1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nutrisea hakkında...

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 12 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Selamlar...

Bu aralar gezmeye başladım akvaryumcuları.
    Nutri Sea marka bir su gördüm. 4.4 galon standart ölçülerde satılıyor, standartların üzerinde fiyat politikalarıyla.

Portalda kullananlar olduğunu gördüm, 3 bidon ekleyeceğim demiş birisi, ekledim demiş başkası... Hayırlı olsun bir şey demiyorum...

Şimdi gelelim asıl meseleye.. Ben denizi bir canlı gibi değerlendiriyorum. Siz de canlı kaya dersiniz, canlı kum dersiniz, her ne derseniz deyin ki bu "canlı" ifadesi içinde bakteri, pod, tube worm gibi yaşamlar barındıran şey değil midir? Evet öyledir. O halde deniz suyu da canlı olarak değerlendirilebilir ki içinde en azından bakteriler yaşıyor. Bir kovaya denizden sadece su alıp koysak ve bir kaç saat sonra bu suya mikroskop altında baksak mutlaka yaşayan hareket eden minicik canlılar göreceğiz.
    Bu sade suda yaşayan bu canlılar ya ışıkla ya da kendilerine akıntıyla gelen organik maddelerle besin alıp yaşıyorlar.

Peki, bu suyu alıp bir bidona koysak, ağzını kapasak, ışık almayacak şekilde karton kutuya koysak ve bir kaç saat değil bir kaç hafta belki de ay boyunca bu şekilde tutsak içindeki canlılar ne kadar canlı kalır?

"O zaten canlı su değil ki elementleri olan Okyanus suyu cahil herif"

16 litre elementli su 60 lira ile 90 lira arasında değişiyor. Karanlıkta beklemiş, içinde canlı kalmadığını düşündüğüm bu suya az veya çok bir miktar para vermek "bence" gereksiz. Zira kaliteli bir tuzla ve Marmara suyuyla daha taze ve daha iyi su hazırlanabilir diye düşünüyorum.

Yanlış düşünüyor olabilirim. Öyleyse lütfen doğrusunu söyleyin, öğreneyim.
    Selamlar...

Alparslan, MESUT_KERİM ve ka2n bunu beğendi.
  2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Evet...
    Sitesinde şunlar yazıyor :
    No Waiting, Just add fish...
    11 Millions live bacteria...

▪Note5 ve Tapatalk▪

Düzenleme: 12 Kasım 2015
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
  5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Prodibio biodigest'in 1 tüpünde 20 milyar bakterican varmış.

▪Note5 ve Tapatalk▪

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    He bunu ben düşündüm, bunu üretenler düşünemedi. laboratuarlarda test filan da yapmadılar. Adamlar elinde bidon şortla denize girip bidonları doldurup doldurup satıyorlar heh..
    Aferin sana Megazeka!

Bu arada portalın eski halinden eser yok. Ya biz büyüdük, birşeylere bakışımız değşti. Ya da o her alanda methedilen "acemi ruhu" gitti yerini "böyle iyi"ler aldı. Bilemiyorum. Ve göremiyorum da; ne eski dostlukları, ne eski bilgi paylaşımlarını, ne de burayı bugüne getirenleri...

▪Note5 ve Tapatalk▪

ka2n bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hazır deniz suyuna birşey diyemem bence de gereksiz, ama diğer bakteri kültürlerinin işe yaradığı aşikar. Ha gerekli mi, bence değil :)

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Eski üyelerin tekrardan gelişleri beni hobi adına sevindiriyor. Ancak eski dostluklar kalmamış derken haklisiniz yeni dostluklar var. Nickimin altında moderator yazdığına bakmayın çok az şey bilen bir acemiyim. O bildiklerimi de bu portaldan öğrendim. Sağolsun birçok arkadaş yardımcı oldu bana kurulum ve sonrasında. Ben de birçok arkadaşa yardımcı oldum elimden geldiğince. Bu konuda size katilamayacagim maalesef.

9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Levent e sonuna kadar katılıyorum eski dostluklar derken neye ozleminiz var bilemiyorum ama suan yepyeni ve sımsıkı dostluklarimiz var 3 senedir gelenksel olarak bir sehir de toplantılar bulusmalar yapıyor dostluklarimizi pekistiryoruz. cogunlugumuz birbiriyle sık sık telefonda görüşüyor. ve kendi adima cok kaliteli hayatimda yer eden insanlar tanidim burda.
    Belki sizin kayıt tarihiniz cok eski ancak acik konusayim biz yeniler icin cok yenisiniz burda. Bu bir sorun mu? hayir kesinlikle değil. Siz bizleri bizler sizi tanidikca eğer ki kimya uyuyorsa yine yeni dostluklar kurulacaktir.
    Acemi ruhuna gelince evet acemi ruhu pek yok bir cok kişi ordan, burdan, yurtdisindan, tecrubelerinden edindikleri bilgileri bu hobiye katarak o acemiligi birakip hobiyi gelistirmeye calisiyor. Ilgilendizmi bilmem imkansiz denilen yellow tang uretimi tan ortaminda basarildi yurtdisinda ve ben eminim ki burda bu portalda acaba bizlerde yapabilirmiyiz diye arasrirmaya baslyanlar var. Haa ecemi ruh derken tanglarinize marul yedirin tavsiyeleri ise o da var burda. Dunya da siralamaya girebilecek tank sahipleriminin bilgiclik yapmadan alcakgonullukle henuz heyacanla diyatom bekleyen yeni kurulum sahiplerini sahiplenip yardim edip onlarin o heyecanini paylasmasi ise o da var burada. ;)

YMR_AY, nhtkmn, Pennywise ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hazır deniz suyunu gereksiz bulmuyorum.

Ro maliyeti, su gideri, emek, bakteri ve tuz u bir hesap edek mi? Bence bu hesap portala yakışır :)

Efenim 300 litre su alan bir akvaryum için hesaplıyoruz

TDS veren bir RO cihazının kullanım ömrünün 1/3 ü için 100 lira yazsam çok demezsiniz sanırım.
    300 litre su için toplamda kullanılan suya 1,5 ton dersek, o da yaklaşık 10 lira yapar.
    Tuz da yaklaşık 100 lira.
    Bakteri de yaklaşık 50 lira diyelim.
    Totalde ne yaptı: Emek + 260 TL

Direkt hazır suya yönelelim. Şu anda 16,6 litresini 33 liraya satan yer var. Demek ki satılabiliyor?

300/16,6 = 18 gibi bir şey diyelim.
    18*33 e de 600 TL gibi bir şey yapar.
    Ulen yine kol gibi fark çıktı hahaha. Bir de ucuz yerden aldıydık güya. Neyse 300 lira farkla bu işi halledebilirsiniz. Bence yine iyi. Sonuçta RO yu set olarak, tuzu kovayla falan alacağız.

Siz yine de en iyisi nano kurarken kullanın bu sudan :D

Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Denizden çekip seyreltsek?

basma tulumba bunu beğendi.
  12. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hemen hesaplıyorum.

Kayseri-Samsun arası yaklaşık 450 km
    450 km de 450000 metre boru yapar.
    Metresini toptancısından 50 kuruşa alsak 225000 TL etti. Kaan'ı araya sokar pazarlıkla 200bine bağlarız.
    Bir de sağlam bir pancar motoru lazım. 500 liraya ikinci el alsak. 200500 TL
    O motora biraz mazot koymak lazım yalnız. 100 TL diyek
    Seyreltmek için bir adet refraktometre 100 TL etti 200700 TL
    Ahanda bu işte kardayız :D

Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  13. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Hmm...
    Adamlar Dağdaki ağaçlara damlama sulama borusu döşediler. 800 kilometre. Sıkıntı yok böyle ufak şeylere takılmayalım.

14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Nasıl döşediler abi? Link var mı, merak ettim :)

15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Olm gecenin bir yarisi oturdum edebiyat yaptim hic ettiniz :) Burhan ben de senin satışı sabote etmzsemm :p :D

Pennywise, basma tulumba ve Ontheway bunu beğendi.
  16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Link yok. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Kasım 2015
    basma tulumba bunu beğendi.
  17. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yav Mesut abi, edebiyatın cidden güzeldi de aktif konu görünce muhabbete daldık işte. Kusura bakma :/

Bir iki üç tıp!

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Kasım 2015
    MESUT_KERİM bunu beğendi.
  18. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Uğraşlarım asıl amacına ulaştı, ben kaçar.:D

19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Burhan, buharlaşan suyun tds değerini hesap etmeden vermissin hesaba kendini. Hadi suyu okyanustan çektik ya da hazır suyu doldurduk. Tatlı su tamamlamada ne dökecek dostlar ve romalılar.

HAKAN ÖZÇELİK ve Ontheway bunu beğendi.
  20. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Eskiler takipte sıkıntı yok , her ikiside olur.

suret, YMR_AY, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş