1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Notebook fanı led aydınlatma ve dalga motoru

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde methapor tarafından 7 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Elimde Rexpo dc Fan var ve resmini aşağı ekledim maliyeti 10 tl
    Bu fanı akvaryum kapağının isteğe bağlı olarak ışık yanına veya hem ışık hem fan olarak kullanabilir havayı suya üflediğinden hafif dalgalanma oluyor tek zor yanı usb kablosu prize çevirmek kolay yolunu bilen varsa anlatabilirmi?daha yapmadığım için aşağı resimle çiziyorumBirde ışıkları şansımıza mavi led.
    İşe yarar mı üstadlarımdan cevap bekliyorum.

Toplam maliyet 12 lira

Fan ve ışık 10 tl
    Elektrik kablosu ve priz ucu 2 tl

2. arador88

arador88

İsim:
    Oğuzhan
    Cevap: Notebook fanı led aydınlatma ve dalga motoru

Voltu ayarlamabilir adaptörlere direk + ve - ucu bağlanıp çalıştırılabilir :ay: Ben 2 tane kalem pille çalıştırıyorum küçük fanları (okul ödevinde kullanmıştım).

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Okul ödevlerini unuttuk ama hatırladım diyebilirim internetten ampul yakma ödevlerinin ucuna ampul yerine bu fanı takcam.Öyle yani diymi?

4. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Çin malı telefonların usb kablo girişli şarj aletleri var onları telefoncularda bir araştır derim.

5. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Çok sağol işe yaradı uyduruk şarj makinasıyla değilde ıphone'nin şarj makinası kullandık riskliydi ama oldu.Çok teşekkür ederim

6. arador88

arador88

İsim:
    Oğuzhan

Pilli yapıldığında o şekilde çalışıyor. Ancak adaptörle yaparkende aynı mantık. Artıyı(+) artı(+), eksiyi(-) eksi(-) uca bağladınız mı çalışır.

7. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Uğraştıma bizi Oğuzhan adaptöre taktık işte :F

8. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Ve aşamalar devam ediyor.En sevdiğim bölümdeyim parçalama ve çokta güzelmiş güzel dalgalanma yapıyor ve ışık sarı prenseslere göre tam.
    Resimler:
    Burda en başta paylaştığım resimdeki gibiydi ve ben istediğim yerlere yerleştirmek için tek tek ayırdım ve kapağa yerleştirmek için paslanmaz çivi kullancam aşağıda anlatmaya çalıştım.

Heliak bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Polat ışığı nerde bu fanın ? Ben led göremedim resimde ?

10. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Fanın yanında en üstteki resimdeki gibi ışık veriyor test ettim.

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abi bu fanlarda ışıklar dört köşeye iç taraftan gömme olarak monte edilip silikonla üstüne kaplama yapılıyor. her fanda 4 adet led değil aslında tv kumandalarının ucundaki gibi olanlardan takılı. Yani ışık kaynağı olarak çok fazla bir aydınlatma veremez ancak yanyana takılırsa yüzeysel bir aydınlartma sağlar. Ancak temel amaç suyu serinletme olabilir ki malum yaz benim tank bile şuan 28 dereceye fırlamış vaziyette. Yeni tankta soğutma sisteminide eklemem gerektiği aşikar oldu.

reis ve methapor bunu beğendi.
  12. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Arkadaşlar,
    Balıklarım Japon, benim 2 sorum olacak;

1- Şuan henüz fan sistemi kurmadım, akvaryum üst kapağını kaldırarak aşırı ısı artışını engelleyebiliyorum. Ayrıca Akvaryumdan kavanozlara su çekip buzlukta beklettikten sonra yavaş ve kadameli olarak akvaryuma geri boşaltıyorum. Yaklaşık 2-3 saat içerisinde suyun sıcaklığını 3 derece kadar da böyle düşürebiliyorum.

2- Fanın suyu soğutmasındaki ana etken buharlaşmayı hızlandırması değil mi? Başka bir fiziki açıklaması var mı?

Mecburen alıntı olacak :D temel fizik bilgilerinden;

Buharlaşmanın gerçekleşmesi için maddenin ısıya ihtiyaç vardır. Sıvı buharlaşırken çevresinden ısı aldığı için çevresini soğutur. Buharlaşma, sıcaklık ve basınca bağlıdır. Sıcaklık arttıkça buharlaşma artar, basınçla ters orantılıdır, Yani basınç düştükçe buharlaşma artar. Bildiğiniz üzere vantilatör, yelpaze, vb... şeyler hareket ettirildiğinde alçak basınç oluşturulmuş olur...

13. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Hocam fizikle pek aram yoktur ancak ben ani ısı değişimlerinin balığı sıcak suda yaşamasından daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.Ben kendime küçük bir usb çıkışlı vantilatör aldım.1-2 derece serinletiyor...

Sayfayı Paylaş