1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Omurgasız İthalatına Getirilen Yasak?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde cystein tarafından 10 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. Herkese Merhaba,

Şu aralar çoğumuzun farkında olduğu üzere omurgasız ithalatı yok ve bu canlıları bulmak yavaş yavaş imkansız hale gelmekte. İthalatçı ve satıcılar yasaklandı deyince internette bir arama yaptım ancak neden ve nasıl yasaklandığına dair bir bilgi/belge bulamadım. Bahse konu yasak ile ilgili mevzuat hakkında bilgisi olan var ise paylaşırsa mutlu olurum.

Saygılarımla..

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  2. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    herkes yasaklanmış diyor ama ne yasaklanmış hangi mevzuata takılmış bilen eden yok. hoş hadi bizim mevzuatı bilmememiz yadırganmaz da bu canlıların satışını yapan arkadaşlarda konudan bi haber bence.
    tamam tamam kızmayın bi cift en kucuk boy cleaner karides e ihtiyacım var :) biran önce orta yolu bulunda alalım canlıları

cystein bunu beğendi.
  3. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI'nın bilgi edinme uygulamasını kullanarak şu mesajı yolladım biraz önce;

"Sayın Yetkili,

Akvaryum hobisi için ithal edilen omurgasız (kabuklular, karidesler, vb.) canlıların ithalatı ile ilgili olarak güncel mevzuata nasıl ulaşabilirim? Bu canlıların ithalat yolu ile ülkemize sokulmasına yakın zamanda getirilmiş bir yasaklama var mıdır? Var ise bu yasaklamayı içeren mevzuat hangisidir? Bilgi verilmesini,

Saygılarımla arz ederim.."

Dilerseniz sizler de bilgi edinme yasası kapsamında şu adresten sorabilirsiniz http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar/BilgiEdinme.aspx

Bu konuda hatalı veya yanlış yorumlanan bir mevzuat oluşmuş ise belki başvuru yaparak bir fark yaratabiliriz.

Saygılarımla..

4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Yasaklamadan ziyade belki üreme dönemleri ile ilgili bir uygulama olmuş olabilir.Balık avlama yasağı gibi.

Aslında birçok karides bence akvaryum ortamında üretilebilir hatta peppermint forumda üretildi.

Temizlikçi karides yavrularını tankımda defalarca gördüm.Üretmeye çalışsam sanırım başarılı olurdum.Şimdi büyük tankı kapatıyorum ve onun yerine karides tankı yapacağım.

Basit bir tatlı su akvaryumu, refigium bitkilerim ve pipo filtre işimi görür diye düşünüyorum

cystein bunu beğendi.
  5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Temizlikçi karidesin 60 kat büyütülmüş hali. Benim sumpta bunun 10 katına kadar büyüdüğünü gördüm.video bana ait

Murat Ülker ve cystein bunu beğendi.
  6. İbrahim Bey,

Söz konusu canlılar bizim ülkemizdeki denizlerden yakalanmıyor ki? Yanlış bilmiyorsam bizim ülkemizde zaten denizden canlı toplayarak bunların ticaretini yapmak yasak (balıkçılık faaliyetleri için değil). Yeni kurulum yaptım ve conch-snail bulmak eziyet oldu resmen. Hiç bir yerde yok. Kime sorsam ithalatı yasaklandı biliyorsun dedi. Karidesler için de geçerli aynı durum. Gümrük Bakanlığına da sordum aynı soruyu. Muhatap bu 2 bakanlık olmalı bakalım ne bilgi verecekler.

Not: Video güzel olmuş. paylaşım için teşekkürler.

Saygılarımla..

Murat Ülker bunu beğendi.
  7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Geçen bir arkadaşımıza temizlikçi karides için 250 tl demişler:koptum:

Ahmet YALÇIN bunu beğendi.
  8. Karaborsa şartları oluştu ne yazık ki :(

9. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Herhalde camları falanda silebilen evi süpürebilen bir karidesti..temo25

cystein bunu beğendi.
  10. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Karides ile ilgili şöyle deniyor, vatandaşın biri yemeklik karidesleri yoby karidesi faturası ile getirmiş ve yakalanmış sonrasında ithalatı yasaklanmış deniyor. Tabi bu bilgi kesin değil bu konuda güvenilir sponsorlarımız ve firmalar bilgi alına bilinir diye düşünüyorum:)

11. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Biraz daha konuyu açabilir misiniz?

12. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Buna daha çok fırsatçılık diyoruz:koptum:
    Kardeşim 4 ay önce 50 tl ye satılıyordu 100 de tamam da 250 ne ya?

13. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    250TL bana da teklif edildi:) bende su anda 2 temizlikci 2 kirmizi var 900TL ye birakirim pazarliksiz:)

Saka bir yana 1-2 sene gelmeyecek deniyor....

Sent from my iPhone using Tapatalk

8020_r31s bunu beğendi.
  14. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Benim bildigim kadariyla yemelik karides olarak mal cekilmek isteniyor biliyorsunuz yiyecek ve iceceklerde kdv %8 ancak bu tarz hobi islerinde kdv %18 yani %10 kazanc saglamak icin gumruk memurlari yakalayinca tum karides ithalati durduruluyor tabi kulaktan dolma bilgi

cystein ve 8020_r31s bunu beğendi.
  15. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Son olarak forumdan bir arkadas flora akvaryum besiktasta var demisti ben kuzenime rica ettim 1 tane almisti 90TL den ancak bugun yolum dustu ve oraya ugradim orada da kalmamis malesef.. daha once forumda orada oldugunu soylemistim..

16. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Her yolla geliyor piyasada çok satan var

17. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Istanbul'da su an satan neresi var?

18. Bu yanlış bir mantık! Birisi suç işliyor diye tüm ithalat yasaklanmaz, o suçu işleyen kişi veya kişiler cezalandırılır ve daha sıkı denetim yapılarak bu tarz işler yapmak isteyenlerin bir kez daha düşünmesi sağlanır. Toptan yasaklamak nedir?

19. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Mahir hocam mevzuatla yada yasalarla ilgili bir bilgi varsa paylaşırsan sevinirim. cünkü bu hobiye hizmet eden firmalar bile sadece ithalat yasaklanmış diyebiliyor. niye yasaklanmış hangi mevzuata göre yasaklanmış kimsenin birşeyden haberi yok.

emrah bana cleaner karides i normal fiyatlarla satan bir yer söylesene 18:00 sonrası işten cıkıp motorla hızlıca gidip bakayım.
    bir cok firma ile konuştum bilinen. hiç birinde yok. buldugum bir iki yerde kendi **** tanklarına koymuş kesinlikle satmam diyor. hoş satsada zaten benim nanoda o canlıya yazık olur XL olmuş bana ufak boy lazım.

cystein bunu beğendi.
  20. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    geçenlerde üsküdarda vardı ben kocaelinde gökçem beyden almıştım tahminimce yardımcı olur,
    0536 074 9925

Sayfayı Paylaş