1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nudibranch Nedir?

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Nudibranch nedir, deniz akvaryumu için zararlı mıdır anlamak yanında, bazen beğenerek satın aldığımız ve bazen de istenmeyen şekilde misafir ettiğimiz bu canlıları biraz olsun tanımaya çalışalım. Phylum Gastropoda türleri Nudibranchs yani deniz tavşanları ailesine ait türlerin boyutları oldukça değişkenlik gösteriyor. Deniz tavşanı bakmak ve uzun süreli beslemek bazı riskler içeriyor olabilir. Dertlerin başında gerek akıntı motorlarına ve gerekse durso sistemlerine kapılma ihtimalleri. Deniz tavşanı türleri beslenecekse bu risk için önlem almak gerekir. Diğer risk ise, satın alınan türün yanıltarak etçil veya umulmayan şekilde mercanlara zarar verme ihtimalidir.

  Nudibranch Nedir ve Genel Görünümü Nasıldır?

  Nudibranch- nedir.png

  Deniz tavşanı türlerinin en küçük boyda olanları 4 milimetre kadar ve büyük diyebileceğimiz türleri ise 60 santime kadar ulaşabiliyor. Nudibranch yapısı jöleyi andıran bir bedene sahiptir. Kafa kısmında oldukça güçlü koku alıcı organları bulunur. Tad almaya duyarlı tentakül uzantıları bu işi kolaylaştırır. Kısmen soğuk olmayan ılıman ve yine sığ sularda daha çok görülürler. Türlerin büyük çoğunluğu bu tarz alanlarda görülür. Kendilerine uygun ortam ve yine uygun besinler kullanarak beslenirlerse deniz akvaryumu ortamında muhteşem renkleriyle çok güzel görülürler ve akvaryuma büyük görsellik katarlar. Phylum Gastropoda nudi türleri kabuksuz yapıya sahiptirler. Güzel renkleri aslında tam bir uyarı sistemidir, ortamdaki muhtemel düşmanlara renkleri ile zehirliyim uyarısı yaparlar.

  Deniz Akvaryumu Phylum Gastropoda Tanım Ve Akvaryum

  Nudibranchia kelime anlamı Latince “Nudus” çıplak ‘solungaç’ anlamında. Opisthobranchia alttakımı olarak bilinir ama genel deniz sümüklü böcekleri familyasına aittir. Deniz akvaryumu Nudi türleri bazen resif akvaryumlarında tutulur ama genellikle kısa vadeli olur çünkü bazen muhteşem alg yiyiciler olarak pazarlanır ama bu bilinen tüm Nudibranch türleri etobur olduğu için yanlış bir bilgidir. Her zaman satın almadan önce diyet konularını iyi araştırmak gerekir. Akvaryumda Hydroids, sünger, Tunicates ve Barnacles türlerine zarar vermeleri olasıdır. Elbette çok tehlikeli türleri olduğunu da belirtmekte fayda var. Bazı Nudibranch türleri tam bir saldırı makinesi gibidir ve kendi türlerini dahi yerler.
   
  MilesDavis, sinsitilki, MESUT_KERİM ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. ogeday_ylz

  ogeday_ylz

  Mesajlar:
  252
  Yer:
  Karşıyaka / izmir
  İsim:
  Ogeday YALAZ
  Temel abim gerçekten görüntüsü çok güzelmiş bu türün. Ancak yazılarından anladığım görüntüsü ne kadar güzelde olsa akvaryumda pimi çekilmiş bomba misali gezdiğinden sadece ileri seviye akvaristlerin bakabileceği bir tür.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.658
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Güzel bir konu teşekkürler daha önce bir kaç deneyimim oldu Nudi türlerinden ve sonuç yukarıda açikladıgın gibi durso içine girip yokoldular
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 4. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Benimde bir kaç mercanımla bebaber gelmişti sonuç coral dip :)
   
 5. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  1 tane de ben aldım ve sonuç akıntı motorundan kalanları topladım.
   

Sayfayı Paylaş