1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nudibranch (Deniz Tavşanı)

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nudibranch (Deniz Tavşanı)

Nudibranchs türlerinin en küçükleri 4 milimetre iken büyük Nudibranch türleri 60 santimetreye kadar büyüyebilir. Nudibranchs bir jöle gibi bedene sahiptir. Baş üzerinden güçlü koku alıcıları vardır ve tada duyarlı tentacles adı verilen duyuları vardır. Ilık ve sığ sularda genellikle çok türü yaygındır. Eğer uygun ortam ve uygun gıda ile beslenirse akvaryumlara muhteşem renkleriyle görsel güzellik katarlar. Nudibranch kabuksuzdur ve bu yüzden korunmayı doğada zehirli anlamına gelen renkleri ile geçerleştirirler.

Nudibranchia kelime anlamı Latince "Nudus" çıplak 'solungaç' anlamındadır. Opisthobranchia alttakımı olarak bilinir ama genel deniz sümüklü böcekleri familyasına aittir.

Nudibranchs bazen resif akvaryumlarında tutulur ama genellikle kısa vadeli olur çünkü bazen muhteşem alg yiyiciler olarak pazarlanmaktadır ama bu bilinen tüm Nudibranch türleri etobur olduğu için yanlış bir bilgidir. Her zaman satın almadan önce diyet konularını iyi araştırmak gerekir. Akvaryumda Hydroids, sünger, Tunicates ve Barnacles türlerine zarar vermeleri olasıdır. Birkaç Nudibranch türü ise yamyamdır birbirlerini bile yerler.

Saygılar...

Erman Pehlivan ve murer bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Emeğine sağlık Temel.

Üzerindeki renkler bizi bozsada, genede görünüm süper.....:D

3. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Eline sağlık Temal abi :) Korkunç bu ya :)

4. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Eline sağlık Temal abi bence cok güzel:D

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Her renk mevcut arkadaşlar. Yeterki beslemek isteyin.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam bu güzel paylaşım için teşekkürler.toka:gif gerçekten çok güzel renklere sahipler

7. can24

can24

İsim:
    can
    Süpermiş abi elerine sağlık.

8. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Herbiri birbirinden güzel abi mükemmler renkler ellerine sağlık abi

9. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara

Buda benim nudibranchim 2 aydır akvaryumumda güzel güzel yaşamaktadır.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz öncelikle portala. Maşallah güzel canlı. :nazar: File neden var fotoğrafta ?

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Portalımıza hoşgeldiniz akvaryum tanıtımları adlı bölümümüzde tank ve canlıları tanıtırsanız seviniriz.

12. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Teşekkür ederim hoş bulduk.
    Temel bey akvaryum içinde kepçe olmasının sebebi canlıyı ilk başta eklerken direk kovanın içinden akvaryuma bıraktım fakat akıntıya kapılıp sürüklenmeye başladı bir yere tututamadı bende o yüzden tekrar kepçeyle yakalayıp kayaya tutunana kadar kepçenin içinde beklettim kayaya yapıştıktan sonra kepçeyi çıkardım akvaryumdan fotoğrafta o zamandan kalma bir fotoğraf :)

İsmail bey en kısa sürede açıcam fakat yaklaşık 1 saat önce perculam akvaryumdan atlayarak öldü onun üzüntüsü var kendime gelince tanıtımı yapıcam.

Saygılar

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gecmıs olsun. Akvaryumdan balıgın atlamasının sebeblerı olmalı. Akvaryumunuz hakkında bılgı verırsenız sevınırız. Ilgınc bır durum gıbı gorulebılır ama bazen altından basıt bır neden cıkabılır, uzuldum.

14. Dogangk

Dogangk

İsim:
    Doğan Gözükara
    Teşekkür ederim.
    Bu ikinci atlayan percula.
    Akvaryum boyutu 70*40*40 aydınlatma 4*24w t5 3 mavi 1 beyaz ışıklar kademeli olarak sönüyor beyaz mavi önce iki mavi sonra yanarkende aynı şekilde.
    Balık olarak sixline wrasse , yellow goby , doctor shrimp + percula vardı.
    Dalga motoru olarak iki adet resun 4000 var.
    Protein skmmer bubble magus bmqq

Bu akvaryumdan atlayan ikinci percula . İlk percula atladıgında aklımda 2 sebep vardı 1) akıntı fazla geldı atladı 2) o zamanlar ışıkların hepsi bir anda sönüyordu o yüzden ürktü atladı.
    Şimdikinin atlama sebebinin ikiside olduğunu düşünmüyorum artık çünkü sixline wrassede aynı akvaryumda ve keyfi fazlasıyla yerinde bu seferkinin atlama sebebi olarak perculanın çiftinin olmaması olarak düşünüyorum ( aldığım 2 perculada tek tek ti ).

Su değerlerini bilmeden başka bir sebep geliyormu aklınıza ?

15. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Akvaryumun üstüne kapak yapıp kapatın garanti çözüm.Ama su değerleri vb ise nedenler balıklar zaten atlamadanda ölür nedeni bulmak lazım ürkmüş olabilirler belki birşeyden.

Sayfayı Paylaş