1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Normal Vatoz

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde görkem cenk tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. görkem cenk

görkem cenk

Merhaba arkadaşlar,ben yeni aldığım vatozun türünü bir türlü anlayamadım.Balık leopar vatoza benzemiyor.İnternette okuduğum kadarıyla normal vatozmuş.Fakat bu balıkların özellikleri yazmıyor.Bilgi verirseniz sevinirim

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görkem Bey, ben şahsım adına iş yerinde olduğumdan türlerine ayit fotoğrafları size aktaramıyorum, ancak sizin bir fotoğraf eklemeniz sonrasında kolayca gereken bilgiler eşliğinde yorumlar gelecektir.

Saygılar...

3. görkem cenk

görkem cenk

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Doğru, zırhlı olarak da bilinen vatoz familyasından sıklıkla akvaryumlarımıza misafir ettiğimiz "normal" vatoz... Bakımı oldukça kolay bir canlıdır... Temelde yosunları yiyerek yaşasa da birçok dip balığında olduğu gibi yeme alışınca tembelleşmeye başlayabilirler... Bunun dışında mang köklerinin saldığı çeşitli sıvılara bayılırlar... Bölgeci balıklardır, bölglerini diğer vatozlar ile paylaşmazlar... 450 lt'den küçük akvaryumda üretilmeleri nerede ise imkansızdır... Büyüyebilmeleri yani uzayabilmeleri için büyük akvrayumlar gerekmektedir... 50-100 lt'lik bir akvaryumda gelebilecekleri maksimum uzunluk 15-18 cm'dir...

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bendede var bir tane 12 cm boyunda, genellikle resimdekine biraz benzesede renklerini değişip tekrar eski halini alıyor arada bir

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hypostomus Plecostomus:

Popiler bir tür, yosun kontrolünde iyi bir yardımcıdır. Çok sakin bir türdür, diğer balıklar ile iyi bir akvaryum arkadaşı olur. Su şartlar; 22-28C pH: 5.0-8.0 Sıcaklık: 22-28C pH: 5,0-8,0

Hayırlı olsun. Tabi balığınızı görmeden benzetme ile.

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Bana sakın normal vatoz demeyin.Piranha beslediğim küçücük akvaryumda 25cm civarına gelmişti.Sonra bir kaza sonrası öldü de kurtuldum montz:

Not:Ne kadar nefret etsem de ölene kadar sağlıklı bir şekilde bakılmıştır tarafımdan.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bendede var bu vatozlardan.Boyları 25 cm civarı.Çok sakin,kendi hallerdinde takılıyorlar akvaryumda.Tek kötü yanı;çok pislik yapıyorlar kızgın:

Buda bendeki vatozlardan birtanesi.

9. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu
    Normal Vatozlar hakkında nadir gözüken bir durum hakkında tecrübemi aktarmakta fayda görüyorum :

Normal vatozlar bazen hastalıklı veyahut kendinden ufak balıklara saldırmaktadır. Gözüne kestirdiği avını aşırı hızlı hareketleri ile bir kenarda kıstırarak (Genellikle iç filtre tarafı) üzerine yapışır ve etlerini yavaş yavaş yemeye başlar.

Bu balıkların 1 kez melek balığı 2 kez lepistes yediğine şahit oldum...

Ayrıca büyüdüğünde (12 cm ve üstü) üzerindeki dikensi bazı oluşumlara dokunmamanızda fayda var...
    Yoksa eliniz feci şişiyor...

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Benim 1-2 japonumu emerek yediği gibi mesela...

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Hayatım boyunca en nefret ettiğim su canlısı büyük yani normal vatozlar olmuştur. Sürekli cüce beslemekteyim. Faydalarını saysanız bitiremezsiniz. Ben cüce vatoz derim başka da bişey demem.

Saygılar...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesajların içeriğinin vatozumuzun kötü yanlarının ortaya çıkarılması olduğunu gördüm. Oysa konuya bir de akvarist tarafından değilde vatoz tarafından bakalım... Bizim vatoz doğasından koparılmış ve akvaryuma adapte edilmiş. Taşıdığı genleri sebebiyle ve kendisine verilen büyüklük boyutunu yakalamaya çalışmakta. Kısaca genleri ve iç güdüleri icabı yaradılışına uygun hareket etmekte.

Uygun olmayan?

Uygun olmayan başında araştırma yaparak satın alınmamış olması ve kendisine uygun zarar veremeyeceği balıklarla tutulmuyor olması olabilir mi?

Acaba diyorum bu Vatoz sizin ona kızdığınızdan daha çok o size kızıyormudur?

Buyrun bakış açısına. pala:

Saygılar...

Sayfayı Paylaş