını yaparken çok dikkatli olmak gerekir kayaları kuma öbek öbek oturdum altından geçecek akıntıyı engellememek gerek ayrıca kayaları 4 tarafdan camlarla arasında en az 5 cm boşluk bırakacak şekilde yerleştirmek gerkir ki iç akıntı heryerden geçerek pislik ve tortuları biriktirmeden sumpa ve ps ye taşıyabilsin.
  Dalga motorları ile yapılacak çok önemlidir akvaryum içinde sürekli bir kaotik akıntı veya her yöne nifuz eden sonsuzluk işareti şeklinde bir akıntı sağlamak gerekir akıntı aşağıdan yüzeye meğilli olmalıdır.

  Burada bir önemli konuda ilk kurulumda seçilen kumdur yanlış kum seçimi herşeyi berbat eder çok ince taneli kumlar sürekli havalanır şiddetli akıntıya izin vermez ve havalandıkça pislikleri altına alarak kum altında çürüterek nitratı ve fosfatı tamponlar.Çok kalın kumda ise pislikler aralara yerleşir ve yine aynı sorun oluşur benim tavsiyem caraib sea special grade boyutlarındaki kumlardır.
  Not : Akvaryum kurulumunda asla başka akvaryumlardan çıkan eski kumları kullanmayın.

  C.Protein Skimmer Seçimi ve Doğru Kullanımı
  PS nin en önemli özelliği organik atığı döngüye girmeden önce sistemden uzaklaştırmasıdır.Yani sistemin en önemli parçasını doğru seçip doğru şekilde çalıştırmamız çok önemli peki nedir doğru seçim?
  Doğru Ps seçmenin marka ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.Bizde genel bir kanı oluşmuş malesef en iyisi BK dir şeklinde ama yanlış . BK gerçekten inkar edilemeyecek kadar kaliteli bir cihazdır hem malzeme kalitesi hem motor kalitesi ve performans açısından ama daha uygun fiyatlara aynı performansı ve daha fazlasnı elde etmek gayet kolaydır.
  PS seçerken çin malları ile aranıza mesafe koymak gerekir tamam mercedes almayalım ama hacı muratlada bu işi yürütmek gayet zordur .
  Nyos,Ati,Reef Octopus gibi uygun fiyatlı ama kendini ispat etmiş markalara yönelmekte fayda var .
  Peki Kapasite ne olmalı eğer gerçekten işe yarayan bir cihazım olsun istiyorsanız akvaryum hacmininizin 2 katına kadar akvaryumlarda agresif toplama yapan model seçmeniz gerekiyor.Yani 500 Lt akvaryumunuz varsa size 1000Lt kapasiteli skimmer değil 1000 litrede agresif çalışan kapasitede bir cihaz gerekiyor.

  Ps nin bir önemli görevide suya sağladığı O2 dir. O2 seviyesi akvaryumda çok önemlidir.Akvaryumda bulunan nitrifikasyon bakterileri ve denitrifikasyon yapan bakterioplanktonlar oksijenli ortamı severler.

  PS yi doğru çalıştırmak nitrat ve fosfat değerlerine direk çok ciddi şekilde etki eder PS nin su seviyesi herzaman sabit olmalıdır ve bu seviye cihazın en verimli çalıştığı yükseklik olarak belirlenmelidir.Ps nin kuru toplaması çok iyi çalıştığını göstermez kuru veya sulu toplama su seviyesi ile alakalıdır su seviyesini cihaz içinde yükseltirseniz ps daha sulu toplar yani daha çok organik atığı sistemden uzaklaştırır ki bence doğru çalışma şekli budur. Eğer su seviyesini düşürürseniz ps kuru toplar ve daha az atık sistemden uzaklaştırılır.

  D.Yüzey Dalgalanması
  Yüzey akıntısıda suda biriken zararlı gazların atılması ve su üzerinde biriken yağ ve organik atıkların birikim yapmadan sudan uzaklaştırılması açısından çok önemli bir konudur kesinlikle ihmat edilmemelidir.

  E.Sump İçi Akıntı
  Bütün elyaf ve süngerleri sistemden çıkarttığımız için malum sumpda bir tortu birikimi olacaktır bu tortu birikiminide sumpa bir dalga motoru koyarak engellememiz gerekiyor çok büyük bir motor gerekmiyor 4000 Lt ye kadar az enerji tüketen bir dalga motoru işimizi gayet sağlıklı şekilde görecektir.Ayrıca bu akıntı PS performansınada potitif etki sağlamaktadır.

  F.Kurulumdaki Kaya Seçimi

  Kurulumda sisteme eklediğimiz eski canlı kayaları kesinlikle kullanmamak gerekir.Eski ve fosfat sorunu olan bir akvaryumdan çıkan kayalar genelde ciddi miktarlarda fosfat emilimi yapmış oluyor ve bu fosfatı zamanla sürekli olarak sizin tankınıza salgılamaya devam ediyor.Ayrıca eski kayaların üzeinde ciddi miktarda organik atıklar ile geliyorlar buda zamanla çürüdükçe size nitrat olarak dönüyor.Yine bu kayaların eski akvaryumlarda kullanılan ilaç , zararlı katkıları ve ağır metalleri ne kadar emdiğini bilme şansınız yok örneğin akvaryumcudan alınan her canlı kayada bakırı çok rahat bulursunuz.

  Kısacası yeni kaya kullanmalıyız ve kaya seçiminde gözenekli olmasına çok ama çok dikkat etmeliyiz kayanın gözenekli yapısı ve sünger gibi suyu emmesi çok önemlidir.Natures ocean ve caraib sea kayaları bu konuda çok başarılılar.

  G. Ozon ve Uv Kullanımı
  Akvaryumda ozon ve uv kullanımı yerinde yapılırsa çok faydalı oluyor özellikle UV organikleri sistemden uzaklaştırmada çok başarılı bir sistem ozon kullanımında nitrat ve fosfat seviyelerinizin düşerek su berraklığınızın arttığını yosunlanmanın azaldığını göreceksiniz. Eğer Marine tankınız ve imkanınız varsa ki ORP controller + kaliteli ozon cihazı 1500 Tl den başlıyor hiç acımadan ozon kullanın derim ama ozonu muhakkak PS nizde bulunan ozon girişine takmanız gerekmektedir.PS niz daha açık renkli toplama yapacaktır bu çalışmadığı anlamına gelmez birçok organik daha kaba çıkmadan o3 gazı etkisi ile kaybolur gider.

  Kısmi yani ara ara kullanmak isterseniz hem ozon hemde uv sizin bakteri kolonilerinize ciddi zararlar verir .Akvaryumda faydalı bakteri suda gezmez yerleşiktir düşüncesi çok eksik bir tanımlamadır. Yerleşik olan bakteriler nitrifikasyon bakterileri yani amonyağı nitrata çeviren bakteriler ve oksijensiz ortamda yaşayan anaerob denitrifikasyon yapan bakterilerdir. Oysaki bizim akvaryumlarımızda dneitrifikasyonu yoğun şekilde yapan bakterioplanktonlar oksijenli ortamı severler ve su kütlesinde serbest yaşarlar.Derin kum yatağı veya denitratörünüz yoksa anaerob denitrifikasyon bakterilerinin size pek faydası olmaz sadece canlı kayaların iç bölgerinde bulunurlar. Uv ve ozonda su kütlesinde serbest dolaşan bu yararlı canlıları kısmen öldürerek döngünüze zarar verir.

  H.Karbon dozlaması
  Akvaryumda limitleri aşıyorsanız bakteriler mevcut karbon ile sizin adınıza herşeyi başararak nitrat ve fosfatı tamamen yok edemezler.Bu nedenle akvaryuma karbon yani bakteri besini dozlayarak bakteri sayısının artmasını sağlarız oluşan bakteriler ise redfield oranında nitrat ve fosfat tüketimi sağladığına inanıyoruzki bu aslında doğru bir tespit değil çünki karbon dozladığımızda sadece bakterioplankton popülasyonu coşmaz aynı zamanda alglerde kabonu kullanarak N ve P tüketimi yaparlar.
  1) Biopellet : Pelletler polimer yapıdadır ve karbon içerirler bir reaktör içerisinde hızla hareket ettikçe birbirlerine çarparak erimeye başlarlar ve bu erime suya karbon sağlar.aynı zamanda pelletin yapısı itibari ile içerisinde oksijensiz ortamlar oluşur ve buralarda anaerob bakteriler oluşup üremeye başlarlar bu bakteriler redfield oranında N ve P tüketerek akvaryumdaki nitrat ve fosfatı sistemden atarlar.

  2) Votka : Votka yani alkol bakteirlerin en kolay kullanabildikleri karbon kaynağıdır.Aromasız votka gereksiz ve zararlı maddeler içermediğinden bilindiği kadarı ile akvaryumda zararlı madde birikimine neden olmaz.Votkada akvaryumdaki uygun alanlarda anaerob bakteri oluşumunu hızlandırır ama en önemlisi bakterioplankton nifusunu hızlı şekilde arttırır.

  Her iki yöntemdede güçlü bir PS niz olması gerekir çünki üreyen bakteriler yeterli besin bulamadıklarında ölürler ve bu ölü bakterilerde birer organik atıktırlar döngüye girmeden sistemden uzaklaştırılmaları gerekir.

  I.Su Değişimi ve Dip Çekimi.
  Su değişimi her hafta %10 yapılmalıdır su değişim periyodunun şaşmaması nutreiten kontrolünde çok önemlidir.
  Hem sudan istenmeyen maddeleri atarız hemde suda eksilen elementleri tamamlamış oluruz.Bu konuda otomatik su değişimini kendi kurulum başlığımda anlatmıştım

  Ben şahsen su değişimini ayda bir kere kendim yaparak tatlı su akvaryumu gibi gerçek anlamında dip çekimi yapıyorum aynı zamanda kayaların üzerindeki tortularıda çekiorum ve 40.000 Lt/saat akıntıya rağmen kayaların gözeneklerinden ve kumdan çıkan pislik inanılmaz .


  J.Yemleme
  Kesinlikle abartmamak gerekir balıkları aç bırakmadan günde 2-3 sefer bütün motorları kapatarak balıklara pellet yemi azar azar dibe düşmeyecek şekilde vermek gerekiyor .

  K. Gereksiz katkı ve Amino Asit kullanımı

  Amino asit içeren katkıların dozajını iyi ayarlamak gerekiyor amino asitlerinde organik olduğunu unutmamak gerekir.

  L.Temizlik Ekibi
  Özellikle conch,snail ve bristle wormlar dibe çöken yem artıklarını tüketmede çok başarılı canlılardır.Ayrıca Bristle wormlar leşçi olmaları nedeni ile ölen balık gibi durumlarda leşlerin hızlıca sudan uzaklaştırılmalarını sağlar.
  Sağlam temizlik ekibi kaliteli PS gibidir.
   
  YIKIKTEMO, YMR_AY, veysel ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
 5. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Yerleşik olmayan bakterilerle ilgili açıklamanız çok yerinde olmuş. Sadece aerobik ve anaerobik bakteriler yok, yerleşik olmayan türlerde var. Karbon ile çoğaltılıp nitratı fosfatı düşüren de bu bakteriler.
   
 6. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Refigium da alg besleme ,derin kum yatağı ve mangrow konularını yazmayı unutmuşum onlarıda akşama eklerim yazıma
   
  zipkinteam ve Ahmet Solmaz bunu beğendi.
 7. Ahmet Solmaz

  Ahmet Solmaz

  Mesajlar:
  481
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Ahmet Solmaz
  Refigium ana tankla çapraz ışıklandırma yapıldığında çok faydalıdır. Ph dengelenir nitrat ve fosfat kontrol altında tutulur.
  Ama potasyum, demir, kalsiyum gibi bazı elementleri sıfırlayabilir. Hatta balık yükü fazla değlse fosfatınız bile sıfırlanabilir. Bunlarda mercanlarda renk ve doku kayıplarına neden olur.
   
 8. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Bu konuda yazarım dedim am abiraz daha detaylı anlatmak istediğimden şuara yazamadım refigium ile beraber spslerde fotosentez ile beslenmemi yoksa plankton beslenmemi daha önemli konusunada değiniriz hem bu konu o kadar önemli ki yuarıda yazdığınız gibi fosfat limitasyonunda mercanın kısmi ölümleri başlaması konusuda içinde bu acaba fosfatamı bağlı yoksa oturmayan bir akvaryumda bakteri ve plankton popülasyonunun sayısı ,ısı , ph ile ne kadar ilişkili konusunuda konuşmak gerek.
   
 9. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.679
  Yer:
  ankara (aydın)
  En beğendiğim refugim.:)
   
  ka2n bunu beğendi.
 10. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Tipe bak yaa bildiğin şopar bisikleti gibi :) rengarenk sırf bu canlı için insanın refigium kurası geliyor
   
  veysel bunu beğendi.
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel yazılar olmuş ellerinize sağlık. Elyaf kullanmayınca yemleri tutmuyor ama sumpa giden yemler orada kalıyor veya kafa motoru ile tank içine dağıtılıyor. Yem fazlasını atık kabına atan ps pek görmedim. Elyafı reef tanklarında bu açıdan olmasa da sisteme besin olabilecek birçok mikro larva ve yumurtayı tuttuğu için uygun görmemek anlaşılabilir ama düzenli kontrol edilen elyaf genel hatları ile bence çok da kötü sayılmaz. Daha uzun vadeli temizlenen sünger malzemeler evet söz edilen şekilde atıkları yük olarak sisteme verebilir. Elyaf çoğunlukla su dışında, süngerler ise sump su içinde kullanıldığı içinde fark var.
   
  YMR_AY, Ahmet Solmaz ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş