1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Oodinium Hastalığı ve Özellikleri (Kadife astalığı)

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde veysel tarafından 24 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.679
  Yer:
  ankara (aydın)
  Oodinium bir alge çeşididir, okyanuslardaki plankton grubundan olan bir alg çeşidi. Alge olarak sınıflandırılmasının nedeni de üzerlerinde taşıdıkları yeşil klorofil pigmentlerinden dolayıdır.
  Mikroskopla bakıldığında ince saç şeklinde uzantılarının olduğu görülür.

  Bu ince uzantılarınında balığın yumuşak dokusuna yerleştirerek içindeki renk pigmentleri ile ışığı kullanarak balığın dokusunu yiyeyeceğe çevirir.

  Balığın solungaçlarına yerleşirler genelde, bir kaç gün sonra da uzantılarının balıktan çıkarıp akvaryum içine tabanına düşerler. Bu şekilde burada kist oluştururlar ve bu kistlerin her biri içinde yüzlerce spor oluşur ve çatlayarak avkaryum içinde serbest olraka yüzer ve yapışacak canlı ararlar. Balık olmasa bile kendi başlarına 1 aya kadar yaşayabilirler.

  En hassas oldukları dönem bu dönem olduğu için ilaç tedavisi en çok bu dönemde işe yarar, balık üstünde olduğu zaman daha mukavemetli olurlar ve ilaçlara karşı daha direnç gösterirler.

  Balıklarımızın üzerinde un gibi görünüm olduğu zaman balığın üstündeki her bir benek gibi olan noktada yüzlerce kist var demektir.

  Hastalık nitrit ve nitrat seviyeleri yükseldiğinde artış gösterme eğiliminde olur.
  Soğuk suya maruz kalmış balıklarda hemen görülmeye başlar, uzun süren elektrik kesintiileri vs.
  İthalatlarda oluşan stres vb nedenlerle de balık bu hastalığa kapılabilir AKaryumcularda bazen yeni gelen balıklarda bu görülür, hatta yeni ithalat stres beneği derler.

  Bu hastalık oluşturan parazitler yukarıda bahsettiğimiz gibi fotosentez ile çoğaldığından kesinlikle akvaryumu karartma ile ışık almamasını sağlamalıyız. Her yeri kapalı olacak.
  Mercan tanklarında bu şekil tedavi uzun süre münkün olamayacağından karantina tankının önemi burada tekrar ön plana çıkıyor.

  Tedavinin gerekli olduğu durumlarda;
  Balıkları dirençli tutumak akvaryum şatlarını düzenli tutmaktan en başta geliyor. Bu şekilde olduğu zaman bu hastalık balıklarımıza zarar veremiyor.
  Klasik olan, sarımsak suyu, zencefil suyu emdirilmiş yemler, pul biber az ve sık besleme önem kazanıyor.
  Karartmaya uygun bir tankımız varsa karartma yapılıyor.
  Bakır bazlı ilaçlar kullanılacaksa mutlaka karantina tankında yapılıyor ve su değişimleri ihmal edilmiyor.
  Antibiyotik tedavisi yapılacaksa parazitsel tedavi yapan antibiyotikler tercih edilmeli.


  Bu şekil tedavi tecrübeleri portal konuları içinde mevuttur, bende bildikerim ve okuduklarımdan hastalığın önemini ve yaygınlığının altını çizmek istedim.

  Umarım faydalı olur.
   
  Erdo15, TAMER75, Pennywise ve diğer 12 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş