1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

NPS Non Deniz Akvaryumu

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  NPS deniz akvaryumu tarzı fotosentez yapmayan mercanların barındırılmasına ve beslenmesine dayanan ışık ihtiyacı olmayan veya düşük ihtiyaçlı mercan türlerinin konak olduğu akvaryum tarzı. Aslında ilginç olduğu kadar bir o kadar da güzel akvaryumlar kurulabilmektedir. Işık maliyetinden çekinen veya farklı açıdan uzun polipli mercanlardan hoşlananlar için güzel bir seçenek. NPS deniz akvaryumu bünyesinde beslenebilecek birçok tür bulunuyor kısaca mercan seçeneği oldukça fazla. Bilindik örnek Sun Coral-Tubastrea Beslenmesinde Yardımcı Unsurlar, bazı gorgonia türleri, Chili coral örnek verilebilir. Aslında sıralanabilecek birçok mercan türü bulunuyor, sizlere fikir sahibi olmanız açısından örnek bir video sunmak istiyorum. NPS deniz akvaryumu bence oldukça hoş ve göze hitap eder yapıda. Bu tarz mercanların elbette beslenme ihtiyaçları fotosentez yapan mercanlara göre oldukça zor ve ilgi gerektiren türden oluyor. Videoyu izleyip biraz da beslenmelerinden söz edelim. Aydınlatma örnekteki akvaryumda olduğu gibi biraz mavi ağırlıklı ton yakışıyor akvaryuma. Biraz da akvaryistin beğenisine kalmış bir durum gibi görünüyor ama mercanlardan renk almak için yine de akıllıca bir akvaryum aydınlatma şekli seçilmesi gerek.

  !

  NPS Deniz Akvaryumu Beslenme;

  NPS-Non Photosynthetic deniz akvaryumu mercanlarını beslemek için yelpaze geniş tutulmalı. Artemia'dan tutun zooplankton, ezilmiş karides cyclop eeze ve aynı zamanda Akvaryum Yemi Canlı Yemler İndex konumuzdaki birçok besin şekli değerlendirilebilir. Aslında her zaman söylediğimiz gibi yaygın olan reef tarzlarında suya dağıtılan ince besin unsurlarının verilen besinleri tüketen mercanlara ancak %30 kadar ulaşıyor. Çünkü birçok mercana dağınık ve az sayıda olduklarından ulaşamadığı gibi daha az oranı tüketilebiliyor diyebiliriz. Fakat NPS-Non Photosynthetic deniz akvaryumu içindeki mercan yükü eğer yeterince oluşmuş ise hemen hemen tüm mercanların uzun polipli olmasıyla daha fazla miktarı tüketilebilir. Elbette bu tarz akvaryum daha fazla atık yükü anlamına gelmektedir ancak yeterli bir ps ile sistem dengede kalabilir, zira ışıkların karartılabilir olması istenmeyen yosun mücadelesinde de avantaj sağlar.

  Akvaryum Portalı;
   
 2. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: NPS-Non Photosynthetic Deniz Akvaryumu

  ilave olarak bu tur tanklar icin genellikle 20-22 dereceyi tavsiye etmeleri. Bu Isiktan yapilan tasarrufu oldukca kuvvetli bir sogutmaya ayirmak demek. Hele yazin suyu 20 derece civarinda tutmak oldukca zor olur herhalde.
   
 3. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: NPS-Non Photosynthetic Deniz Akvaryumu

  Eeee gülü seven dikenine katlanır Atasözü tam buna göre galiba.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: NPS-Non Photosynthetic Deniz Akvaryumu

  Bazıları derin su canlıları olacaktır bu tarz akvaryumda ısı önemli ancak, soğutucular ısıyı 22-23 derece aralığında tutabilmektedir. Bu çoğunu rahat ettirir bence.
   

Sayfayı Paylaş