1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrit ölçerek Nitrat seviyesini bulabilir miyim ?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde birzamanlar tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. birzamanlar

birzamanlar

İsim:
    cem yılmaz
    Merhaba,

Hanna Checker Nitrite almak istiyorum ama Nitrat seviyesini nasıl bulacağım konusunda internette bilgi bulamadım.

Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Bu arada aklıma takılan diğer soru;
    No3 Nitrite
    No4 Nitrate
    Nitrite nitrat a dönüşürken azot döngüsü, amonyak, bakterilerin yardımı ile bir oksijen atomu daha alıyor v.s. bunları geçiyorum.

Şimdi biz neden akvaryumda Nitrat seviyesine bakıyoruz acaba ?

olayı kaynağından nitrite seviyesinden kontrol altında tutsak daha mantıklı değil mi ?

Sağlıklı bir akvaryumda nitrite : 0,001 olması öneriliyor,
    Diğer taraftan da Nitrate :0,05 - 0,1 olması durumunda büyüme ve renklenme iyi deniyor. Keza benim gözlemlerimde bu şekilde.

Bende Şu anda ;
    Hanna Checker Fosfat
    Hanna Checker Kh
    Hanna Checker Ca
    Hanna Checker Amonyak (amonyak ve nitrite kontrol altında ise nitrat da çıkmaması gerekir sanırım.)
    var.

Sizce hanna checker nitrite mi alayım yoksa, hanna nın nitrate ve mg ölçen bir cihazı var onu mu alayım.

yardımcı olursanız sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Birbiri ile bağımlı olan ama birbirleri hakkında sıfır bilgi verebilecek bir konuya kafa yoruyorsunuz. Amonyak ve Nitrit değeri bariz amonyak veya Nitrit sorunu yoksa 1 saatlik dilimde bile asla aynı değerde test sonucu veremez. Sağlıklı bir tankta ise hiç ölçülmez. Bunlara bakarak Nitrat ortaya çıkaramazsınız, siz uyurken, yemek yerken çevrim çalışır.

Bu durumda bilinmesi ve öğrenilmesi gereken son noktadaki maddedir, yani Nitrat.

Düzenleme: 24 Mart 2015
  3. birzamanlar

birzamanlar

İsim:
    cem yılmaz
    O zaman diyorsunuz ki Hanna bın MG ve Nitrate ölçen cihazını almak daha mantıklı olacak.

Teşekkür ederim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş