1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Odamdaki Mücevher

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Saruman tarafından 18 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, biraz abartılı bir başlık gibi gelebilir ama, bana göre mercanlarım; odamdaki canlı mücevherler . Bu tanıtım biraz tersten gibi olacak çünkü bir türlü sumpım hazır olamadı.Sump hazır olsaydı uygun bir tarzda tanıtım olacaktı.Neyse ilerleyen zamanlarda akvaryumun diğer bölümlerini de fotoğraflarım.

Akvaryum ölçüleri 72*42*45(h), sump 2 adet 24*30*40(h) bölümden oluşacak, birbirlerine bağlantıyı boru vasıtası ile yapmayı düşünüyorum.Ayrıca pleksiden owerflowbox yaptırdım.

Akvaryum aslında 2,5 yıllık, bir arkadaşımın hediyesi. Kendisi 1,5 yıl sump ve Ps olmadan kullandı ve bana devretti.Yaklaşık 10 aydır bende.Nano bir Ps ve haftalık su değişimleri ile idare ediyorum. Su değişimlerinde Osmoz su ve Türk malı tuz ****** markasının SaltX ürününü kullanıyorum.Tuz alındığında yanında verilen eser element sıvısını aklıma geldiğinde su değişmlerinde kullanıyorum. Başkada hiçbir kimyasal veya katkı kullanmıyorum.

Genelde yumuşak mercanlardan oluşan akvaryumum da son 2 aydır, yeşil Plate ve yeşil montipora mevcut.Çok şükür herhangi bir sorunum yok. Balık olarak 2 Ocellaris, 1 Mavi Tang, 1 Chromis, 1 Damsel, 1 tanede Cardinal mevcut. Gelecek aylarda 1 adette Sarı Tang eklemeyi düşünüyorum . Balık yemi olarak NLS Thera-A ve Seranın marine yemlerinden biri, mercanlara ise yine aklıma estikçe (bazen 1 ay unuttuğum oluyor) arkadaşların verdiği toz yemlerden veriyorum.

Aydınlatma olarak 2 adet 20W Led projektör kullanıyorum.Biraz pahalı ama çok memnunum, toplamda 40 W ile basit SPS bile bakabiliyorum. Aşağıya fotoları ekliyorum. Malesef bu fotolarda çok yansıma olmuş, yansıma olmasa daha güzel çıkacakmış.. Makinem eski Canon A85.. Fotoların hepsini Manuel modda triposuz çektim, Tripod olsa çok daha mükemmel çıkarlardı. Ayrıca çekim modunda oynamalar yaparak farklı ışıklandırma seçmiş oldum.

[​IMG] [​IMG]

YIKIKTEMO, hayrett38, alper5959 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Odamdaki Mücevher

Tek kelimeyle mükemmel bir görüntü hocam.41 kere Maaşallah.:nazar:

Sumpsuz iyi idare etmişsin gerçekten.Şuana kadar kayıpsız ilerlemene ayrıca sevindim açıkcası.Bu arada 20 w led projektörleri ne kadara almıştın ?

Saruman bunu beğendi.
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Maşallah Gökhan Bey; Çok güzel bir tank akvaryum sağlığınızın bozulmaması dileği ile herşey gönlünüzce olsun. Led projektör konusunda bende fikir almak isterim umarım Ankara'daki diğer akvarist arkadaşlarla da tanışma fırsatımız olur son zamanlarda Ankara da katılım artmaya başladı sanki portala bir araya gelmek için uffak bir organizasyon mu yapsak.

Kısmet olursa bir İstanbul ziyaretinde de İstanbuldaki abilerimi ve kardeşlerimi görmek isterim.

Saruman bunu beğendi.
  4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Fotoğrafları çektiğim zaman sadece 1 tanesi yanıyordu.22.000K olan yani mavi tonda ışık veren. Diğeri ise 15.000K beyaz ışık. 12-13 saat mavi, 5-6 saat beyaz led yanıyor. Ben Ankarada bu kelvin değerlerinde projektör bulamadım.30W olanlar vardı ama 6500 ile 8000 K arası. Başka bir forumda satan arkadaştan tanesi 200 TL ye aldım.Daha önce 6*24W T5 kullanıyordum, haziranda 1 yıl olacaklardı ve değiştirecektim. 6*30 =180 TL deseniz bile en azından 1 Led projektörün parasını T5 almayarak çıkarmış oldum. Daha hobinin tuzlu kısmında yeniyim ama gördüğüm kadarı ile mercanların renklerini ve fosforların muhteşemliğini Led dışında bir aydınlatmada göremedim. SPS lerimde büyüdüğüne göre şimdilik sorun yok gibi. Yaklaşık 3 aydır Led kullanıyorum.

Diğer ışık altında ve farklı modlarda görüntüleride, foto çektikçe eklerim. Bekir bey, en azından akvaryum turlarında birlikte olabiliriz diye düşünüyorum. Özelden telefonlarımızı verelim fırsat oldukça küçük buluşmalar ayarlanabilir.

Led Projektörün fotosunu ekliyorum.Fotodaki beyaz renk veren projektör.50.000 saat ömürleri olduğu söyleniyor, Doğru ise ömürlük denilebilir.Zaten bozulduğu zaman değiştirme imkanı olduğunu düşünüyorum.

reis bunu beğendi.
  5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Gökhan bey gerçekten çok güzel görünüyor maşAllah :nazar::nazar:Bende yakında tuzluya geçiş yapacağım böyle güzellikleride görünce istek ve heyecan daha çok artıyor.

Saruman bunu beğendi.
  6. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Maşallah çok sağlıklı gözüküyorlar.Nazar değmesin demekte fayda var.

Saruman bunu beğendi.
  7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Mükemmel bir görüntü Maşallah

Saruman bunu beğendi.
  8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

200 tl biraz fazla gibi geldi bana.Bu projektörlerin fiyatını 150 tl diye hatırlıyorum.:smiley33: Ama tabi kelvinini bilmiyorum.Ama ilk fırsatta soracağım arkadaşıma.

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Zaten Ankarada 30w olanı 130 TL idi.Ama belirttiğim gibi 6500-8000 K arası.Ama deniz akvaryumu için bence en iyisi 10.000K ve üzeri sıcaklıklar. Eğer İstanbulda belirttiğiniz fiyata ve bu Kelvin değerlerinde varsa bir arkadaş daha denize geçmek istiyor, alabilirim.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu otomasyoncu arkadaşla ara ara birlikte iş yaparız.Ve işim gereği elektronik malzemelerimide gene bu arkadaştan temin ederim.Yani sık sık görüşürüz.İlk fırsatta soracağım bu projektöürün net fiyatını ve kaç kelvin olduğunu.Ama bir söyleşimizde ledlerin kelvin değerleri fiyatı etkilemiyor demişti.Kelvini kaç olursa olsun fiyatı aynıdır diyordu.Şuan elinde bu tarz bir sürü projektör çeşitleri var.İnşallah 10,000 kelvindir.

Saruman bunu beğendi.
  11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Tekrar merhaba arkadaşlar, başka modlarda çektiğim fotolarıda paylaşmak istedim.

Bu projektörlerin fotoğrafı, projektörlerin her biri 20*13cm 20W

Sadece mavi yanarken

Mavi ve beyaz yanarken farklı foto modlarında

Yeşil Montipora SPS mercan,biri mavi ışık, diğeri mavi-beyaz ışık altında çekilmiş fotoları

Ocellaris ve arkadaş edindiği Octopus mercanı

Cardinal balığı

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Gökhan maşallah.:nazar: Ledler mavi tonda yandığında mercanların rengini güzel gösteriyor gerçekten. Akvaryum canlı anlamında sağlıklı tebrikler. Biraz yeşillenme var bazı bölümlerde ve bu Led yüzünden mi bilemiyorum. Alkanite ile de alakalı olabilir ve yine tuzunda demir, iyot oranı fazla olduğundan da olabilir.

Saruman bunu beğendi.
  13. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Evet haklısınız Temel bey, bu yeşillenme sorunu çözme ve koralin alg oluşumunu bir türlü başlatamadım.Asterenia yıldız doluydu tankımda, meğer Koralin alg yiyerek besleniyorlarmış, 2 ay kadar önce Herlequin Shrimp ekledim, hepsini 1 ayda bitirdi, şimdi daha yeni yeni koralin algler oluşmaya başladı.Yeşil yosun belki koralin olmadığı için boşlukları dolduruyordur:smiley33:

Kh sorunumu da bir türlü çözemedim ama nihayet geçenlerde 13 seviyesini gördüm.Önceleri 14 çıkarsa seviniyordum.Çünkü Salifert kullanıyordum ve şırıngada sona kadar gelmeme rağmen renk değişmiyordu. Sumpı bekliyorum bakalım, sump ile beraber, Nac5 de devreye girdiğinde belki bir şeyler değişir.

Ama söylediğiniz gibi genel anlamda canlı sağlığında pek problem yaşamıyorum.Belki yüksek Kh dan dolayı geç büyüme olabilir ama eninde sonunda çoğalma ve büyüme yaşıyorum.

Mercanı olan tanklara kesinlikle mavi led öneririm.Mh, yada T5 kullanın bu size kalmış, ama Mavi Ledi kesinlikle deneyin, ortaya çıkan fosforlara ve renklere inanamıyorsunuz. Ama her mavi olurmu bilemem bendeki mavi 22.000K renk sıcaklığına sahip.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kh değerin yüksek sayılır Gökhan. Aslında tezat olan yani bir anlamda yeşil yosun tabakasını belli bir oranda tutan da bu. Kısaca Kh değerini 9 cıvarına düşürdüğün anda senin akvaryumda yosunlar boy olarak katlanır. Yüksek Kh değerinde algler zorlanırlar.

Sadece Kh değerine, yahut Coraline alg yiyicilerine durumu bağlamak basite kaçmak kanımca. Mutlaka dengesizlik mevcuttur. Kalsiyumu magnezyum tamponlar, Ph değerini Kh tamponlar. Bir örnek vereyim, hiç ama hiç bir yan element takviyesi girmeden sadece stabil değere sahip bir tuz kullanmış olsan coraline alg oluşumların tetiklenir. Girdisi çıktısı karmaşık olan yapıda bu yaşanır. Tıpkı şu an benim de yaşadığım gibi.

Acropora, Montipora, LPS, yumuşak mercan derken element yapısını renk almak adına kurcalıyorum. Şöyle diyim; Benim akvaryuma bakanın coraline algten gözü kamaşırdı ama şu an eskiden var olanlar var sadece üzerine eklemiyor, ekleyemiyor.

Saruman bunu beğendi.
  15. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Temel bey, aslında test değerlerim hep normal yada testler bozuk anlamıyorum.Şöyleki Kh'ı 13 ölçtüğümde Ca: 500-550 Mg: 1450 Ph :8,2 falandı.Nitrat ölçmedim, onunda fazla çıkacağını zannetmiyorum. Parça parça koralinler var aslında ama yosunlaşmada mevcut.Led ile alakası yok çünkü T5 kullandığım dönemde de bunlar mevcuttu. Arkadaşıma kurduğumuz tanktan dolayı aşılama suyu olarak benimkinden kullandığımız için su değerleri iyi sayılır.

Yerli malı tuzdan önce Red Sea Marine kullanıyordum.O dönemde de Kh ve yosun sorunum mevcuttu.İşte bu yüzden tüm umudumu sump ve NAC 5 e bağladım.Belki oksijen sorunum vardır bilemiyorum.Belkide Diatom evresini geçirmemiş tanklarda bu tip kaya yosunu oluyordur.Çünkü aşılama yaptığım arkadaşın tankındada yosun olmaya başladı. Diatom yaşamadık.

Yüzeyden emiş ve sump olmadığı için yüzey yağlanması bolca mevcut.Bununda sorunlar yarattığı aşikar.Bazen mikserle karıştırarak suyun içine yediriyorum yağlanmayı, mercanlara yem olsun diye :F

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan yazdığın değerlerden Ph hariç hiç biri normal değil sana göre normal olsa da. Linkte değerler anlamında sana yardımcı olacak bilgiler mevcuttur.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7905-Tuzlu-Su-Akvaryum-Kimyası

Yerli tuza sözüm yok, hatta desteklerim yeter ki kaliteli olsun da başka tuz kullanmayalım. Bakış açısı farkları olması çok normaldir ve ****** tuz veya yabancı marka özellikle 'reef tuzu' olarak yazılanlar çizilenler, altından girip üstünden çıkanlar, uçuranlar şişirenler bolca mevcut bildiğin gibi. Ancak! örnek olarak ben balık akvaryumu tuzu olan Instant Ocean tuzu aldım ve kullanıyorum. Tezat gelebilir çünkü akvaryumda bir parça daha SPS türüne veya diğer mercan türlerine yer yok. Canlı yükü reef olarak hat safhada ama tuz reef için değil balık akvaryumu için üretilmiş tuz.

Sebebi ise benim renk ayarı adına element takviyelerinde bulunmamdır. Birinde iyot fazla (Tropic marin) yeşil renk oluyor, birinde potasyum fazla (Reef Crystals ) mavi vs. Bu benim denge kurmama engel midir sence değil midir? Canlı yüküne baktığımızda eğer sen örnek olarak yoğun bir reef akvaryumuna göre hareket edersen yapı tekler.

Fakat yukarda yazdıklarının da önemi yok değil. Yüzey hareketi, yağlanma, Sump olmayışından oksijen bunlar tamponlamayı zorlaştırır ama yosunla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Bu Kh değerinde xenia yaşamaması normal çünkü sevmiyor yüksek Kh değerini.

Saruman bunu beğendi.
  17. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Nihayet sumpı devreye alabildim.1 haftadır olağan bir şekilde çalışıyor.Owerflowbox şeklinde çalışıyor.Kh seviyem nihayet 12 lerde gezmeye başladı, inşallah 2 puan daha düşürebilirim. Foto ekliyorum. Kutuyu internetten gördüğüm bir modele göre yaptım, ama siyah olan kısmın yüksekliği az geldiği için elektrik kesildiğinde tekrar sifonlama başlamadı, bende biraz daha derin bir kutu daha yaptırdım. Akrilik ile uğraşmak gerçekten çok kolaymış bundan sonra uygulamam olursa kendim yaparım.Kutu toplamda 50 TL ye mal oldu.U boru bulamadım, onun yerine gırtlak boru kullandım. PS olarak 2. el NAC5 aldım.Toplamda 140-150 litrelik akvaryuma yetecektir sanırım.Şimdilik tek derdim sumpın Ps kısmında koku olması ve henüz yeni tanıştığım buharlaşma sorunu.Önceden kapaklı bir sistemim vardı ve buharlaşma sorunum olmuyordu.Buharlaşma can sıkmaya başlarsa sumpı akrilik kapak ile kapatmayı düşünüyorum. Yeni aldığım bir beyin mercanı, harika bir yaratık, haftada birkez küçük bir karides parçası veriyorum.1 saat içinde içine alıyor, piton yılanı gibi 5-6 saat içi şiş kalıyor, sonrasında sindiriyor sanırım.

[​IMG] [​IMG]

fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah, Owerflow çok güzel olmuş tebrikler. Gırtlak hortumu köprü şeklinde biraz havalanarak duruyor bu suyun geçişinde hafif zorlanma yapabilir. Biraz daha aşağı basılırsa çalışma rahatlar. Beyin mercanı da hayırlı olsun. Güzel canlıdır gerçekten ve taban kısmına renk katıyor.

Saruman bunu beğendi.
  19. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Gırtlak boruyu mümkün olduğunca içeri ittirdim.U şeklini verebilmek içinde çamaşır makinası hortum askı aparatından faydalandım.Bu şekilde emişi çok iyi, eheim 2000 Plus maksimumdan biraz daha düşük bir ayarı rahatlıkla karşılıyor, tam güç verdiğimde şişme yaptığı için ikinci bir boru kullanmam gerekiyordu, bende gerek görmediğim için eheim motoru kıstım.

Sizlerinde Ps kısmında koku oluyor mu? Bendeki bu koku suyun kötü olmasından kaynaklanabilir mi? Su yüzeyinde koku yok, sadece Ps de koku oluyor.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein Skimmerde koku derken atık kabından söz ediyorsak lağım gibi kokar doğrudur. Aslında verimine de işaret eder ps'nin. Normal kısaca, eğer kirli bir su görünüp koku olmasaydı sevinmeyecektik kısaca. Kapağını açmadan pek duyulmaz ama o koku.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş