1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nitrivec ve Muadili Ürünlerin İçeriğini Merak Edenler

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Kurmay tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Kurmay

Kurmay

İsim:
    Ahmet Tolga Erdem
    S. Nitrivec ve muadil ürünlerin içeriği;

Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde, geçen ay, tatlı ve tuzlu su akvaryumlarına atılan bakteri kültürleri laboratuar ortamında analiz edildiğini ve sonuçların hayret verici olduğunu öğrendim. Asıl amaç alabalık...vb. ticari işletmeler için bu ürünlerin bir şekilde ülkede üretilmesini sağlamak. İşin ticari pazarlamasının önemini insan bir kere daha anlıyor. Çok teknik detaya girmeden ve kimyasal tabloya boğulmadan ve sizlerinde rahatlıkla evde üretebilmenizi sağlayacak şekilde aşağıda özetliyorum.

Özellikle hobi yetiştiriciliği kısmında Sera Nitrivec'i analiz etmişler. Test sonuçlarına göre ürünün içeriği temel prebiyotklerden ve protein hücrelerinden oluşuyor. Prebiyotik özetle faydalı bakterileri besleyen ve onların çoğalmalarını sağlayan sıvı mikro gıdalar. Yani içlerinde bakteri değil bakteri oluşurken hızla çoğalmasını sağlayan besinler var.

Daha sonra araştırma bir ileri safhaya gitmiş ve içeriğin nasıl oluşturulduğunu analiz etmişler. Sonuç çok daha enterasan. Özetle içeriğindeki yağı alınmış keçi sütü, koruyucu madde ve su. Ancak 1-2 sonucun keçi sütünden farklılık gösterdiğini belirlemişler. Bu farkın nereden kaynaklandığını araştırırken de esas enterasan sonuca ulaşmışlar. Ve aşağıda yazdığım formul inanmayacaksınız ama bire bir s. Nitrvec'in formulü.

FORMÜL:

MİLUPA bebek maması firmasının APTAMİL 1 (1 olması önemli ürünün 2 ve 3'ü de var) toz ürünü ve su. Evet arkadaşlar bu ürünleri adamlar dünyaya satıyorlar ve milyonlarca doları ülkelerine kazandırıyorlar. bire bir formül şöyle hazırlanıyor.

250gr kaynatılmış soğutulmuş su'ya sadece yarım ölçek APTAMİL 1 koyuyorsunuz ve aynen S.Nitrivec ölçülerinde kullanıyorsunuz. Çünkü ürün aynı hatta koruyucu da içermiyor. Yanlız Koruyucu olmadığı için her seferinde tazesini yapmanız gerekiyor.Sonuçta çaydanlıktan 1 bardak su ve yarım ölçek mama.

Ben denedim sonuç aynı ilk gün beyaz duman ikinci gün cam gibi.

Bizden de birileri marka olsa bunu dünyaya satsa diyor insan....

Güzel günler dilerim

Ahmet T. ERDEM

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Nitrivec ve Muadili Ürünlerin İçeriğini Merak Edenler

Hoş geldiniz, akvaryumunuza dair bir bilgi göremedim arama motorunda. Akvaryum fotoğraflarınızı eklerseniz seviniriz.

Bu konuya yani ''probiyotikler'' konusuna kafayı takmıştım bir ara ve üzerine kısıtlamalı bölümde yazışmaya başlamıştık 1 yıl önce.

http://www.akvaryumportali.com/kisi...u/probiyotikler-prebiyotikler-nedir-9752.html

Sonrasında benzer bir işleve sahip şekilde http://www.akvaryumportali.com/ekip...eovit-ampul-kullaniminiza-hazirdir-11741.html gibi bir şey çıkmıştır ortaya.

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Mantıklı gözüküyor.
    Araştırmanın güvenirliğinden emin olursak kullanalım.
    Ben bir sonraki Erzurum ziyaretimde uğrayıp konuyu yerinde tartışır bilgi alırım.:smiley33:

4. Kurmay

Kurmay

İsim:
    Ahmet Tolga Erdem

Bülent Bey harika olur. Prof. Sıtkı Eras ilgili diye biliyorum. Dönüşünüzü daha da farklı detayları öğrenmek adına merakla bekleyeceğim.

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Anlasildi, gorev ajandaya yazildi.

Sent from my GT-N7000

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Evet Bülent abi görev senin güzel haberlerini bekliyoruz.

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Ahmet bey veya her kim seniz,
    yaptiginiz seyi tasvip etmiyorum ama espri yeteniginizi tebrik ediyorum. :ay:

8. goveog

goveog

İsim:
    Gökhan BALCI

Bir gelişme oldumu acaba bebek mamasıyla ilgili?

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Deneyip, suyun berraklastigini soyleyenler var. Ancak bilimsel bir ispat,gelisme yok.

Sent from my GT-N7000

Sayfayı Paylaş