1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Omurgasız ve Mercan Satın Alırken

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hafta sonları arkadaşımla akvaryumcuları gezeriz, yeni gelen canlılara bakar zaman geçiririz. Öyle bir gündü ve yeni parti omurgasızlar, balıklar gelmişti. Daha önce sizlere balık satın almadan önce dikkat etmemiz gereken konulardan söz etmiştim. Ancak, dikkat edilmesi gereken o kadar çok şey var ki, bu gün rastladığım ve gördüğüm dikkatsizlikler beni yeni uyarılar yazmam konusunda teşvik etti. Yanımızda mercan veya omurgasız satın alan birkaç arkadaşın hiç dikkat etmeden yapacakları alışveriş gelecek olan olumsuzlukları daha akvaryumlarından yok etmeleri neredeyse imkansız olabilirdi ve kötü sonuçlar yaratabilirdi. Tabii gördüğümüz kadarıyla hiç kimse pek farkında değildi. Halbuki canlılara ciddi paralar veriliyor, bunun yanında esnafa yarım yamalak canlı hakkında sorular soruluyor. Yani bu arkadaşlar akvaryumcuya e alacaklarını belirlemeden, araştırmadan gelmişler ve alacağına orada karar vererek satın alıyorlar. Bunu çoğumuz genellikle yaparız. Sonuç olarak daha sonra satın aldıktan sorunları araştıran hobiciler olarak karşımıza çıkarlar. Omurgasızların görsel güzelliği dikkate alınıyor, açmış olmasına ve rengine bakılarak esnafa at torbaya deniliyor. Satın alınan hiç bir omurgasız bu unsurlar dışında incelenmiyor...Oysa bu canlıların üzerinde ve bulundukları kayalarda bir çok zararlı canlılar bulunabilir ve bu ihtimal oldukça yüksektir.

  Hangi zararlı canlılar?

  [​IMG] Planarian

  Boyları yaklaşık 5mm büyüklüğünde, düz beyaz veya kırmızı renkte kurtcuklar olup, salgıladıkarı madde ile anemonlara, mercanlara vs. Zarar verirler. Geceleri fener tutularak, bir araya toplamaları sağlanır, akvaryumdan alınmaları bu sayede kolaylaşabilir.

  [​IMG] Bristle kurtları

  Gerçekte leş yiyiciler, mantar anemon ve taş mercanları kemirir .Yüzeylarini kazır ve bunu yaparken, keskin dişleriyle bu canlıların üzerine yaşayan hayvanlara da zarar verebilirler Geceleri aktiftir ve çok dikkatli olunmalıdır..

  Aç gözlü karides türleri

  Mermer karides, örnek verebilirim. Anemon ve mercanları kelimenin tam anlamı ile kesebilirler. Geceleri aktif olurlar ve dikkatsizce satın alan bu sevgili arkadaşlar, ne olduğunu anlayamadıklarından , bunu su koşullarına bağlayıp su değişimi yaparak, çaresizlik içerisinde kıvranırlar.
  Yakalama ve çıkarma bence, cımbızla yakalayarak, esnek hortumla sifonluyarak olabilir. ( başına gelenler kendi formülünü de üretebilir)

  [​IMG] Küçük polychaetes kurtları

  Gündüzleri dipte saklanır ve normalin daha fazlası dip cekimi ile kurtulunabilir.

  Kabuklu, kabuksuz salyangozlar

  Omurgasız ve kayası üzerinde olup olmadığına hiç kimse bakmıyor. Bu gün gördüm ve uyardım. Aldığım cevabı tahmin edin bakalım... Bırak abi kalsın işte şunun güzelliğine bak... Gerçektende harika, güzel bir salyangozdu. Kırmızı bir gövdesi, başının üzerinde püskülü vardı. Ama malesef, mercanların ve anemonların üzerine yerleşerek kemirir. 'Yukarıdaki cımbız ve sifon geçerlidir'. Unutmamamız gereken, bu küçük canlıların gerek gece faliyet göstermeleri gerekse, omurgasızların altında yerleşmeleri sonucu göremeyiz. İlaç kullanımı ise neredeyse imkansızdır. İlaç iyi kötü ayırmaz, reef akvaryumunda ise size güzel süprizler hazırlamaz. Bu konu anlatıldığı üzere, bu kadar önemlidir ve akvaryuma bu canlıların girişi bu kadar kolaydır. ! Unutmayalım, omurgasızlarımızdaki her sorun su koşulları ile alakalı değildir.

  Akvaryum Portalı;
   
  Düzenleme: 2 Haziran 2015
 2. ft25

  ft25

  Mesajlar:
  319
  İsim:
  Furkan TEMEL
  Omurgasız satın alırken

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Hangi omurgasızları japon balıklarının yanına koyabiliriz?
   
 3. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  961
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Omurgasız satın alırken

  Furkan'cım Temel abinin bahsettiği omurgasızlar tuzlusu canlısı, bunların içinde tatlısuda yaşayanlar karidesler ve salyangoz türleridir.
   
 4. Nadir

  Nadir

  Mesajlar:
  700
  Yer:
  Karabük/SAFRANBOLU
  İsim:
  Nadir AYAĞ
  Temel bey teşekkürler, güzel bir paylaşım olmuş...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. Erdo15

  Erdo15

  Mesajlar:
  965
  Yer:
  Kıbrıs
  fdfd.jpg
  Bu canlının türünü bilen varmı?
   
  ugur bayoglu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş