1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ORA' dan Acreichthys tomentosus üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    2016' nın ilk üretim haberleri gelmeye başladı. ORA Aptasia yiyen Bristle Tail Filesfih üretimini açıkladı. Mercanlara vurdukları da bilindiğinden, tankınızda aptaisalar tükenince iyi beslenmeleri gerektiği notunu da düşmüşler.

ora-bristletail-filefish-web.jpg

veysel, Apolim, ka2n ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bura bu konuda böyle, Ora bu konuda öyle. Çıkmadı bu ülkeden bir Ora.

Alparslan bunu beğendi.
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Eleman tam bir kamuflaj ustası. Bulunduğu kayanın yanında görebilmek bile zaman alıyor. Hatta ben zoaları kemirmeye başlayan bir tanesini 1 sene kadar önce sumpa attım, hala göremiyorum :) .

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yaşadığına emin misin abi

5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Ps yi değiştirirken göremedim :) Vefatına hükmettim bende. Ama sumpta bile geride birşey kalmaması acayip bir durum.

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Benim Coşkun elden yem yemeye alıştı. Akvaryumun sağında solunda ufak tefek Aiptasia'lar türeyince elemanın bunları yemeyi bırakıp sadece yem yediğini düşünmüştüm bir süre önce. Balığı tanktan çıkarmayı düşünüyordum fakat biraz dikkat edince Aiptasia yediğini farkettim. İşini yapıyor hala.

Yalnız olayın kötü tarafı şu, geçenlerde test amaçlı 5-6 kafalı bir Zoa almıştım. Ertesi gün yerinde yeller esiyordu, yemiş hepsini. Neyse sağlık olsun, en azından yine test amaçlı eklediğim Ricordea Yuma'lara dokunmamış, bu da iyi.

Düzenleme: 25 Şubat 2016
    veysel bunu beğendi.
  7. relooper

relooper

Yer:
    izmir
    İsim:
    günay
    adamlar bu yönde çok ileri seviyede türkiyede böyle bir yerin olma ihtimali bile yok çok acı bi durum

Alparslan bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Neyi test etmek için bu mercanlar Erdoğan?

9. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    File fish'i abi. Vurma ihtimaline karşılık. Bir önceki File fish önce Acan'ı sonra Ricordea'ları perişan etmişti.

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    +1... Sea Star.png

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Alpi ben de katılıyorum. Ama o kadar da durum vahim değildir. Bu iş bir meslek ise bu konuda profesyonel ekip ve iyi araştırmalar gerekiyor. Senin zor şartlar altında yaptıklarını takdir ediyorum ama kulvariniz farklı adamlarla. Turkiyede ortadoğu akvaryum diye bir firma var. Üretim alanı, çeşit ve adedi olarak Türkiye ve avrupanın en büyük tatlı su balığı üreticisi. Neden sen de olmayasın.

Alparslan bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tabi ki abi zaman bakalım neler gösterecek, tuzlu su balığında ilerlememiz şart yavaş da olsa ilerleme kaydediyoruz...:)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Söz ettiğiniz işleri bu ülkede yapmak için deliler gerekli, akıllı adamlarla bu işler olmaz. Başta deli cesareti gerek ve sonra da deli azmi. Bu forumda bu yüzden deliler direk özel üye, 46 raporlular da üstad üyedir.

Montimahir, Burcu, Pennywise ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    http://www.hurriyet.com.tr/iki-balikla-yol-cikti-avrupa-nin-en-buyugu-oldu-26060928

Olmaz diye bişey yok.Çalışmak lazım.Bu iştende para kazanılır.Bizim millet sadece görmeden inanmaz:D

Sene 2007.Üniversitede iken astronotlarım için canlı yem olarak su piresi buldum.Kargo ile zor bela getirdik.Bir daha bulma şansım olmadığı için üretmeye karar verdim.O sıralar piyasada çok yoktu.Baya bi süre ürettim ve sahibinden sitesinden sattım.Okul bitti mezun olduk eve döndük.

Evde bu işi tekrar yapmak istedim.Arkadaşlar "oğlum ne pireyle böcekle uğraşıyorsun, paran var pulun var,halin vaktin yerinde ne diye uğraşıyorsun dedi".İş zevk olduğu için bunları takmadım.Üretime yeniden 5 lt ile başlayıp kazandığım para ile 500 lt ye çıkardım.Arkadaşlar para kazandığımı görünce onlarda yapmak istedi.Bir kısmı başaramayıp bıraktı.

Atanamadığım yıl gönüllü olarak ilin bir dağ köyüne öğretmen olarak gittim.Köyün aracı bile yoktu.Otostop çekerek gidiyordum.

Giderken pirelerinde bir kısmını götürdüm.Canlıların üstü donmuş suda bile yaşadığına şahit oldum.Yaza doğru tayinim Hakkariye çıkınca herşeyi bırakıp gittim.Hala eski ilanlardan birisi beni bulup geçen hafta su piresi siparişi vermek için aradı. Aradan 7-8 yıl geçmiş.

Hakkariden askere gittim.Ekonomist bir arkadaşım ekonomi dergisi alırdı.Kapakta geleceğin 15 iş yatırımı yazıyordu.Merak edip içini açtığımda 3. sırada su piresi yetiştiriciliğini gördüm.

Hala aklımda olan bir proje fakat ailevi işler ve mesleğimden dolayı şuan zamanım ve mekanım yok. İlk fırsatta bu işler için küçükte olsa yatırım yapacağım.

Olay para pul değil.Bir işten keyif alıyorsam o bana yeterli.Param pulum zaten bana yetiyor.

Bir işi ne zaman keyifle yaparsak o gün o işi başarır ve ileriye taşıyabiliriz.

Düzenleme: 25 Şubat 2016
    YMR_AY, Burcu, Pennywise ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abim bu aralar forumda özel üye de yok üstad üye de yok, herkes akıllandı herhalde...:D

YMR_AY ve Burcu bunu beğendi.
  16. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Burada tamamen ticari engeller be dezavantajlar belirleyici. ORA bu isi para kazanmal icin yapiyor, buyuk olcekte yapiyor ve en onemlisi; suyu okyanustan, aydinlatmayi gunesten alarak yapiyor. Bunlara ilaveten urettigi canlilari sattigi pazar bizle kiyaslayinca cok buyuk. Amator ruh ile baslansa da en nihayetinde ticari bir kuruluslar ve kar etmeleri gerek. Scooter Dragonet uretim yazilarinda artik neden mandarin uretmediklerini okursaniz bunu daha net anlarsiniz. Burada yapilacak, yerli ureticileri desteklemek, bir ORA elbet olmayacaktir ama en azindan dogaya ve ulke ekonomisine yardimci olmaktir.

Alparslan, relooper ve Pennywise bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Neden uretmiyorlar mandarini?
    Maddi sebeplerden ötürü mü?

18. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Pennywise bunu beğendi.
  19. relooper

relooper

Yer:
    izmir
    İsim:
    günay
    iyi bir noktaya değinmişsiniz yerli üreticiyi desteklemek yerli üretici olmak içinde bu işi hobi olarak başlayıp 2 balığınız akvaryumda yavruladığında bunu nasıl besleyebilirim nasıl yaşatabilirim derdiyle başlar araştırırsınız araştırırsınız işin ucu rotifer plankton gibi ürünlere değer denemeye kalksanız bile yurt dışında akvaryumcularda su niyetine satılan şeyler bizim ülkemizde araştırma su ürünleri fakülterinde bile yokken bocalayıp durursunuz yani başlamadan hevesiniz kursağınızda kalır bu işi büyütecek olanlar hobi ruhuyla işe başlayanlar [ örnek doni ] o yüzden bizim ülkemizde bazı şeyleri başarmak çok zor

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rotifer ve fitoplankton evet su ürünlerinde bile yoktu ve halen de yok ama şükür bunları ürettik, bunları elde etme yollarını öğrendik ve yine birçok isteyene gönderdik. Bu kültürlerden yana artık bu ülkede bir sıkıntı yok. Zor işler olduğu kesin ve onlar avantajlı ama ucundan berisinden ne kadar olursa kardır.

Sayfayı Paylaş