1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

NO2 ve NO3 Sistemleri Hakkındaki Düşüncelerim

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 4 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  Evet yeni kuracağım akvaryumda kullanmayı düşündüğüm nitrit ve nitrat yokedici sistemler. Bu konular hakkında biraz fikir vermek,bilgilenmek ve üzerinde tartışmak için bütün kanıtlarıyla birlikte ortaya çıkardığım bir konu. Yazıların tamamı bana aittir. :)

  1- Neden ben DSB sistemi istiyorum?

  Cevap: Akvaryumda balıklar suya dışkıları ile birlikte amonyak bırakır. Bunların belli bir kısmını mercanlar ve ayrıştırıcılar besin olarak kullanır. Geri kalan kısmını da günümüzde protein skimmer yardımı ile toplamaya çalışmaktayız. Ama tabiki doğal yollarda olduğu kadar kesin sonuç vermeyebilir. Amonyak doğal yollarla yani ancak "denitrifikasyon" sayesinde azot tuzlarına dönüşür. Buda tabiki doğal bir döngü olduğu için mercanlara yararlı besinler oluşturur. Bunu biyoloji dersinde gördüğümüz "Azot Döngüsü" grafiği ile sizlere göstermek istiyorum. Tamamı hocama ve bana aittir. :) İzinsiz kullanılamaz. :D
  [​IMG]


  Tabiki akvaryum ortamında bu "denitrifikasyon" u gerçekleştirmek için oksijensiz bölge oluşturmamız gerekir. Nedeni ise oksijensiz bölgede kalmış bakterilerin "HNO3" ve "HNO2" de bulunan oksijeni kullanma istekleridir. Çünkü en alt bölgelere oksijen gitmediği için oksijen istediği bakteriler "HNO3" ve "HNO2" deki "O" den kullanırlar. Bu sayede nitrit ve nitrat azot tuzlarına dönüşmüş olur. Tabiki bu DSB bölümü hazırlanırken kullanılan kum ve kalınlığı önem arz eder. Kum karıştırılmamalıdır. Yoksa akvaryumda nitrit ve nitrat patlamalarına neden olabilir. Bence bu sayede akvaryumda nitrit ve nitrat çok rahatlıkla 0 düzeylerinde tutulabilir. Ben bu nedenle DSB sistemini düşünüyorum.

  2- Neden Refigium istiyorum?

  Cevap: Refigium denilen şey sump kısmında ve ya ayrı akvaryum olarak kurulmuş, alglerle filtre esasına dayanan bir sistemdir. Alglerle filtreden kasıt kaba pislikleri tutmak değil. Her zamanki gibi nitrit ve nitratı yoketmek. Algler tıpkı yeryüzündeki bitkiler gibi fotosentez yaparak kendi besinini üretirler. Besinlerini üretirlerken de nitrit ve nitratı kullanırlar. Bu sistem bence DSB sistemi kadar nitrit ve nitrat tüketmez. DSB sistemi daha garanti bir sistem bana göre. Fakat DSB deki tehlikelerde aynı oranda bunda azalıyor diyebilirim. Tabi burada dikkat etmem gereken hususlar; 24 saat ışıklandırma ve belli aralıklarla budama. Eğer bunlara dikkat edilirse güzel bir sistem. Fakat elektrik sarfiyatı da göz önünde bulundurulmalı.!

  3- Neden Fosfat, Nitrit ve Nitrat Yokedici sistem?

  Cevap: Bence bu sistem son zamanlarda çıkan en iyi DIY sistem. Nedeni ise alg oluşumu tamamen doğal. Sadece alg oluşumu değil her şey doğal. Dışarıdan akvaryuma ilave herhangi başka bir şey olmuyor. (Refigium'a konulacak algler gibi.) Burada da yine aynı sistem izleniyor. Alglerin besin olarak nitrit, nitrat ve fosfatı tüketmesi. Yüzeyinden su akan bir tabakaya 24 saat ışık verilmesi sureti ile tül tabaka yosun tutturuluyor. Buda oluşan yosunların önceden de belirttiğim gibi nitrit, nitrat ve fosfatı tüketmesi ile son buluyor.

  Gelelim bana gelen sorulara; :)
  Etrafa su sıçraması olayının önüne tabelayı su seviyesine yakın koyarak geçebilirim. Ayrıca şelale şeklinde su aşağı akacağı için sıçrama oluşmayacaktır. ( Şelale filtrelerde sıçramadığı gibi.)
  Ayrıca yosunu tülden temizlemek gerekmeyecek. Çünkü zaten amaç tülün yosun tutturulması. Zamanla yosun tabakası 1 cm'i geçerse tırnakla kazımadan üst tabakayı almak çözüm olacaktır.
  Tülün arkası isteğe göre çalıştırılabilir. Yani işlevsel hale getirilebilir. Yani isteğe göre sadece 1 yüzeyine ışık vermek gibi 2 yüzeyine de ışık verilerek daha fonksiyonel olarak kullanılabilir.
  Tülün bir kısmı suyun içerisinde olacağı için ses sorunu olacağını zannetmiyorum. Olsa bile sump'a iniş sesinin 10'da 1'inden bile az olur tahminimce.
  Işık sarfiyatı konusuna gelince. Çok sorun olacağını sanmıyorum. 2 adet 24 wattlık ışığın 24 saat çalıştığını hesaplarsak aylık yaklaşık 5 TL gibi bir tutar oluşur. ( KW birim fiyatına göre hesapladım.)

  Sonuç: Bu sistemlerden birini kurmak istiyorum fakat hangisini kuracağıma hala karar veremedim. Burada devreye siz girerseniz çok sevinirim. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. İlk defa bu kadar emek vererek yazdım. :D Güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki azot döngüsünün çizimi de bana aittir. :)


  Saygılar...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Gerçekten yazını baştan sona kadar okudum. Dediğin gibi sürekli bir dönüşüm haline olan bu durumu doğa ile iç içerisinde tutmak imkansız. Doğa ile sadece % 1 i bile benzese bence o akvaryum çok güzel bir biyolojik döngüye sahip olacaktır. Doğayı düşünmek birkaç litrelik bir yere sığdırmak çok zor olur. Bende biraz araştırmıştım bu konuyu aslında direkman yosun yaparak temizleme ihtiyacı anlayışla karşılanabilir ama bunu yapabilecek farklı bitkilerde var sucul bitkiler sınıflandırılmasında saçak köklü bitkiler genelde bu şekildedir. Bence bu yöntem daha uygulanması kolay olacaktır diye düşünüyorum.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tebrik ederim Görkem ne istediğini tam olarak yansıtmış ve arkasındaki destekleyen unsurlarıda sıralayarak güzel bir düşünce konusu çıkarmışsın. :ay: Söylediğim gibi bu sistemlerin her biri doğru kuruldukça genel sisteme katkıda bulunabilir. Teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da doğal yollardan sistemi temizlemenin anlamı hep farklı olmuştur.

  Düşüncelerin içinden Dsb sistemi aslında döngü oturduğunda son derece iyi bir nitrat tüketimi gerçekleştirebilir. Refigiumlar yine yüksek yosunlar sayesinde sisteme katkı yapar ancak sistemden iyot gibi elementleri biraz fazlaca çeker. Bu sisteme genel baktığımızda 24 saat veya iyimser durumlarda 12 saat aydınlatılması ihtiyacı tasaruflu değil gibi düşünüyorum ben. Tabi yine bir anda yosunların tamamının bozulma riski beni hep korkutmuştur.

  Tül üzerinden süzülen suya ışık vererek yosun oluşturma fikri sistemden protein skimmeri kaldıracak bir sistem gibi duruyor ama işlev olarak iyi dizayn edilmesi gerek.
   
 4. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  Bu sistemler içerisinden bana en uygun olana karar vermek istiyorum. Çünkü dediğin gibi abi yosunların bir anda sebepsiz yere bozulması olabiliyor. Pek çok hobicinin başına gelmiş bir olaydır. Zaten yosun oluşturma fikrini büyük ihtimalle hayata geçireceğim. Çünkü mantıklı ve güzel bir sistem. DSB sistemi hakkında ise kafamda oluşan bazı sorular var. Örneğin; Okan abinin önceden kurmuş olduğu akvaryum içerisinde DSB sisteminde nitratın hiç bir zaman 0 olmaması gerektiğini söylemişsin. Mantıklı olanı da o zaten. Fakat yosun sistemi ile DSB sistemi aynı anda nitratı 0 yapacaklardır. Buda sistemlerden birinin çökebileceği anlamına geliyor bence. Fakat nitratın 0 olacağını da kimse garanti edemez. Koyarım 3 tane tang'ı al sana nitrat fabrikası. :D :D :D


  Saygılar...
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tabiki zaten sistemin gerek dijital gerekse test kitleriyle kontrol edimesinin sebebi de bu. Nitrat sıfır değerine yaklaştığında önlemini alman elbette mümkün gereken takip sadece. Bence tül veya benzeri malzeme üzerinden su süzerek aydınlatmayla yosun kaplatmak projesi sana daha yatkın. Hem de tecrübelerinden faydalanmış oluruz.
   

Sayfayı Paylaş