1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Noctiluca Scintillans Alg Büyütülmesi

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Biyolog tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Biyolog

  Biyolog

  Mesajlar:
  3
  Herkese merhaba,

  Benim merak ettiğim konu Noctiluca scintillans yani halk dilinde yakamoz olarak geçen alg'i büyütülebilen var mı? Bu konuda bilgisi olanlar var ise bana yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ne amaçla üretmek istiyorsunuz, akvaryumda kimsenin tercih edeceğini sanmıyorum. Çünkü yarı parazit (dinoflagellate) yarı alg ve aynı zamanda kamçılı bir tür. Balık yumurtaları dahil birçok beslenme kanalı var.

  Amaç nedir?
   
 3. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Kesin tez'dir Temel abi.:)
   
 4. Biyolog

  Biyolog

  Mesajlar:
  3
  Lab ortamında yani erlenlerde büyütmeyi başaramadım. Biyoluminesans özelliği olduğu için ilgimi çekiyor. Akvaryumu balık büyütmek için değil sadece bu organizmayı büyütmek için istiyorum. Amaç merak aslında.

  Yok tezim değil.
   
  Saruman bunu beğendi.
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu organizmayı büyütmek son derece kolay ve çok çok basittir (diye düşünüyorum) ama ana kültür gerekir, sonrasında beslenmesi için fitoplankton ilaveli ortam, güzel bir ışık ve ara sıra balık havyarı, bazende amonyak takviyesi yeterli. Direk bu türle ilgili tecrübem yok ama dinoflagellate türlerinden brooklynella Diagnosis illetine baya kafa yordum. Bu türler size rağmen yaşar ama özellikle besleyeceğim diyince ortada görünmezse orasını bilemem.:D
   
  Saruman bunu beğendi.
 6. Biyolog

  Biyolog

  Mesajlar:
  3
  Bir süre yaşıyor ama sorunum canlılığın devamını sağlamaktı çünkü bir zaman sonra ölüyor ve dibe çöküyorlar. Kültürden örnek alıp -80 °C saklamıştım. Canlandırıp dediğiniz şekilde besleyeceğim.Çok teşekkür ediyorum.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Unutmamak lazım ki kamçılı türler ki bu türde kamçılı bir tür konak bulduklarında daha fazla beslenir ve aktif olurlar ama yine konağa ihtiyaç duymadan da bir süre yaşayabilirler ancak 3 hafta ve sonrasında popilasyon azalarak yok olmaya başlar, bu yüzden yarı alg, yarı parazit sorunlu akvaryumlardan tüm balıkları çıkararak 3,4 hafta beklenmesi fayda sağlar. Buradan yola çıkarak belkide ortama konak ilavesi de yapılabilir.
   
  Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş